Warning: include(lewa-reklama.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 409
Warning: include(lewa-reklama.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 409
Warning: include() [function.include]: Failed opening 'lewa-reklama.inc' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php53/usr/share/pear:/opt/alt/php53/usr/share/php') in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 409
|
Wiwat Turysta, Wiwat Turystyczny Stan!Uroczyste Spotkanie z okazji dorocznego Światowego Dnia Turystyki zorganizowane przez Prezydenta Zamościa i Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze" odbyło się 28 października 2008 r. w Zagrodzie "Roztocze" Henryka Kapronia w Obszy.
Nasza zielona Zamojszczyna położona jest z dala od wielkich aglomeracji miejskich i centrów przemysłowych. Jest to region rolniczy, o czystym, nieskażonym środowisku naturalnym. Atutami tej ziemi są miejsca pełne zabytków i niezwykłych zakątków natury. Perłą w koronie Zamojszczyzny pozostaje Zamość, miasto z Listy UNESCO i "Jeden z Siedmiu Cudów Polski". Szmaragdem staje się Roztocze z rezerwatem "Szumy na rzekach Tanew i Sopot", "Jeden z Siedmiu Cudów Polskiej Natury".
Cóż pozostaje zarządcom tej krainy? Rozwój tego skrawka planety Ziemia poprzez usługi turystyczne. Wszystkim tym, którzy pracują i działają w sektorze turystycznym poświęcony jest Światowy Dzień Turystyki.
Honory Gospodyni Spotkania pełniła wiceprezydent Zamościa Iwonna Stopczyńska oraz Marek Marcola - wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej, Radę Miasta reprezentował przewodniczący Wojciech Matwiejczuk. Nieobecność Marcina Zamoyskiego Prezydenta Zamościa i prezesa LOT była usprawiedliwiona.
Pani wiceprezydent serdecznie powitała zgromadzonych - burmistrzów, wójtów gmin roztoczańskich, przedstawicieli jednostek kultury, biur turystycznych i przewodników turystycznych z okazji Światowego Dnia Turystyki, obchodzonego pod hasłem "Turystyka w obliczu zmian klimatycznych".
Pani wiceprezydent Stopczyński dokonała podsumowania sezonu turystycznego w Zamościu. Analiza przygotowana w oparciu o informacje od podmiotów turystycznych pokazuje, że tendencja wzrostowa, która ukształtowała się od 2003 roku w zakresie przyjazdu turystów do Zamościa - utrzymuje się. W bieżącym roku odnotowano 5% wzrost ruchu turystycznego, co pozwala na stwierdzenie, że szacunkowo miasto Zamość odwiedziło ok. 230 tys. osób. Turyści krajowi pochodzili głównie z Warszawy, ze Śląska, Łodzi, Gdańska, Krakowa i Poznania, czyli z tych miejsc, gdzie Zamość promował się na targach turystycznych. Turyści zagraniczni głównie przyjechali do nas z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Holandii, USA i Japonii. Licznie przybyli obywatele Anglii, Słowacji, Izraela i Litwy.
Wraz ze wzrostem turystów zwiększyła się ilość i standard bazy noclegowej i gastronomicznej. Zwiększyła się także ilość wydarzeń artystycznych, które zdaniem włodarzy Zamościa, zaspokajają gust przybywających.
- Stwierdzić także należy - mówiła pani wiceprezydent, że znacznej poprawie ulega jakość świadczonych usług i dostępność do dóbr kultury. Rokrocznie swoją ofertę rozbudowują instytucje kultury i stowarzyszenia kulturalne.
Wizerunek miasta Zamościa postrzegany jest coraz lepiej. Odpowiadający za pro mocję Zamościa mają także świadomość, że dużo jest jeszcze do zrobienia na każdym ze szczebli rozwoju promocji i turystyki. Wspólne działania branży na rzecz turystyki są ciągłym staraniem jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji turystycznych.
- Tylko tą drogą można wygrywać z konkurencją na krajowym i światowym rynku turystycznym. Na zwiększenie atrakcyjności turystycznej naszego miasta wpływa i wpłynie realizacja projektu "rewitalizacja zespołu staromiejskiego, konserwacja i renowacja i adaptacja na cele kultury zespołu fortyfikacji Starego Miasta w Zamościu" a także planowane działania promocyjne w zakresie turystyki, kultury i sportu.
- Wydawane są w dużych nakładach i różnych wersjach językowych materiały reklamowe. Duża szanse miasto Zamość upatruje w poszerzeniu współpracy z Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną, z Lokalną Organizacją Turystyczną "Zamość i Roztocze" przy wspólnych działaniach, w realizacji projektów podnoszących atrakcyjność, realizowanych przy udziale środków Unii Europejskiej.
Życzeniami, by spotkanie było okazją do twórczych rozmów, wymiany doświadczeń, pomysłów służących rozwojowi turystyki w naszym regionie Iwonna Stopczyńska zakończyła wystąpienie.
Te osiągnięcia nie byłyby możliwe bez udziału "ludzi turystyki", zaangażowania i ciężkiej pracy, za którą wiceprezydent Zamościa serdecznie dziękowała.
Podsumowania sezonu turystycznego AD 2008 dokonał także Marek Marcola. Jednym zdaniem ujmując rzekł - Sezon udany! Gdyby nie ostatni miesiąc, spowodowany zawirowaniami na rynkach finansowych, można by było patrzeć optymistycznie w przyszłość. Z badań Instytutu Turystyki wynika, że jedynie 27 % Polaków podróżowało turystycznie, z tego 1 za granicę.
Wiceprezes LOK ocenił, że ok. 300 - 400 tys. turystów odwiedziło Roztocze. Baza zdecydowanie się rozwija. Na Roztoczu jest ok. 6 tys. miejsc noclegowych, ale to ciągle mało. Na naszych oczach powstaje marka turystyczna Roztocze - podkreślił Marek Marcola. Wszystkie konkursy, tytuły i splendory służą temu jak najlepiej.
Są jednak zjawiska niepokojące, to degradacja kulturowa wsi na Zamojszczyźnie. Zmiana postępuje w niedobrym kierunku - plastikowe okna i siding. Spotkaliśmy się w miejscu, gdzie jednak kwitnie i takich miejsc, takiej prowincji poszukują turyści. Dzięki wysiłkowi gospodarza obiektu, takie miejsce zostało odtworzone. Chodzi o to, żeby ta "swojszczyna kulturowa" nie zaginęła.
Działania LOK przynoszą rezultaty - podkreślił wiceprezes Marcola. Dzięki nagrodzie uzyskanej w Madrycie, więcej Hiszpanów przyjechało do Zamościa. Podobnie dzieje się po obecności na targach turystycznych w Polsce. Turysta jest jednak coraz bardziej wymagających, obok usługi turystycznej oczekuje innych atrakcji. Należy tworzyć produkty turystyczne.
Sukcesem Lokalnej Organizacji Turystycznej jest zasilenie jej przez duże gminy: Janów Lubelski i Sułów. Wójtowie tych gmin otrzymali Dyplomy powitalne. Z Organizacji odeszły jednak gminy tomasowskie. To, że gminy upatrują szansę w przynależność do LOT stanowi dobry kierunek dla wszystkich.
W planach - systemem informacji, który za pomocą specjalnego urządzenia pozwala turyście w szczerym polu pozyskać 1,5 min. informację o danym obiekcie, miejscu. Będzie to projekt pilotażowy w Polsce.
Marek Marcola przekazał podziękowania, w imieniu prezesa LOT Marcina Zamoyskiego, dla tych, którzy działają w obszarze turystyki i ją wspierają.
Wyróżniono Henryka Kapronia za przedsięwzięcie turystyczne - Zagroda "Roztocze" w Obszy i promocję kuchni regionalnej; Centrum Turystyki Rowerowej Roberta Rabiegi z Józefowa i Jacka Stefańskiego z gminy Nielisz.
Podziękowania otrzymała restauracja "Staropolska" z Tomaszowa Lub., autorka strony internetowej Roztocza, restauracja Nowe Miasto w Zamościu.
Posypały się nagrody przyznane przez Urząd Miasta Zamościa. Nagrodzono najaktywniejsze osoby działające na rzecz turystyki i instytucje wspierające rozwój turystyki. Wiceprezydent Iwonna Stopczyńska, przewodniczący RM Wojciech Matwiejczuk oraz Jadwiga Machulewska dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Spraw Społecznych, wręczyli nagrodzonym dyplomy przyznane przez Marcina Zamoyskiego Prezydenta Miasta Zamościa oraz srebrną sześciogroszówkę.
Nagrodzono - Mariana Zacharczuka, Ewę Pasieczną, Tamarę Diuk, Hannę Złomańczuk-Mazurek, Edwarda Słoniewskiego, Kazimierza Dzioka, Marię Rzeźniak, Grzegorza Obsta, Magdalenę i Piotra Kubinów i autorkę tekstu.
Uhonorowano także dyplomem i pięknym albumem - Tadeusza Wicherka, Łukasza Kota, Andrzeja Urbańskiego, Zamojski Ogród Zoologiczny i Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowego sześciogrosza zamojskiego.
Następnie właściciel zagrody "Roztocze" Henryk Kaproń zaprosił wszystkich na poczęstunek. Przysmakiem nad przysmakami okazał się "piróg biłgorajski", który ma wszystkie pirogi pod sobą. Nalewką wieczoru została "grochówka".
* * *
O Zagrodzie "Roztocze" w Obszy, jej atrakcjach i walorach już w następnym materiale. autor / źródło: Teresa Madej fot. Edward Słoniewski dodano: 2008-11-03 przeczytano: 17355 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
Warning: include(prawa-gl.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 756
Warning: include(prawa-gl.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 756
Warning: include() [function.include]: Failed opening 'prawa-gl.inc' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php53/usr/share/pear:/opt/alt/php53/usr/share/php') in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 756
|
- - - - POLECAMY - - - -
|