|
Pamięci pomordowanych mieszkańców Tarnoszyna"Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary" - mówił podczas uroczystości upamiętniających 71. rocznicę zamordowania przez UNS-UPA kilkudziesięciu mieszkańców Tarnoszyna i okolicznych wiosek - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (22.03.).
W Tarnoszynie (gm. Ulchówek) odbyły się uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym pamięci pomordowanych w nocy z 17 na 18 marca 1944 roku ponad 100 mieszkańców przez UNS-UPA. Zbrodniczy atak na Tarnoszyn zaplanowano podczas narady dowódców trzech sotni UPA, która odbyła się w obecności dwóch księży na parafii kościoła greckokatolickiego w Karowie w pobliżu Uhnowa 12 marca 1944 roku pod przewodnictwem Mirosława Onyszkiewicza. Ustalono, że atak nastąpi wieczorem 17 marca 1944 roku. Sotnie w sile 400 osób okrążyły Tarnoszyn i kiedy jego mieszkańcy kładli się spać, przeprowadzono atak, który był bestialskim morderstwem niewinnych i niczego się niespodziewających ludzi. Mordowano tylko Polaków, zabijano dzieci, kobiety, mężczyzn, starców, a nawet kalekich.
Pamięci pomordowanych postawiono pomnik, gdzie od kilkudziesięciu lat organizowane są uroczystości patriotyczno-religijne. Przed świątynią raport wójtowi gminy o gotowości do uroczystości złożył ułan Koper z Tomaszowskiego szwadronu im. 1-go Pułku Kawalerii KOP. Miejscowy kościół wypełnili mieszkańcy Tarnoszyna oraz zaproszeni goście: m. in. wicestarosta tomaszowski, komendanci straży granicznej, sekretarz wojewódzki Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, samorządowcy, sołtysi i dyrektorzy szkół. Wszystkich gorąco powitał wójt gminy Ulhówek Łukasz Kłębek. Do świątyni przybyli też ostatni żyjący świadkowie mordu, dzieci i wnuki ofiar, poczty sztandarowe szkół i jednostek OSP z terenu gminy, dzieci i młodzież oraz mieszkańcy Tarnoszyna i miejscowości z terenu gminy.
Młodzież miejscowej szkoły zaprezentowała okolicznościowy program słowno-muzyczny "Tym, co umieli pięknie żyć i pięknie umierać". Rocznicową Mszę Świętą sprawowali: miejscowy proboszcz ks. Władysław Gudz i gość specjalny obchodów ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który w homilii podkreślił próby wymazania z pamięci tych strasznych zbrodni dokonywanych na Polakach na Wołyniu i ziemi lwowskiej oraz południowo-wschodniej Polsce przez bandy UPA. Podkreślił fakt, że młode pokolenie nie zapomina o swoich przodkach i przypomniał, że "Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary".
Chor. szt. Straży Granicznej Mariusz Skorniewski odczytał Apel Pamięci, a po jego zakończeniu strażacy złożyli wieniec w "Kaplicy Męczeństwa Parafii Tarnoszyn". Po zakończeniu liturgii wszyscy udali się pod pomnik pomordowanych mieszkańców, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Modlitwa w intencji ofiar oraz wspólne odśpiewanie "Boże coś Polskę" zakończyło uroczystości rocznicowe w Tarnoszynie.
Już w trakcie nieformalnego spotkania w miejscowej szkole ks. Isakowicz-Zaleski mówił o swojej pracy duszpasterskiej, pasji w głoszeniu prawdy o ludobójstwie na kresach oraz podpisywał książki swojego autorstwa.
autor / źródło: Teresa Madej, fot. Stanisława Koper dodano: 2015-04-04 przeczytano: 16726 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|