www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 23 stycznia 2019, w 23 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Ildefonsa, Rajmunda, Wrocisława.
Styczniowe przysłowia: Nowy Rok jaki, cały rok taki. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Październik miesiącem seniora

Świat się starzeje. Według najnowszych statystyk, do 2050 roku blisko 22% ziemskiej populacji mogą stanowić osoby w wieku 60+, zaś liczba osób w wieku 80+ może wzrosnąć czterokrotnie. Nie inaczej jest na naszym kontynencie. Polska również się starzeje - odsetek osób powyżej 65 roku wynosi blisko 13% - a to, według wskaźnika ONZ, oznacza państwo stare. Widzimy zatem, że seniorzy coraz częściej stanowią znaczny odsetek naszego społeczeństwa. Powinniśmy więc dbać o nich, otoczyć troską i dążyć do zapewnienia im godnego życia.

Wesołe jest życie staruszka

Czy na pewno? Osoby starsze nie mają w Polsce łatwego życia. Brak im należytej opieki, nie wspominając już o szacunku i akceptacji ze strony reszty społeczeństwa. W świecie, w którym panuje wszechobecny kult młodości, mają wrażenie, że są już niepotrzebni. Nic bardziej mylnego, ponieważ są ludzie przekonani, że to właśnie seniorzy stanowią największy skarb każdego narodu. Cytując Marszałka Piłsudskiego "naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości". A to właśnie seniorzy, poprzez swoją przeszłość, zbudowali teraźniejszość każdego kraju świata, każdego społeczeństwa, włącznie z naszym. Mają nam wiele do przekazania - bezcenne doświadczenia i mądrości życiowe. I chociażby dlatego winniśmy im szacunek. Seniorzy chcą być aktywni, ale niestety, w naszym kraju wciąż nie mają ku temu zbyt wielu możliwości. Na szczęście jednak są organizacje pozarządowe, dzięki którym powstają szlachetne inicjatywy, które umożliwiają seniorom "powrót" do życia. Przyjrzyjmy się, jak to działa w naszym mieście.

Być seniorem w Zamościu

W Zamościu , jak w każdej aglomeracji, mieszkają seniorzy w różnym wieku, zwykle 60+, w różnej kondycji, o różnych zawodach i różnym statusie materialnym. Są też seniorzy, a właściwie nestorzy szczególni, to ci, którzy przeżyli koszmar II wojny światowej. Mają od 75 do...102 lat i najczęściej są samotni. Potrzebują specyficznego podejścia do ich potrzeb, zainteresowania losami, problemami. Oczekują też wsparcia i integracji z młodymi ludźmi. Mają bardzo dużo do zaoferowania, szczególnie w sferze wiedzy i doświadczenia życiowego. Sami również są otwarci na nowości - chcą zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. Żeby jednak tak było, muszą mieć ku temu warunki. Kondycja finansowa seniorów w Zamościu nie jest najlepsza - często pieniędzy wystarcza im jedynie na pokrycie najpotrzebniejszych wydatków. Nie stać ich na kino, teatr, wyjścia do kawiarni czy wycieczki. Na szczęście istnieją organizacje, które pomagają naszym seniorom rozwijać się, czy po prostu przyjemnie i produktywnie spędzać czas. Są to aktywne, nastawione na rozrywkę kluby seniora, wspaniale działający Uniwersytet Trzeciego Wieku, rozwijające artystycznie seniorów Stowarzyszenie "Art avanti" oraz, prowadzone przez Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu, Świetlica Dziennego Wsparcia i Senioralna Stacja Socjalna.Uniwersytet Trzeciego Wieku, którego inicjatorką była Zofia Piłat, został powołany w 2002 roku. Patronat naukowy nad tą inicjatywą objęła Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, zaś do współorganizacji przystąpił cały szereg instytucji, m.in. Zamojski Dom Kultury, Muzeum Zamojskie, Książnica Zamojska oraz Biuro Wystaw Artystycznych. Uniwersytet Trzeciego Wieku zapewnia seniorom bogatą i atrakcyjną ofertę. Znajdziemy w niej min. wycieczki krajoznawcze, wykłady audytoryjne z różnych dziedzin wiedzy, zajęcia sportowo-gimnastyczne oraz naukę języków obcych i zajęcia artystyczne.

Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu, które działa w mieście i regionie już od 12 lat, powołało dwie znakomite inicjatywy, będące prawdziwą atrakcją dla zamojskich seniorów, a zwłaszcza nestorów. Pierwsza z nich to Świetlica Dziennego Wsparcia. W jej ramach, dwa razy w tygodniu (we wtorki i w czwartki) starsi ludzie mogą spotykać się w towarzystwie swoim, wolontariuszy oraz zaproszonych gości. Przy kawie, herbacie i ciasteczkach mogą prowadzić interesujące rozmowy na każdy temat, czy też wymieniać się doświadczeniami i wspomnieniami z wolontariuszami oraz pomiędzy sobą. Mają też muzykoterapię, biblioterapię i kulturoterapię, treningi pamięci, wspólne wyjścia do kina, na imprezy kulturalne, wycieczki. To jedyna taka placówka w Zamościu, a o konieczności jej istnienia świadczy wysoka frekwencja na zajęciach oraz zadowolenie seniorów z takiej formy opieki.

Drugim przedsięwzięciem Stowarzyszenia Zamojskiego Centrum Wolontariatu jest Senioralna Stacja Socjalna. W jej ramach seniorzy mogą cieszyć się nowymi formami aktywności, takimi jak warsztaty literacko-artystyczne czy też szkolenia w zakresie obsługi urządzeń technicznych. Prowadzone jest tu także poradnictwo prawne i socjalne, oraz specjalny "przyjazny telefon" - przy nim dyżury pełnią pedagog, psycholog oraz wolontariusze. Ewa Szczepańska i Krystyna Rybińska-Smyk od 6 lat pozyskują środki zewnętrzne na wspieranie zamojskich seniorów. Wspomniane inicjatywy dofinansowują: Fundacja "Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość" z Berlina oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

A może Miejska Rada Seniorów?

Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej oraz uczestnictwu w jej różnych programach i projektach, nasz kraj stawia pierwsze kroki na drodze ku lepszemu zrozumieniu problemów ludzi starszych oraz "przywróceniu" ich społeczeństwu. Kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku oraz inne stowarzyszenia z powodzeniem aktywizują seniorów i pomagają im w integracji z młodszymi pokoleniami. Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku sprawiają, że w Zamościu działa to dobrze, ale może być jeszcze lepiej. Mogłaby o to zadbać Miejska Rada Seniorów - organ doradczy, opiniotwórczy i inicjatywny. Jej celem byłoby służenie seniorom poprzez reprezentowanie ich interesów wobec władz miasta. Są już takie rady w kilkunastu polskich miastach, wkrótce - jak dobrze pójdzie - będzie i w Zamościu, o co zadbają studenci Uniwersytetu III Wieku i przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób starszych.


autor / źródło: Piotr Cis, Krystyna Rybińska-Smyk
dodano: 2014-10-15 przeczytano: 3188 razy.Zobacz podobne:
     Miłośnicy historii z 8 państw spotkali się w Zamościu / 2018-11-08
     Międzynarodowe seminarium dla przedstawicieli organizacji pozarządowych / 2017-12-06
     Cztery pokolenia na scenie "Okrąglaka" / 2017-01-16
     17. Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów / 2016-10-02
     Ogólnopolski marsz seniora - Aktywnie na starość / 2016-09-28
     Młodzież z Europy tworzy scenariusze gier teatralnych / 2016-08-29
     Uczą się debatować / 2016-07-25
     Lekcja historii na Rynku Wielkim / 2016-04-23
     Seniorzy na scenie ZDK / 2015-10-16
     Międzynarodowy kurs szkoleniowy w Zamojskim Centrum Wolontariatu / 2015-10-05
     Młodzi Europejczycy na pikniku "Sąsiedzi z Zamoyskiego" / 2015-05-27
     Międzynarodowi "zbieracze wspomnień" spotkają się w Zamościu / 2015-02-28
     Polsko - niemiecko - izraelskie spotkanie młodzieży / 2015-02-04
     "Armia dobrych ludzi". Relacja z Gali Wolontariatu 2014 / 2014-12-08
     Gala Wolontariatu 2014 / 2014-12-04
     Grand Prix dla Zamościanki / 2014-11-18
     Grupa "Tres" nagrodzona w Dęblinie / 2014-11-16
     Gminne zespoły nagrodzone w Jesiennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów / 2014-11-16
     Aktywni seniorzy na Roztoczu / 2014-11-03
     "Miejsca przyjazne seniorom" - inicjatywa Zamojskiego Centrum Wolontariatu / 2014-10-06

Warto przeczytać:
     Wspólna Wigilia zamościan po raz dwunasty / 2018-12-22
     Zamość powitał 2019 rok! / 2019-01-02
     V edycja Orszaku Trzech Króli - list prezydenta i wójta do mieszkańców miasta i gminy / 2018-12-13
     Małgorzata Bzówka wiceprezydentem Zamościa / 2019-01-02
     Opłatek Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich / 2019-01-16- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet