|
"Pytanie na śniadanie" - TVP 2 w Zamościu"Pytanie na śniadanie", czyli lato od poniedziałku do soboty!!!" to popularny program, który w czasie wakacji realizowany jest w wielu miejscowościach naszego kraju. 9 sierpnia br. pojawi się w Zamościu. Motywem przewodnim programu a dokładnie czterech wejść na ogólnopolską antenę będzie życie we współczesnym Zamościu. Oczywiście nie sposób prezentując dzisiejszy Zamość nie nawiązać do tradycji i historii miasta.
Z wielu propozycji i atrakcji przedstawionych przez Wydział Promocji, Kultury i Spraw Społecznych autorzy scenariusza wybrali najciekawsze ich zdaniem osoby i tematy charakteryzujące nasze miasto w pierwszych latach XXI wieku.
Scenariusz programu obejmuje następujące punkty:
Zamojski hejnał, który usłyszą widzowie całej Polski, grany jest codziennie w sezonie turystycznym o godzinie 12.00 z wieży Ratusza. Trębacz ubrany jest we wspaniały strój szlachecki - kontusz. Jak głosi legenda, ponoć Jan Zamoyski nakazał, aby trębacz nie grał w kierunku Krakowa, z którym konkurował próżny i bogaty magnat. Autorem obecnie wykonywanego hejnału jest zamościanin Aleksander Bryk (kompozycja z 1972 roku).
Klimat XVI i XVII wieku przybliży młodzieżowy Zespół Muzyki Dawnej "Capella all Antico" z Zamościa, pracujący pod kierunkiem Krzysztofa Obsta. Zabrzmi muzyka dawna, a atrakcyjność występu podniosą kopie instrumentów z epoki i stroje wzorowane na historycznych. Zamojski zespół znany jest już w świecie, w tym roku wystąpił w Niemczech i przygotowuje się do występu w Rumunii.
Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", reprezentacyjny zespół naszego regionu istniejący od 1985 r. wystąpi w strojach szlacheckich i będzie atrakcyjną wizytówką naszego miasta. Może pochwalić się wieloma tournee po Europie, w tym roku planuje wyjazd do Belgii, a także szczycić się znakomicie przygotowanymi Międzynarodowymi Festiwalami Folklorystycznymi "Eurofolk".
Zaprezentuje się artystyczna rodzina Państwa Dudzińskich, Bożena i Paweł, twórcy Teatru Performer. W ubiegłym roku artyści zaprezentowali swój spektakl pt. "Konkuby" w ramach międzynarodowej imprezy artystycznej Ideal City - Invisible Cities, organizowanej w przestrzeni publicznej Zamościa.
"Miasto - cywilizacja śmierci. Współczesne miasto zabija stertami śmieci, brudnym powietrzem, agresją i zniewoleniem. Dlatego moje wyobrażenia Miasta Idealnego chowam w kokon poczwarki - tworu biologicznego - czekając pozytywnego przeobrażenia. Moja instalacja to olbrzymie poczwarki zawisłe na elewacji BWA Galerii Miejskiej. Aktorzy mojego Teatru Performer również zastygają jako poczwarki w plastikowych kokonach na zakończenie naszego performance - mówił po spektaklu Paweł Dudziński.
Grzegorz Obst, Prezes Stowarzyszenia Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza opowie o tradycjach jazzowych Zamościa i odbywających się tutaj imprezach: majowym Festiwalu Jazz na Kresach, sierpniowym Jazz Festiwal New Cooperation 2007 i Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych, które odbędą się we wrześniu.
W scenariusz programu wpisany jest występ Witolda Paszta. Lider zespołu "Vox" będzie mówić o Marku Grechucie i przygotowaniach do I Zamojskiego Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty z udziałem wielu gwiazd estrady, który odbędzie się 7 - 8 września br. w Zamościu.
Jakie padnie pytanie w programie "Pytanie na śniadanie" dokładnie nie wiemy. Autorom odcinka realizowanego w Zamościu zależy na pokazaniu dnia dzisiejszego "Perły renesansu". Myślę, że wybrane pozycje zapewnią atrakcyjność programu i udowodnią, że Zamość to nie skansen, ani "kulturalna pustynia". Dzieje się tak dużo w kulturze w naszym grodzie, że dziennikarze nie nadążają z rejestracją kolejnych wydarzeń kulturalnych/artystycznych. Nie bez znaczenia jest zabytkowy wizerunek miasta, które ze stanu ruiny przeobraża się "błyszczącą perełkę" i prezentuje się tak, jak w czasach największej świetności.
Dobry gospodarz, całe mnóstwo pozytywnie zakręconych ludzi to determinanty sukcesu miasta Zamościa w ostatnich latach - to właśnie pokaże TVP 2 w swoim programie na cały świat.autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2007-07-26 przeczytano: 3003 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|