www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 25 kwietnia 2024, w 116 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Jarosława, Erwiny, Kaliksta.
Kwietniowe przysłowia: Śnieg kwietniowy - trawie i koniowi zdrowy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Fotoreportaż


- - - - POLECAMY - - - -




Święto Niepodległości w Zamościu

III Zamojski Marsz Niepodległości, uroczysta sesja Rady Miasta Zamość, Manifestacja Patriotyczna na Rynku Wielkim oraz Msza Święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Zamojskiej to główne punkty programu Święta Niepodległości w Zamościu (11.11.).

Uroczystą sesję Rady Miasta z okazji 96. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości otworzył Jan Wojciech Matwiejczuk, przewodniczący Rady. Zgromadzeni w Sali Consulatus zamojskiego ratusza odśpiewali jedną zwrotkę hymnu narodowego "Jeszcze Polska nie zginęła".

Przewodniczący Jan Wojciech Matwiejczuk powitał: przedstawicieli duchowieństwa, Jerzego Chróścikowskiego, senatora RP, Franciszka Krzyszczuka, Kawalera Orderu Virtuti Militari, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego i Województwa Lubelskiego, reprezentantów służby zdrowia, wyższych uczelni, przedstawicieli: samorządu, wojska, służb mundurowych, kombatantów, stowarzyszeń, związków, władz miasta Zamościa i radnych. Powitano także przewodniczących osiedli, kadrę kierowniczą UM, instytucji kultury i mediów oraz młodzież szkół zamojskich, harcerzy i mieszkańców miasta przybyłych na uroczystość.

Jak referował przewodniczący RM Jan Wojciech Matwiejczuk - Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym. Obchodzimy je dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r., kiedy to Polska odzyskała Niepodległość po 123 latach niewoli. 11 listopada to data symboliczna, ustanowiona Świętem Niepodległości ustawą z 23 kwietnia 1937 r. 11 listopada to data niezwykle istotna w dziejach naszego narodu. Polska przez 123 lata znajdowała się pod zaborami. Polacy jednak nie ustawali w dążeniach do odzyskania niepodległości i odrodzenia Polski. Wierzyli, że nasz kraj pojawi się na mapie Europy. Podejmowali wielorakie działania, które pomogły w odzyskaniu wolności. Przypomnijmy niektóre z nich: Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe. Polacy nigdy nie utracili swej tożsamości pomimo tego, że zaborcy podejmowali działania, które miały na celu wykorzenienie Polaków z ich narodowej odrębności.

Wybuch wojny w 1914 r. sprawił, że w narodzie polskim pojawiła się iskierka nadziei na poprawienie losów Polaków żyjących pod zaborami. Początkowo nie przypuszczano, że wojna zmieni status Polski na arenie międzynarodowej. Polacy w tej wojnie walczyli w armiach trzech zaborców. Nigdy jednak nie utracili wiary w to, że Polska znowu będzie wolnym, suwerennym państwem. Wynik wojny i przegrana trzech zaborców dała szansę narodowi polskiemu na odzyskanie niepodległości. Rosja została pokonana przez Niemcy i Austro-Węgry, które z kolei zostały pokonane przez Sojusz Zachodnioeuropejski i Stany Zjednoczone. Wówczas pojawiła się szansa na odzyskanie Państwa Polskiego. Polacy tę szansę wykorzystali.

- Odzyskanie przez Polskę Niepodległości zawdzięczamy wszystkim tym Polakom, którzy nigdy nie utracili wiary w to, że możemy być w pełni niezależnym państwem. Ofiara tych Polaków, którzy przez wielorakie działania dążyli do wolności naszego kraju winna być z naszej strony w pełni doceniona. W tym miejscu powinniśmy wspomnieć o takich postaciach jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Maurycy Zamoyski, Zdzisław Lubomirski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński, a także: gen. Józef Haller i gen. Władysław Sikorski. Swój udział w odzyskaniu Niepodległości mieli hierarchowie kościoła katolickiego oraz walcząca młodzież. Cel był jeden - wolna, niepodległa Polska. Wielu poległo w obronie swojej Ojczyzny. I chociaż wspomniane postaci różniły się w swoich poglądach, łączyło ich jedno: miłość do Polski. Zawsze byli jej wierni. Dlatego należy im się cześć z naszej strony - zakończył wypowiedź przewodniczący RM Zamość.

Następnie odczytano listy jakie skierowali na ręce władz miasta Zamościa marszałek województwa lubelskiego oraz wojewoda lubelski. Przewodniczący Jan Wojciech Matwiejczuk poinformował zebranych, że Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Lubelskiego dla Jerzego Zacharowa. Wręczenia Odznaki dokonał Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Jerzy Zacharow podkreślił, że czyn Niepodległości zrodził się w 1914 r., a następny czyn Niepodległości zrodził się w 1980 r. Podziękował członkom "Solidarności", byłym kolegom internowanym i wszystkim tym, którzy w trudnych czasach podjęli się trudnej walki. Jerzy Zacharow przyznał, że jest członkiem "Kadrówki" i sześć razy przeszedł szlak I Kompanii Kadrowej. Za komendantem Marszu Józefem Kasprzykiem powiedział: -Nie potrzeba milionów aby spowodować fakt, który ma znaczenie historyczne. Potrzebna jest wola i chęć, potrzeba ludzi, którzy żarliwie kochają Polskę. Wtedy można dokonać rzeczy wielkich i wspaniałych. To przesłanie płynące z kart historii I Kompanii Kadrowej, któremu chcę być wierny.

Zarząd Województwa Lubelskiego wyróżnił Jerzego Liberadzkiego Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego za szczególne zasługi w niesieniu pomocy osobom potrzebującym i wieloletnie pełnienie funkcji społecznych. Medal wręczono w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie.

Uroczystą Sesję uświetnił koncert w wykonaniu Chóru Ziemi Zamojskiej "Contra", który wraz ze stowarzyszeniem działającym na jego rzecz powstał w 2009 r. Kierownikiem artystycznym chóru, który działa przy 3. Batalionie Zmechanizowanym, jest Anna Konopa-Cios. Chór uczestniczy w krajowych i zagranicznych koncertach. Jest organizatorem przedsięwzięć muzycznych. W repertuarze chóru znajduje się między innymi muzyka sakralna od renesansu po współczesność i patriotyczna.

Z bogatego repertuaru chóru "Contra" mogliśmy wysłuchać dwanaście pieśni patriotycznych, między innymi: "Bogurodzicę", "Pierwszą Kadrową", "Piechotę", "Za Niemen", "Przybyli ułani", "Ostatni mazur", "O mój rozmarynie", "Tam na błoniu", "Wojenko, wojenko" oraz "Legiony" wykonane przez wszystkich uczestników uroczystej sesji Rady Miasta Zamość.

Zgodnie z programem uroczystości - Manifestacja Patriotyczna, w której wzięły udział tysiące zamościan - odbyła się na Rynku Wielkim. Ceremoniał wojskowy - przy muzyce marszowej w wykonaniu Nieetatowej Orkiestry Wojskowej Garnizonu Zamość - rozpoczął meldunek dowódcy uroczystości kpt. Mirosława Biernackiego, złożony dowódcy Garnizonu Zamość ppłk. Tadeuszowi Nastarowiczowi. Obaj oficerowie oddali hołd i cześć sztandarowi swojej jednostki i dokonali przeglądu pododdziałów wojskowych biorących udział w uroczystości. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt przez poczet flagowy kompanii honorowej 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego - zgromadzeni wysłuchali okolicznościowego wystąpienia Marcina Zamoyskiego, Prezydenta miasta Zamość.

- Spotykamy się na Rynku Wielkim w Zamościu, aby przypomnień ten dzień i rok "cudu". Po 123 latach niewoli Polska została wskrzeszona. Z trzech zaborów powstało państwo silne i zjednoczone - mówił Prezydent Zamościa.

Następnie odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci aby uczcić wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz salwa honorowa. Tradycyjnie, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Już na zakończenie Manifestacji Patriotycznej odbyła się defilada z udziałem żołnierzy, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskiego.

Moderatorem uroczystości był ppłk Marek Kwiecień, znawca weksylologii i ceremoniału dyplomatycznego, wykładowca Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego. Oficjalne uroczystości obchodów 96. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zakończyła Msza Święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Zamojskiej.

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie


Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie


Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Mirosław Chmiel
dodano: 2014-11-12 przeczytano: 6323 razy.



Zobacz podobne:
     Zamojska "ósemka" na obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości we Lwowie / 2018-11-15
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     Fotograficznym szlakiem przedwojennego, literackiego Zamościa / 2018-11-14
     Śladami stulecia Niepodległej w Zamościu - wystawa fotografii / 2018-11-12
     Zamość świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości / 2018-11-12
     Śpiewnik Towarzyski z Zamojszczyzną / 2018-11-09
     Tradycyjny Koncert Patriotyczny u Namysłowiaków / 2018-11-09
     Trzy dni świętowania z ZDK / 2018-11-08
     Koncert "Wolność Nasza" - wejściówki / 2018-11-08
     11 Listopada - program obchodów / 2018-11-08
     Działalność niepodległościowa młodzieży gimnazjalnej przełomu XIX i XIX wieku / 2017-11-17
     "Dekalog Polaka", czyli Dzień Niepodległości w Zamościu / 2017-11-12
     IX Nocny Rajd Listopadowy / 2017-10-26
     "Ta co nie zginęła, o odrodzeniu Niepodległej Polski" - zaproszenie na wykład / 2017-10-21
     "Kto Ty Jesteś? Polak Mały!" - zajęcia edukacyjne dla najmłodszych / 2017-10-21
     Ułani i piechota w piosence / 2016-11-22
     Patriotyzm przez szachy - wyniki turnieju / 2016-11-16
     Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Zamość / 2016-11-16
     Wystąpienie Prezydenta Zamościa z okazji Dnia Niepodległości / 2016-11-12
     11 listopada: koncert "W żołnierskiej pieśni" / 2016-11-06

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet