www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 8 maja 2024, w 129 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Stanisława, Lizy, Ilzy, Dezyderii, Wiktora.
Majowe przysłowia: Majowa Zofija bzy nam porozwija. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




10 maja wybieramy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

W niedzielę 10 maja br. Polacy mieszkający w kraju jak i poza jego granicami uczestniczyć będą w wyborach Głowy Państwa na pięcioletnią kadencję na lata 2015 - 2020. Wybory po raz szósty mają demokratyczny charakter, są: powszechne, bezpośrednie, równe i tajne. Urząd Prezydenta RP jako najwyższego przedstawiciela państwa w stosunkach wewnętrznych jak i zagranicznych przywrócony został do naszej Konstytucji 7 kwietnia 1989 r. jako rezultat porozumień Okrągłego Stołu. Zastąpiono urzędem prezydenta kolegialną głowę państwa, którą od 1952 roku wypełniała w Polsce Rada Państwa.

Pierwsze w pełni demokratyczne wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się 25 listopada 1990 r. a o urząd prezydenta ubiegało się wówczas sześciu kandydatów. Druga tura wyborów odbyła się w dniu 9 grudnia 1990 r. Prezydentem Polski na kadencję 1990 - 1995 wybrany został Lech Wałęsa przy frekwencji wynoszącej w drugim terminie głosowania 53,39%. Wybory Prezydenta RP na kadencję 1995 - 2000 przeprowadzone zostały w dniach 5 listopada 1995 ( I tura) i 19 listopada 1995 (II tura). W pierwszym terminie głosowania o ten zaszczytny urząd ubiegało się 13 kandydatów a do drugiej tury z największą liczbą głosów weszło dwu kandydatów; urzędujący Prezydent Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski. Odnotowaliśmy w drugich demokratycznych w pełni wyborach wyższą frekwencję w porównaniu do frekwencji z roku 1990 bowiem wyniosła ona: w I turze 64,70% zaś w turze II 68,23%. Wybory prezydenckie w 1995 r. wygrał Aleksander Kwaśniewski i pełnił ten urząd przez dwie kadencje tj. do roku 2005 r.

W 2000 roku wybory prezydenckie odbyły się 8 października. Wybieraliśmy prezydenta spośród 12 kandydatów. Przy frekwencji wynoszącej 61,12% Polacy wybrali w pierwszej turze ponownie na urząd prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Kolejne wybory prezydenckie miały miejsce 8 października 2005 r. O stanowisko Prezydenta RP na kadencję 2005 - 2010 ubiegało się także 12 kandydatów. W pierwszym terminie głosowania żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów wyborców biorących udział w głosowaniu dlatego też drugi termin głosowania odbył się 23 października 2005 r. O fotel prezydenta naszego kraju ubiegali się w drugiej turze głosowania Lech Kaczyński i Donald Tusk. Prezydentem Polski na kolejną pięcioletnią kadencję Polacy wybrali Lecha Kaczyńskiego przy frekwencji wynoszącej 50,99% (w pierwszym terminie frekwencja wynosiła 49,74%). Przywołane liczby dowodzą spadku frekwencji o ponad 10% w porównaniu do wyborów prezydenckich poprzedniej kadencji.

Kadencja Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego została przerwana katastrofą samolotową w dniu 10 kwietnia 2010 r. Wybory prezydenckie na kadencję 2010 - 2015 odbyły się w dniu 20 czerwca 2010 r. W pierwszym terminie głosowania udział wzięło 10 kandydatów przy frekwencji wynoszącej 54.94% lecz żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów do objęcia urzędu prezydenckiego w pierwszej turze. Druga tura wyborów miała miejsce 4 lipca 2010 i głosowanie odbyło się na dwu kandydatów z najwyższą liczbą głosów tj. Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego. Większą liczbę głosów uzyskał i prezydentem mijającej kadencji wybrany został Bronisław Komorowski przy frekwencji 55,31 %.

O urząd Prezydenta RP na kolejną kadencję przypadającą na lata 2015- 2020 ubiegać się będzie jedenastu kandydatów. Karta do głosowania w wyborach prezydenckich w dniu 10 maja br. zawierała będzie dane o 11 kandydatach, których nazwiska zamieszczone są na karcie do głosowania w kolejności alfabetycznej.

Procedura wyborcza stanowi, że na Prezydenta Polski wybrany zostanie ten kandydat, który otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów w pierwszym terminie głosowania. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska takiego wyniku czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadzone zostanie ponowne głosowanie.

W ponownym głosowaniu wyborcy dokonywać będą wyboru spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali kolejno najwyższą liczbę głosów. Na Prezydenta RP wybrany zostanie ten kandydat, który w ponownym głosowaniu otrzyma większą liczbę głosów.


Wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonywać mogą jedynie Polacy, którzy w dniu głosowania ukończą 18 lat i nie są pozbawieni praw wyborczych, praw publicznych ani też nie zostali ubezwłasnowolnieni. Idąc do lokalu wyborczego, by oddać swój głos w wyborach prezydenckich - podobnie jak w każdych innych wyborach - wyborca winien legitymować się dokumentem ze zdjęciem umożliwiającym jego identyfikację. (dowód osobisty paszport, legitymacja). Dokument identyfikujący wyborcę nie musi zawierać danych adresowych dlatego też bez obaw do urn wyborczych mogą udać się wyborcy posiadający już nowe dowody osobiste nie zawierające danych o adresie zamieszkania.

Dokumentem określającym wykaz osób uprawnionych do głosowania jest spis wyborców prowadzony przez urzędy gmin, do których to spisów z urzędu są wpisani wyborcy zameldowani na pobyt stały w danej gminie oraz osoby stale zamieszkujące na terenie danej gminy bez zameldowania.

Już od 20 kwietnia br. sporządzone są przez wszystkie gminy i udostępnione wyborcom do wglądu spisy wyborców dla wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 mają br.

W dniu 15 kwietnia br. Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się z apelem do wszystkich wyborców aby korzystali z ustawowego uprawnienia sprawdzenia w swoim urzędzie czy zostali ujęci w spisie wyborców a tym samym czy nie ma żadnych przeszkód do głosowania przez wyborcę w miejscu stałego zameldowania. Sprawdzenie przez wyborców swoich danych w spisie wyborczym ma na celu wyeliminowanie ewentualnych nieścisłości w spisach wobec tworzenia w kraju nowej bazy danych.

Wyborcy, którzy w dniu głosowania przebywać będą poza miejscem swojego stałego zameldowania chcąc uczestniczyć w wyborach i oddać swój ważny głos w wyborach prezydenckich mogą to uczynić występując z wnioskiem do swojego urzędu gminy o wydanie zaświadczenia do głosowania (termin złożenia wniosku upływa w dniu 8 mają br.) bądź składając wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie na terenie, której w dniu wyborów będą przebywać (termin złożenia wniosku upływa w dniu 5 mają br.).

Wyborca, który będzie korzystał w wyborach prezydenckich z głosowania w oparciu o zaświadczenie będzie uprawniony do wzięcia udziału w głosowaniu w dowolnym lokalu wyborczym na terenie kraju zlokalizowanym w stałym obwodzie do głosowania.

Jedną z form głosowania jest też głosowanie korespondencyjne. Wyborca, który wybrał taki sposób głosowania winien stosowny wniosek złożyć do właściwego urzędu gminy w terminie do 27 kwietnia br.

Z terenu objętego nadzorem Komisarza Wyborczego w Zamościu drogą korespondencyjną zadeklarowało chęć głosowania w najbliższych wyborach jedynie 30 wyborców. Bardziej rozpowszechnioną formą głosowania jest głosowanie przez pełnomocnika wyborczego.

Należy przypomnieć, że uprawnienie do głosowania przez pełnomocnika przysługuje wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 75 lat i zgłosi stosowny wniosek do wójta burmistrza lub prezydenta gminy właściwej swojemu miejscu stałego zamieszkania w terminie do 4 mają br.

Wyborcom niewidomym posługującym się alfabetem Braille|'a udostępnione zostaną w lokalach wyborczych nakładki na kartę do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a umożliwiające zapoznanie się z treścią karty do głosowania jak i z pouczeniem o sposobie głosowania.

W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uprawnionych do głosowania z naszego terenu obejmującego powiaty biłgorajski, hrubieszowski, janowski, tomaszowski i zamojski oraz z miasta Zamość wg stanu na dzień 21 kwietnia br. jest 395565 wyborców.

Głosowanie odbywać się będzie w stałych i odrębnych obwodach do głosowania utworzonych na terenie całego kraju. O granicach obwodów ich numerach, rodzajach oraz o siedzibach lokali wyborczych i lokalach dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych - każdy wyborca może uzyskać informację w siedzibie właściwego urzędu gminy, z treści obwieszczeń rozplakatowanych na terenie każdej gminy i miasta. Pełne informacje dostępne są także na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej oraz Komisarzy Wyborczych.

Na obszarze właściwości Komisarza Wyborczego w Zamościu utworzonych zostało 17 obwodów odrębnych. Są to obwody utworzone w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w domach studenckich.

W dniu 10 mają 2015 r. lokale wyborcze czynne będą od godziny 7 do godziny 21, a czas głosowania poprzedzony jest ciszą wyborczą rozpoczynającą się od północy z piątku na sobotę poprzedzającą niedzielę wyborczą i trwającą do zakończenia głosowania a więc do godziny 21 w niedzielę.

W czasie ciszy wyborczej zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej, podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży wyborczych, organizowania pochodów i manifestacji oraz wygłaszania przemówień o tematyce wyborczej.

By oddać ważny głos w wyborach prezydenckich wyborca winien postawić znak "X" na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego wybranego kandydata. Uzewnętrznienie woli wyborcy by odniosło skutek prawny w postaci ważnego głosu winno polegać na nakreśleniu dwu krzyżujących się linii znaku "X" przecinających się w obrębie kratki.

Dopełnieniem aktu wyborczego jest wrzucenie karty do głosowania do urny wyborczej bądź dokonanie zwrotu karty do głosowania przy głosowaniu korespondencyjnym z zachowaniem pełnych procedur zawartych w pouczeniu.


Spełniając swój obywatelski obowiązek pójdźmy w dniu 10 mają 2015 roku oddać swój głos w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na najbliższą pięcioletnią kadencję.


autor / źródło: Teresa Renata Bodys, Komisarz Wyborczy w Zamościu
dodano: 2015-04-28 przeczytano: 3353 razy.



Zobacz podobne:

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet