|
2.ZFF: "Zamość Perła Renesansu" dla najlepszych filmowcówReportaż "Oblicza naszej i waszej Wolności" Edyty Maksymowicz oraz filmy dokumentalne: "Miasto zatopionych Bogów" Zdzisława Cozaca i "Mundial gra o wszystko" Michała Bielawskiego to laureaci 2. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" (16.08.).
Galę 2. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią", poprowadzoną - podobnie jak w ubiegłym roku - przez Annę Popek, rozpoczęła ceremonia wręczenia statuetek za najlepsze reportaże i filmy dokumentalne zaprezentowane przed konkursowym jury i zamojską publicznością w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy".
Uroczystość była również okazją do wyrażenia uznania za całokształt twórczości Krzysztofowi Zanussiemu, który uważany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Jego filmy odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są zawsze przepełnione refleksją i trafną obserwacją. Statuetkę "Zamość Perła Renesansu" wręczył reżyserowi, scenarzyście i filozofowi Krzysztofowi Zanussiemu Marcin Zamoyski, Prezydent miasta Zamość. - I tak jak ma pan w sercu nasze miasto, to mam nadzieję, że jeszcze się powiększy - serce dla Zamościa" - powiedział Prezydent Zamoyski.
- Ktoś nie dawno mi powiedział - obchodziłem swoje 75-lecie, że człowiek jest stary wtedy, kiedy koszt świec na torcie urodzinowym przekracza wartość tortu. W moim wypadku już to się stało. To wielka radość otrzymywać nagrodę za całokształt, szczególnie na starość, kiedy siła złego podnosi się a nie słabnie - wrogości, niechęci do artysty i jest zadziwiająca. Nie myślałem, że tego dożyję. I tym bardziej się cieszę, że ktoś mnie wspiera, bo wiem, kto mnie kopie. Tym bardziej państwu dziękuję - powiedział Krzysztof Zanussi po otrzymaniu wyjątkowej statuetki.
Przewodniczący jury reżyser, scenarzysta i producent filmowy Janusz Zaorski zacytował fragment protokołu jury 2. ZFF "Spotkania z Historią": - Po obejrzeniu 35 filmów konkursowych, jury przyznało następujące nagrody: w kategorii reportażu wyróżnienie dla filmu "Kuś - historia zielarek z Gorzuchowa", w reżyserii Tomasza Góralczyka, Radosława Biskupskiego, Krzysztofa Zalaszewskiego. Przypomnijmy, że to reportaż mówiący o dziesięciu kobietach i dziewczynkach z Gorzuchowa, oskarżonych o czary i w 1761 r. skazanych przez sąd z Kiszkowa na okrutną śmierć.
"Zamość Perłę Renesansu", najważniejszą nagrodę festiwalu, swoim kształtem przypominającą miasto Zamość, wykonaną przez Bartłomieja Sęczawę, otrzymał film "Oblicza naszej i waszej wolności", w reżyserii Edyty Maksymowicz, producent Polski Ośrodek Informacji w Wilnie InfoPol. W ten sposób uhonorowano opowieść o losach ludzi uwiecznionych na fotografiach z poł. XIX w., zdeponowanych w Wilnie w Litewskim Archiwum Historycznym.
Jak powiedziała Edyta Maksymowicz, która na galę przyjechała pokonując ponad 600 km, nie spodziewała się nagrody. Reżyserka podziękowała jury oraz dyrektorowi Tadeuszowi Dereszukowi z TVP Historia za wsparcie i ekipie filmowej, z którą realizowała reportaż w Wilnie. - Bardzo się cieszę, że Wilno jest nadal w świadomości, bo czasami mam wrażenie, że odchodzi ze świadomości Polaków - mówiła wzruszona Edyta Maksymowicz.
Nagrody w kategorii film dokumentalny wręczył dyrektor TVP Historia dr Tadeusz Doroszuk. Wyróżniony dokument to obraz Marii Wiśnickiej i Andrzeja Wyrozębskiego, filmowy zapis wspomnień żołnierzy, czyli "Legenda 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej". Pierwsze miejsce za najlepszy dokument to zrobiony z rozmachem obraz Zdzisława Cozaca "Miasto zatopionych Bogów", traktujący o początkach Państwa Polskiego.
