Warning: include(gora.php) [
function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 33

Warning: include(gora.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 33

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'gora.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php53/usr/share/pear:/opt/alt/php53/usr/share/php') in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 33
\Home > Kultura

Warning: include(lewa-reklama.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 409

Warning: include(lewa-reklama.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 409

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'lewa-reklama.inc' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php53/usr/share/pear:/opt/alt/php53/usr/share/php') in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 409
"Wskrzeszanie" Leśmiana na "Zapiecku"

Promocja książki "Leśmian, Leśmian..." Adam Kulika przybrała niecodzienny wymiar. Na wieczór literacki przybył Bolesław Leśmian, autor odpowiadał na pytania Zofii Leśmianowej, żony genialnego poety i Adama Szczerbowskiego - przyjaciela Leśmiana z czasów zamojskich. Stefan Szmidt czytał wiersze Leśmiana i fragmenty książki Kulika a Kwartet smyczkowy znakomicie oprawił spotkanie muzyką.



Na spotkanie z Piotrem Kulikiem, autorem najnowszej publikacji o Bolesławie Leśmianie, które odbyło się 11.12. w restauracji "Zapiecek stary" przybyło gości więcej, niż przygotowano miejsc. I trudno się dziwić, nie na co dzień można porozmawiać ze znakomitym literatem, reporterem i dokumentalistą, Ambasadorem Kultury Zamość AD 2007, jakim jest Adam Kulik. A może to Bolesław Leśmian stał się rewelacyjnym magnesem dla zamościan?

A jak to zaplanowali organizatorzy i autor książki o Leśmianie?

Wcześniej, o 15.30 w księgarni im. B. Leśmiana, prowadzonej przez Sławomira Bartnika, jednocześnie prezesa Towarzystwa Leśmianowskiego, z Adamem Kulikiem spotkali się dziennikarze. Dopisali rewelacyjnie. Padło mnóstwo interesujących pytań i wyczerpujące odpowiedzi tego, który przez trzydzieści lat wędrował śladami Leśmiana - od Hrubieszowa po Zamość i Iłżę. W swojej książce autor umieścił około 80 wspomnień i mocno "zaprzyjaźnił" się z Leśmianem, a nawet wszedł w posiadanie jego biurka, przy którym tworzył, a może nawet napisał większość utworów do tomu "Łąka" - czarodziej poeta.

O godzinie 17.00 zaproszeni goście, wielbiciele sztuki wzięli udział w otwarciu wystawy "Żywa kolekcja BWA Galerii Zamojskiej".



Przybyli również Państwo Leśmianowie. Ich obecność była jak najbardziej zrozumiała - Zofia Leśmianowa to utalentowana malarka po paryskiej uczelni, a Bolesław doskonale znał się na sztuce. Przebywając w Paryżu, każdego dnia odwiedzał Luwr. Państwo Leśmianowie przyjęli zaproszenie na wernisaż, który był podsumowaniem Jubileuszu 40-lecia pracy tego przybytku sztuki w Zamościu. Nie odmówili sobie spojrzenia na prace samych znakomitości: Teresy Pągowskiej, Jerzego Dudy Gracza, Olgi Siemszko oraz Jerzego Nowosielskiego i Antoniego Fałata.

A potem już wszyscy śpiesznie udali się na spotkanie z bohaterem wieczoru Adamem Kulikiem do najnowszej restauracji "Zapiecek stary" na Rynku Wielkim.
Gości powitała Renata Biskupska, właścicielka "pierogarni", wyjaśniając, że wybór miejsca nie jest przypadkowy. Leśmian był wielkim smakoszem i uwielbiał pierogi po kijowsku. Zajadał się także smakołykami - marcepanami. Toteż klimat miejsca był najbardziej odpowiedni dla rozmów o Leśmianie, a precyzyjnie rzecz ujmując, dla promocji książki Adama Kulika "Leśmian, Leśmian...".



Wykonawców literacko - muzycznego talk show przedstawił jego organizator Sławomir Bartnik - prezes Towarzystwa Leśmianowskiego w Zamościu.
Przy rozpalonym kominku, na tle ogromnej biblioteki zasiedli: Adam Kulik - autor książki, Stefan Szmidt - aktor czytający Kulika i Leśmiana, Tomasz Ziąbkowski jako Bolesław Leśmian, Teresa Madej jako Zofia Leśmian oraz Piotr Linek, który wcielił się w postać Adama Szczerbowskiego - poety i dyrektora gimnazjum w Zamościu, przyjaciela Leśmiana.

