|
Malarstwo czystej duszy - "nie wszystko na sprzedaż"Wiek XXI to czas nieustannych zabiegów komercyjnych. Duża część społeczeństwa w ferworze poszukiwań lepszego bytu, w "dżungli " wolnego rynku i ekonomii, zapomina o ogólnoludzkich wartościach.
"Żyć to przekształcać siebie w dzieło sztuki."
W mojej ocenie słowa Fiodora Dostojewskiego są aktualną dewizą w kręgach artystów, poetów, literatów. Świat marzycieli i idealistów wciąż dąży do odnajdywania siebie w sferze duchowej. Takie instynktowne poszukiwanie wewnętrznej harmonii, daje twórcy poczucie równowagi pomiędzy światem współczesnej cywilizacji a światem natury.
Taką problematykę zawiera malarstwo Marka Sołowieja. W wieloletniej twórczości artysta buduje zmysłową strukturę w cyklach : "Pejzaże polskie, Obrazy zapamiętane, Zdeterminowani naturalnym stanem rzeczy" w technice akrylu gwaszu a przede wszystkim pastelu. Tworzy cykle obrazów opowiadających o zjawiskach, które Go otaczają i których sens intuicyjnie chce przekazać odbiorcy.
Marek Sołowiej potrafi dostrzegać różne aspekty życia. Podpatruje i uczestniczy w nich zaś przy pomocy języka malarskiego wyciąga wnioski, że nie można stawiać tylko na konsumpcję, ale trzeba ponad wszystko zauważać otoczenie, różne sytuacje życiowe dające powód do rozwoju intelektualnego oraz poczucia estetycznego postrzegania świata.
W obrazach Marka są emocje, autentyczność doznań i świadomości dialogu z widzem. Jego twórczość łączy codzienną rzeczywistość z syntezą formy a nawet z abstrakcją.
Wystawa Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego to kolejna odsłona jego pasji, zafascynowania malarstwem, które w nim tkwią od wczesnej młodości. W swoim dorobku ma ponad 40 wystaw. Wystawa ta pokazuje jego inspiracje malarskie. Artysta skupia uwagę na zagadnieniach koloru, budowaniu tym kolorem przestrzeni w obrazie.
Jego obrazy przesycone są ekspresją a zarazem przemyśleniami nad problemami egzystencji. Odsłania czasami iluzję tej egzystencji i twierdzi, że nie ulega w swoim malarstwie "żadnym nakazom i czy istniejącym kanonom". Tworzy obrazy z potrzeby serca. Pokazuje szczególnie młodym odbiorcom, że tworzenie to spełnienie samego siebie, że artysta nie może malować tematów schematycznie, podejmować decyzji niezgodnych z intencją twórcy. Będzie to kolejna odsłona - lekcja malarstwa związanego z warsztatem artysty oraz kontynuacja autorskiego projektu "IDEA ART" w malarstwie.
Należy podkreślić, że Sołowiej podejmuje od dawna w swojej pracy twórczej działalność edukacyjną pt.: "Lekcje malarstwa inaczej". Warto przypomnieć takie realizacje jak wystawa IDEA ART "ZAMOŚĆ W MALARSTWIE z okazji 20 lecia wpisania miasta Zamość na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO czy lekcje w galerii autorskiej "Galeria ŚCIANA".
Wystawa Marka Sołowieja czynna będzie do końca maja. Spotkanie z autorem będzie miało miejsce w najbliższy czwartek (8 maja) o godz. 11 w Centrum "Synagoga". autor / źródło: Hanna Maziarczyk kurator wystawy dodano: 2014-05-06 przeczytano: 6933 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|