Zdzisław Cozac podziękował jury i antenie TVP Historia za wspieranie realizacji filmów: "Tajemnice początków Polski", "Trzcinica. Karpacka Troja", "Wyspa władców" oraz "Miasto zatopionych Bogów". - Filmy te zdobyły już wcześniej nagrody na festiwalach w Krakowie, Warszawie i za granicą, m. in. w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Ale ta dzisiejsza nagroda ma dla mnie szczególne znaczenie bo jest to prestiżowy, największy festiwal filmów o tematyce historycznej. A poza tym, odbieram ją w miejscu, które uważam za jedno z najpiękniejszych w świecie, zamojskim Rynku - powiedział reżyser najlepszego filmu dokumentalnego, Zdzisław Cozac. Za wyrażoną publicznie sympatię do Zamościa reżyser otrzymał wyjątkowo gorące brawa od publiczności.
Oprócz filmu Zdzisława Cozaca ex equo - pierwszą nagrodę otrzymał film Michała Bielawskiego "Mundial. Gra o wszystko", mówiący o występie piłkarzy na Mundialu '82, który był tak udany, że nazwano go "najpiękniejszym serialem stanu wojennego".
- Konkurs był bardzo gorący, były emocje, a ulubieńcem publiczności był film "Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć" Marka Widarskiego - powiedział Andrzej Bubeła, dyrektor CKF "Stylowy". Wyróżniony przez widzów obraz to wstrząsająca relacja ostatnich żyjących lekarzy, pielęgniarek, rannych oraz żołnierzy konspiracji przygotowanych do niesienia pomocy w ekstremalnych warunkach - podczas 63 dni walk Powstania Warszawskiego. Film zawiera unikalną i bogatą ikonografię fotograficzną i filmową pochodzącą z powstańczych kronik filmowych i źródeł niemieckich.
Nagrodę specjalną 2. ZFF "Spotkania z historią" wręczył prof. Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej, który powiedział:
- Chciałbym wręczyć nagrodę wybitnemu artyście, muzykowi, znakomitemu wykonawcy, kompozytorowi muzyki współczesnej i jazzowej, autorowi muzyki do kilkudziesięciu filmów, takich jak: "Ogniem i mieczem", "King Size", "Stara Baśń", "Bitwa Warszawska. 1920" oraz do filmu, który jest szczególnie bliski mojemu sercu. Jest to zrekonstruowany przez Filmotekę Narodową "Zew morza". Osobą, która otrzymuje nagrodę za ogromny wkład w kulturę filmową, a w szczególności za kompozycje muzyczne jest Krzesimir Dębski.
- Dziękuję pięknie. Jestem mile zaskoczony, usatysfakcjonowany. Moi rodzice byli żołnierzami 27 Dywizji Wołyńskiej AK. Słyszę, że na festiwalu film o nich, o ich jednostce otrzymał nagrodę. Tu się spotkali, w Zamościu, po wojnie. Ślub wzięli w pobliskiej Izbicy, ale w Zamościu się rejestrowano. I w zasadzie tu zostałem poczęty - Krzesimir Dębski przywołał łączące go z naszym miastem więzy.
Zanim wspaniałych gości, widzów TVP Historia i zamościan zaproszono na wspaniały koncert - przyszedł czas na wspólną fotografię nagrodzonych statuetką "Zamość Perła Renesansu". Jak powiedziała prowadząca uroczystość Anna Popek - Krzesimir Dębski przyobiecał opowiedzieć historię Polski za pomocą muzyki skomponowanej do filmów i seriali telewizyjnych.
Świetny, uroczy i zabawny koncert wykonała Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego, którą poprowadził dwojący i trojący się na scenie - kompozytor Krzesimir Dębski. Repertuar muzyki filmowej wykonali: Anna Jurksztowicz, Katarzyna Dąbrowska, Klaudia Baca i Maciej Miecznikowski. Koncert transmitowała TVP Historia.autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2014-08-17 przeczytano: 4913 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|