Na galerii usadowił się Kwartet smyczkowy w składzie: Piotr Redeł - I skrzypce, Maksym Kucharuk - II skrzypce, Wiesław Kucharuk - altówka i Katarzyna Wach - wiolonczela.

* * *

Utwór "Tango", specjalnie skomponowany na tę okoliczność przez ukrywającego się pod nazwiskiem Mikołaja Chrubkowskiego, wykonał Kwartet smyczkowy. To był sygnał dla Stefana Szmidta, by zinterpretować wiersz, który zdaniem Piotra Łopuszańskiego w książce "Zofia i Bolesław Leśmianowie" jest hołdem dla towarzyszki jego życia, dla tej, do której Leśmian zawsze powracał.

Wracam, wracam po długiej rozłące -
Dłonie Twoje, niecierpliwie lgnące!
Wszystko - dawne, a niby na nowo -
Drogi oddech - znajomy ruch głową...
Znów prowadzisz przez wszystkie pokoje,
I idziemy, idziemy oboje... (...)


Jako Zofia Leśmian zapytałam autora, czy można mieć pewność, że odczytany wiersz Bolesław Leśmian poświęcił/dedykował żonie? Tyle w jego życiu było miłości, tyle przecież było kobiet.

Adam Kulik przypomniał liczne miłości Bolesława Leśmiana i podkreślił, że żona Zofia była kobietą numer jeden dla poety. Jest na to wiele dowodów a liczne wspomnienia osób, z którymi rozmawiał, zdają się ten fakt potwierdzać.

Adam Szczerbowski w osobie Piotra Linka - nauczyciela i współczesnego poety, odniósł się do autorskiego "noszenia w sobie Leśmiana" przez Adama Kulika przez 30 lat. Był także ciekawy, jakie miejsce zajmuje ta pozycja w twórczości autora.



Jak odpowiadał Adam Kulik, wiele lat książka przeleżała w rękopisie, gdyż żadne wydawnictwo nie chciało jej opublikować. Ten rodzaj "zaniechania wydawania Leśmiana" datuje się od początku twórczości poety - liryka. Długi okres do publikacji pozwolił na zebranie dokumentacji fotograficznej, wyczerpującego kalendarium i bogatych przypisów. Autor jest zadowolony z wydawnictwa, formuły stylizowanej na lata przedwojenne.

Następnie Stefan Szmidt odczytał fragment wspomnień Zofii Wiktorowicz, pracującej u rejenta Leśmiana w Zamościu, z rozdziału "Mój rejent". Ta bardzo obszerna wypowiedź pełna jest sympatii i dobrych wspomnień o Leśmianie.

Jaki był Leśmian jako człowiek i jako poeta, jaka jest prawda o Leśmianie - po raz kolejny dopytywałam autora książki. Wyrzutek czy wybraniec losu?

Adam Kulik odpowiedź na to pytanie zawarł w słowach - był dobrym człowiekiem. Szczególnie było to widoczne w zachowaniu Leśmiana w czasach światowego kryzysu, kiedy wspierał finansowo swoich pracowników.

Intrygowało mnie i polemizowałam z autorem książki w temacie, czy Leśmian był zdolny do popełnienia nadużycia finansowego, o czym opowiadała żona następcy na stanowisko dependenta Władysława Adamowicza, Maria Ostrowicka. Adam Kulik wyraźnie broni poety, i mówi, że nie był zdolny do niecnych uczynków, ponieważ nie pozwalała mu na to jego filozofia życia i jego konstrukcja psychofizyczna.

Powszechnie wiadomo, że Leśmian przez większość część życia "budował zamki na lodzie", wierzył, że wygra fortunę na loterii lub w kasynie. Żył ponad stan, na kredyt, na koszt innych i takim postępowaniem doprowadził rodzinę do ubóstwa. Do takiego stanu rzeczy przyczyniła się zarówno defraudacja ok. 30 tys. zł z kasy rejenta przez Władysława Adamowicza, totalna ufność w ludzi i jeszcze większa niezaradność życiowa Leśmiana. A może klasyczny przykład hedonizmu? Kto to wie?

Na niekorzyść Bolesława Leśmiana, co poddaje w wątpliwość uczciwość poety, świadczą jego związki pozamałżeńskie. Jeśli jego psychika radziła sobie z tym całkiem dobrze, to równie dobrze, mógł "podciągać pieniądze", nie wystawiając pokwitowania.

Kwartet smyczkowy wykonał kolejny utwór, tym razem song G. Gershwina - "He loves and she lowes". W tych romantycznych klimatach Piotr Linek dopytywał autora książki - jak to poeta - o twórczość poety - rejenta. Leśmian tworzył poza miejscem i czasem, a jednocześnie miejsca i ludzie mieli wpływ ogromny na zawartość jego utworów. Polonista skontatował, że gdyby Leśmian dziś żył, pisałby tak samo.

Z taką opinią zdecydowanie godził się Adam Kulik.



Publiczność otrzymała także swoją szansę na postawienie pytań autorowi interesującej biografii o Leśmianie. Pytania nie padły, zapewne pytania prowadzących i odpowiedzi bohatera wieczoru wyczerpywały temat.

Piotr Linek poprosił o zdefiniowanie określenia "nos reportera", który stał się niezbędny autorowi w poszukiwaniu osób znających Leśmiana, odniesieniu się do ich wspomnień i zweryfikowaniu materiału jako najbardziej zgodnego z prawdą. Ja wyjaśniał Adam Kulik, to doświadczenie lat pracy reportera i analiza zachowań osób pozwoliła na przedstawienie wspomnień najbardziej rzetelnych.

Podczas spotkania autor książki przytaczał także anegdoty, których bohaterem był Leśmian, z tą już nieśmiertelną - "przyjechała pusta dorożka, a z niej wysiadł Leśmian".

Kolejny fragment książki odczytany przez Stefana Szmidta dotyczył wybrania Leśmiana w 1933 r. do Polskiej Akademii Literatury i przeprowadzki Leśmianów w 1935 r. z Zamościa do Warszawy. Warszawą nie cieszył się długo, zmarł dwa lata później w wieku 60 lat.

O dłuższego czasu Tomasz Ziąbkowski, który w postać Bolesława Leśmiana wcielił się po raz drugi, pisał coś zawzięcie w zeszycie. Nagle, wyrywał kartkę, podszedł do Stefana Szmidta i przekazał ją, pozostawił zeszyt na fotelu i niespiesznie wyszedł.

Stefan Szmidt odczytał: "...Wyruszyła dusza w drogę... Dzwonią we dzwony.
"Gdzie są teraz moje sady? Gdzie moje schrony?"(...)
(...) "Jakże mogę ciebie kosić, łąko zielona - Kiedy sama kosą śmierci jestem skoszona!"(...)


Wiersz, z którego pochodzi ten fragment, ukazał się po śmierci tego, który był niczym wcielenie poezji, odszedł w zaświaty, ale pozostała jego poezja.

Kwartet smyczkowy zadedykował Leśmianowi i Kulikowi prawykonanie "Oberka", również autorstwa Mikołaja Chrubkowskiego. Zasłuchaliśmy się wszyscy w cudną kompozycją - genialnie napisaną i olśniewająco zagraną.

Czerwona róża od prowadzących była wyrazem podziękowania dla Adama Kulika za "wskrzeszenie" nam postaci Leśmiana, "niekochanego przez ludzi Czarodzieja". Jego twórczość to "Ballada o samym sobie"- jak pisała córka, Maria Ludwika. Skończył pieśń i opuścił ziemską okrutną rzeczywistość. Spoczywa na Powązkach - "uroczyście - wiekuiście - osobiście" - jak to określił Jan Brzechwa.



Jestem przekonana, że swoją książką, z której przemawia "bezmiar Leśmiana", Adam Kulik złożył hołd Leśmianowi i w pewien sposób wynagrodził poecie "zawieszonemu między Niebem a Ziemią" obojętność mu współczesnych i za to dziękowaliśmy autorowi.

* * *

Adam Kulik podpisywał swoją książkę dołączając imienną dedykację, a Kwartet smyczkowy zagrał jeszcze dwa utwory: walca O. Köhlera "Reigen in Elfenhain" oraz song R. Rodgersa - "My funny Valentime".

* * *

Spotkanie z gatunku - autor mówi o swojej książce, aktor/artysta czyta jej fragmenty, a publiczność prosi o dedykacje w zakupionej publikacji przybrało inny wymiar za sprawą scenariusza. Pomimo tego, że Leśmian zdecydowanie Zamościa nie lubił, i uciekał z niego przy dowolnej okazji, Towarzystwo Leśmianowskie i księgarnia im. B. Leśmiana postanowiła godnie Leśmiana powspominać, czytaj - dobrze książkę o Leśmianie wypromować, a co więcej - wspomnieć go bardzo okazale, w znakomitym towarzystwie i miejscu.

A może fakt, że "Wydawnictwo Literackie", najważniejszy tytuł w okresie kiedy tworzył Bolesław Leśmian, ignorowało poetę bezprecedensowo, był przyczynkiem dla tak wystawnej promocji książki - tego do końca nie wiem. Wiem natomiast, że splot sprzyjających wydarzeń, poczucie humoru wielu osób i chęć działania na korzyść Leśmiana, Kulika i Zamościa, zdecydowały o takim a nie innym przebiegu czwartkowych wydarzeń.



Jednym zdaniem - inaczej niż przed wojną - cenią sobie Leśmiana w Zamościu. Może nawet muzeum Leśmianowi w "Centralce" założą, o co apelował Adam Kulik.

* * *

Tomasz Ziąbkowski vel Bolesław Leśmian zainspirowany wieczorem autorskim Adama Kulika w trakcie spotkania napisał wiersz, który postanowił opublikować.

Leśmian, Leśmian...

Gdym spojrzał na wszystkich, którzy dziś przybyli,
by spotkać się z cieniem ówczesnego wieszcza,
to wtedy pomyślałem:
O sławo złowieszcza, czemuś mnie dogoniła
w tej nieszczęsnej chwili, która się dokonała,
boście uwierzyli,
że można się na nowo w ludzką oblec postać
i być jako żywy,
że stoi przed wami ten Leśmian prawdziwy.
A przecież jeśli jestem, to najwyżej duchem,
w pamięci zachowanym poezji okruchem.
Jeśli spoglądam na was, czynię to z zaświatów,
z owej niebieskiej łąki, pełnej dziwnych kwiatów,
których żaden z żywych znać nie może woni,
podobnej i tarninie i kwiatom jabłoni
i bzom białym...
Jeśli jeszcze czuję, to przeczuwam raczej,
że dla samego siebie
nic więcej nie znaczę


11 grudnia 2008 "Zapiecek"


autor / źródło: Teresa Madej
fot. J. Danel, W. Brzyski
dodano: 2008-12-14 przeczytano: 5344 razy.



Zobacz podobne:
     Leśmianowska Ulica Poetycka - program / 2012-05-14
     Zaprezentują projekt pomnika Bolesława Leśmiana / 2011-10-03
     "Dom Leśmiana": Krzysztofa Bednarskiego koncepcja pomnika / 2011-07-30
     Spłacam dług Leśmianowi - rozmowa z Krzysztofem M. Bednarskim / 2011-06-19
     "Napój cienisty" czyli inspiracje poezją Leśmiana / 2011-06-09
     Krzysztofa Bednarskiego przymiarki do pomnika Leśmiana / 2011-06-02
     Schadzka z Leśmianem część II / 2011-06-01
     Schadzka z Leśmianem część I / 2011-06-01
     Majówka leśmianowska z dziecięcą fantazją / 2011-05-30
     Obserwatorium Poetica / 2011-05-25
     "Przygody Sindbada Żeglarza" na Rynku Solnym / 2011-05-19
     STARTUJ W SLAMIE! Wiersze do sztambucha wuja Tarabuka / 2011-05-19
     Opowieści niesamowite - kryptyk na Majówce Leśmianowskiej / 2011-05-17
     Leśmianowska Ulica Poetycka. Majówka leśmianowska na Starówce / 2011-05-12
     Wiersze do sztambucha wuja Tarabuka / 2011-04-05
     Krzysztof Bednarski autorem pomnika Leśmiana / 2010-12-31
     Skazany na Leśmiana - rozmowa ze Sławomirem Bartnikiem / 2010-08-01
     Postawią pomnik Leśmianowi / 2010-06-28
     Leśmianowska Ulica Poetycka 2010 / 2010-05-22
     Konkurs Literacki im. B. Leśmiana / 2010-03-20

Warto przeczytać:



[do góry] 




Warning: include(prawa-gl.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 756

Warning: include(prawa-gl.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 756

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'prawa-gl.inc' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php53/usr/share/pear:/opt/alt/php53/usr/share/php') in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 756
- - - - R E K L A M A - - - -


- - - - POLECAMY - - - -

Jazz na Kresach




Warning: include(stopka.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 768

Warning: include(stopka.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 768

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'stopka.inc' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php53/usr/share/pear:/opt/alt/php53/usr/share/php') in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 768