Warning: include(lewa-reklama.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 409
Warning: include(lewa-reklama.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 409
Warning: include() [function.include]: Failed opening 'lewa-reklama.inc' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php53/usr/share/pear:/opt/alt/php53/usr/share/php') in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 409
|
W zamojskim schronisku będzie lepiej?- Naszym celem jest doprowadzenie do tego, by kierownictwo zamojskiego schroniska przejęły osoby kompetentne, posiadające odpowiednią wiedzę. Tak, by schronisko stało się miejscem przejściowym dla zwierząt do momentu znalezienia opiekuna, a nie miejscem ich cierpienia - powiedziała podczas spotkania z zamojskimi dziennikarzami Krystyna Sroczyńska, prezes Fundacji dla Ratowania Zwierząt Bezdomnych EMIR.
Spotkanie zostało zorganizowane z okazji przekazania darów z centrali dla zamojskiego oddziału Fundacji.
Oddział w uznaniu za całoroczną pracę dostał samochód służbowy, komputer, profesjonalny sprzęt do pomocy zwierzętom, leki oraz środki wspomagające leczenie.
Łączna wartość darowizny, którą zarząd główny przekazał dla oddziału wynosi 32,5 tys. zł.
Jak wyliczyła prezes Sroczyńska, przekazana kwota stanowi 30 proc. sumy, jaką miasto Zamość rocznie przekazuje na utrzymanie zwierząt w schronisku.
- Jest skandalem na miarę UE fakt, że władze miasta przeznaczają dziennie na utrzymanie psa zaledwie 30 groszy. W tej kwocie mieści się wszystko, zarobki pracowników, koszty utrzymania schroniska, leczenie i wyżywienie zwierząt. Ta kwota nawet nie starcza na utylizację zwłok psa, gdyby to przyjąć za wyznacznik rozliczeń. Nie mówiąc o tym, że jest to ewidentne łamanie ustawy o ochronie praw zwierząt, do której nasze państwo jest zobligowane - powiedziała.
Pani prezes zarzuciła władzom miasta opieszałość i niewywiązywanie się z obowiązków, do których obliguje je ustawa o ochronie praw zwierząt.
- Problem zwierząt bezdomnych jest ogromny, a my od przeszło pół roku spotykamy się z brakiem empatii władz, ludzi odpowiedzialnych za zwierzęta bezdomne. Chcemy doprowadzić do tego, by zwierzęta w schronisku miały godne warunki bytowania. Do maja tego roku, kiedy przyjechaliśmy tutaj na skutek interwencji, schronisko zamojskie miało w Polsce opinię mordowni, obozem zagłady dla zwierząt - mówiła.
Wysiłkiem zamojskich wolontariuszy udało się już sporo zrobić dla przetrzymywanych w schronisku zwierząt. Na pewno efekty tej działalności byłby znacznie większe, gdyby została nawiązana konkretna współpraca z władzami miasta.
W dalszym ciągu schronisko nie posiada gabinetu zabiegowego, w dalszym ciągu zwierzęta chorują, a przecież leczenie generuje większe koszty. Lepiej zatem zapobiegać niż leczyć.
Pani prezes nie wyobraża sobie, by decyzjom człowieka, który nie posiada wykształcenia, nie mówiąc już o kwalifikacjach, poddawać los 250 zwierząt ze schroniska. A tak niestety - jej zdaniem - w Zamościu jest.
Aktualnie schronisko podlega pod zamojskie zoo. Członkowie fundacji zapowiadają podjęcie działań o wydzielenie schroniska jako oddzielnej jednostki budżetowej.
* * *
Fundacja dla Ratowania Zwierząt Bezdomnych EMIR działa na terenie Zamościa od czerwca 2008, dwa miesiące później Koło Wolontariuszy EMIR w Zamościu zostało przekształcone
w Oddział Terenowy, jeden z 4 w Polsce.
Przez te kilka miesięcy tego roku wolontariusze podjęli szereg działań by pomóc zwierzętom w schronisku. Ich staraniem zwierzęta były leczone, dokarmiane, sterylizowane. Wiele psów i kotów znalazło domy tymczasowe i domy stałe.
W zamojskim oddziale Fundacji działa 17 osób, w tym 14 w Zamościu, dwie w Biłgoraju i jedna w Hrubieszowie. Wszyscy pracują jako wolontariusze.
Dzięki pomocy z centrali oddział będzie teraz posiadał również samochód interwencyjny.
Auto ma służyć pomocą w przypadkach łamania ustawy o ochronie zwierząt. Jeśli będą sygnały, że zwierzęta są dręczone czy głodzenie, członkowie fundacji wkroczą do akcji.
Poza tym samochód przyda się do transportu zwierząt ze schroniska do lecznicy czy przewożeniu zwierząt do adopcji
- Jako oddział możemy wspomagać organy ścigania i samorządy w ściganiu przestępstw polegających na znęcaniu się nad zwierzętami. Pierwszym adresatem takiej informacji jest policja i jest do tego ustawowo zobligowana. My jako fundacja wspomagamy ich na zasadzie oskarżyciela posiłkowego - powiedział Jarosław Margol, szef oddziału zamojskiego Fundacji.
Wszystkie przypadki znęcania się nad zwierzętami będzie można zgłaszać na numer telefonu patrolu interwencyjnego zamojskiego oddziału Fundacji - 785 02 02 02. autor / źródło: wald dodano: 2008-12-23 przeczytano: 15651 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
Warning: include(prawa-gl.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 756
Warning: include(prawa-gl.inc) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 756
Warning: include() [function.include]: Failed opening 'prawa-gl.inc' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php53/usr/share/pear:/opt/alt/php53/usr/share/php') in /home/klient.dhosting.pl/wbrzyski/zamosconline.pl/public_html/img/text.php on line 756
|
- - - - POLECAMY - - - -
|