|
Jak głosować by oddać ważny głos w wyborach samorządowych W najbliższą niedzielę 16 listopada 2014 r. wybierać będziemy władzę lokalną: wójtów, burmistrzów, prezydenta, radnych rad gmin, miast, powiatów i Sejmiku Województwa Lubelskiego na czteroletnią kadencję tj. na lata 2014 - 2018.
Prawo uczestniczenia w wyborach - z własnym głosem wyborczym - posiada każdy wyborca, obywatel Polski oraz Unii Europejskiej, który w dniu wyborów ukończy 18 lat, posiada prawo wybierania - a więc nie został pozbawiony praw wyborczych ani też ubezwłasnowolniony całkowicie prawomocnym orzeczeniem sądu a nadto warunek konieczny to - stałe zamieszkiwanie na terenie określonej gminy oraz wpisanie wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie. Dokumentem urzędowym i źródłowym wskazującym na uprawnienie wyborcy do głosowania w wyborach samorządowych jest rejestr wyborców prowadzony w każdej gminie . Dokument ów zawiera dane wszystkich mieszkańców stale zamieszkałych na terenie określonej gminy i stanowi podstawę do sporządzenia spisu wyborców uprawnionych do głosowania w każdych wyborach. Spis wyborców jest dokumentem udostępnianym publicznie zainteresowanym, którzy w każdym czasie uprawnieni są sprawdzić czy figurują w spisie wyborców czy też zostali z niego wykreśleni a tym samym nie będą mieć uprawnień do głosowania w dotychczasowej gminie czy mieście.
Głosujemy osobiście udając się do lokalu wyborczego lub korzystając z formy głosowania korespondencyjnego. Inną formą głosowania to forma pośrednia przy pomocy pełnomocnika. Instytucja pełnomocnika jak też głosowanie korespondencyjne to rozwiązania prawne wychodzące naprzeciw potrzebom osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością i ograniczeniem w osobistym wzięciu udziału w wyborach. Są to stosunkowo nowe regulacje w polskim prawie wyborczym i wiedza o nich wśród wyborców- w mojej ocenie jest niedostateczna .
Przypomnę więc, że możliwość skorzystanie z głosowania za pośrednictwem pełnomocnika wyborczego przysługuje osobom, które ukończyły 75 lat życia bądź legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności całkowitej bądź częściowej. W wyborach samorządowych pełnomocnikiem wyborczym wyborcy uprawnionego do skorzystania z takiej formy głosowania może być tylko osoba, która w tej samej gminie co wyborca jest wpisana do rejestru wyborców. Należy też dodać, że pełnomocnictwa sporządzane są przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem w siedzibie właściwego urzędu a na wniosek wyborcy w miejscu jego zamieszkania.
Natomiast z formy głosowania korespondencyjnego może skorzystać wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, niezdolny do pracy bądź samodzielnej egzystencji, zaliczony do I lub II grupy inwalidów. Stan zdrowia wyborcy chcącego skorzystać z korespondencyjnej drogi głosowania winien być potwierdzony stosownym orzeczeniem .
Termin do składania wniosków o umożliwienie skorzystania z głosowania korespondencyjnego upłynął w dniu 27 października br. zaś wniosku o głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika w dniu 6 listopada br. Na trenie objętym nadzorem wyborczym Komisarza Wyborczego w Zamościu z formy głosowania korespondencyjnego skorzysta tylko jeden wyborca zaś za pośrednictwem pełnomocnika głosować będzie prawie 900 wyborców.
Lokale wyborcze otwarte będą w dniu wyborów w godzinach od 7 do 21-ej. Jest to więc czas dla wyborców by udać się do urn wyborczych i własnym głosem współdecydować o wyniku wyborów samorządowych. Należy pamiętać o konieczności posiadania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości wyborcy przez członków obwodowej komisji wyborczej. Dokumentem identyfikującym jest dowód osobisty, paszport bądź inny dokument ze zdjęciem. Nie będą mogły być honorowane nieaktualne dokumenty potwierdzające tożsamość wyborcy - w tym stare dowody osobiste w formie książeczkowej.
Wyborcy - mieszkańcy miasta Zamość otrzymają trzy karty do głosowania wszystkie formatu A-4 .Jedną kartę wyborczą pojedynczą - koloru różowego - w wyborach prezydenta Miasta Zamość a także dwie karty zbroszurowane w wyborach radnych Rady Miasta Zamość- koloru białego oraz radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego, która oznaczona będzie kolorem niebieskim.
Zbroszurowana karta w wyborach Rady Miasta Zamość liczyła będzie 7 kart, zaś zbroszurowana karta do sejmiku Województwa Lubelskiego liczyła będzie 11 kart.
Listy kandydatów poszczególnych komitetów wyborczych umieszczone są odrębnie na poszczególnych kartach do głosowania w kolejności numerów nadanych komitetom zgłaszającym listy kandydatów przez Państwową Komisję Wyborczą bądź właściwego Komisarza Wyborczego. Natomiast kandydaci umieszczeni są na listach w kolejności nadanej im przez ich komitety wyborcze.
W Zamościu wybierać będziemy prezydenta spośród czterech kandydatów, których nazwiska na karcie wyborczej umieszczone będą w porządku alfabetycznym.
By w tym głosowaniu oddać ważny głos należy postawić znak X w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego przez wyborcę kandydata.
Nieważny będzie głos gdy wyborca postawi znak X przy większej niż jeden liczbie kandydatów, bądź nie postawi znaku X przy żadnym z kandydatów na urząd prezydencki.
W Zamościu wybierzemy także 23 radnych do Rady Miasta Zamość spośród 294 kandydatów .
By głos był ważny wyborca winien postawić znak X w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z wybranej listy komitetu wyborczego przez co wyborca wskazuje na pierwszeństwo do uzyskania mandatu przez wskazanego kandydata.
Głos będzie nieważny:
-gdy wyborca odda głos na więcej niż jedną listę ,czyli postawi znak X w kratkach obok nazwisk kilku kandydatów z różnych list,
-gdy wyborca nie odda głosu na żadną z list, a więc nie postawi znaku X przy nazwisku żadnego kandydata na żadnej z list,
-gdy wyborca postawi znak X w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy, której rejestracja została unieważniona,
Za nieważny będzie uznany głos wyborcy oddany na karcie do głosowania sporządzonej na druku innym niż urzędowy, lub na karcie ,która nie będzie opieczętowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej w której wyborca dokonuje aktu głosowania.
Takie same zasady głosowania obowiązują wyborców w wyborach radnych do rad powiatów oraz radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego.
Wyborcy mieszkający na terenie powiatów otrzymają cztery karty do głosowania. Kartę wyborczą pojedynczą koloru różowego w wyborach wójta, kartę pojedynczą koloru białego w głosowaniu na radnych do rady gminy oraz zbroszurowane karty do głosowania koloru żółtego w głosowaniu na radnych do rady powiatu i koloru niebieskiego w wyborach radnych do Sejmiku Województwa Lubelskiego.
Wyborcy zamieszkali na terenie gmin i miast nie mających statusu miast na prawach powiatu by w wyborach do właściwych im rad gmin mogli oddać głos ważny winni przestrzegać następujących reguł.
-Głosować można tylko na jednego kandydata do rady gminy stawiając na karcie do głosowania znak X w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.
-Głos będzie nieważny gdy wyborca odda głos na więcej niż jednego kandydata, nie postawi znaku X w żadnej kratce przy żadnym z kandydatów bądź postawi znak X przy nazwisku skreślonego kandydata.
-Także nieważny będzie głos oddany na karcie do głosowania innej niż na urzędowo ustalonym druku lub na karcie, która nie będzie opieczętowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej, w której wyborca dokonuje aktu głosowania.
Zachowanie zasady tajności głosowania w lokalach wyborczych zapewnione zostanie wyborcom poprzez udostępnienie odpowiednio wydzielonych i osłoniętych miejsc w każdym lokalu. W każdym lokalu wyborczym udostępnione też będą wyborcom pełne zasady głosowania, o których starałam się przypomnieć Państwu w ramach tej wypowiedzi.
By dopełnić aktu wyborczego niezbędnym jest wrzucenie kart wyborczych do urny wyborczej będącej jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego lokalu wyborczego.
Szczegółowe informacje dotyczące siedzib lokali wyborczych, granic obwodów głosowania, danych o kandydatach biorących udział w wyborach samorządowych udostępnione są wyborcom w formie rozplakatowanych obwieszczeń a nadto na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej i Komisarza Wyborczego w Zamościu. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do strony internetowej:www.pkw.gov.pl
16 listopada 2014 roku to święto demokracji w naszym kraju, zachęcam wszystkich wyborców by skorzystali z udziału w wyborach samorządowych i z uprawnień wyborczych zagwarantowanych w polskim porządku prawnym.
autor / źródło: Teresa Renata Bodys - Komisarz Wyborczy w Zamościu dodano: 2014-11-11 przeczytano: 13312 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|