www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Gdy na Wojciecha rano plucha, do połowy lata będzie ziemia sucha. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




40. ZLT: Dantejskie sceny na Rynku Wielkim, czyli "Ślepcy" Teatru KTO

Spektakl "Ślepcy" Teatru KTO bez słów, szokuje koszmarami. Ponure wydarzenia długo nie pozwalają o sobie zapomnieć. Uświadamiają nam naszą podłą naturę i pokazują, że "ślepota" ludzi, u których zanikło człowieczeństwo, może nas doprowadzić do upadku cywilizacji (21.06.).



To bez wątpienia apokaliptyczna wizja świata i metafora rozpadu społeczeństwa, które skoncentrowało się jedynie na konsumpcji i przyjemnościach życia. Ta współczesna wizja upadku świata, przedstawiona przez znakomitych aktorów Teatru KTO, powstała na podstawie bestsellerowej powieści portugalskiego noblisty Jose Saramago "Miasto ślepców".

W pewien sposób, to, co dane nam było obejrzeć na zamojskim Rynku Wielkim, przypomina motyw biblijny, dotyczący zniszczenia przez Boga miast kananejskich Sodomy i Gomory na skutek niegodziwości ich mieszkańców. Według Biblii mieszkańcy Sodomy i Gomory byli niegodziwi, rozpustni, pogardzali prawem boskim i ludzkim. W tej przypowieści występuje również przypadek - za sprawą aniołów - porażenia ślepotą napastników domu Lota. W spektaklu "Ślepcy" ślepota dotknęła miliony osób, o których komunikuje nam głos z ulicznego głośnika. Czyżby za jakąś karę? Jakiś kontynent, bliżej nie określony kraj i miasto. Toczy się życie, grają skrzypce, zabawa trwa w najlepsze. Niespodziewanie, najpierw nieliczni, potem kolejni ludzie zaczynają tracić wzrok.



Epidemia ślepoty rozpowszechnia się nie oszczędzając nikogo - starszych i młodszych, dobrych i złych. Władze izolują zarażonych, aby ich poddać kwarantannie, w budynku dawnego szpitala psychiatrycznego, który bardziej przypomina więzienie lub obóz koncentracyjny. Wśród odosobnionych jest kobieta, która wzroku nie straciła. Zdecydowała się na pobyt w zamknięciu i udawanie ślepej, by wspierać męża lekarza. Wraz z nią obserwujemy, jak ludzie w ekspresowym tempie tracą cechy człowieczeństwa.



Porzucone zostają wszelkie próby znalezienia lekarstwa, każdy kontakt z zarażonym powoduje utratę wzroku. Lawinowo rośnie liczba zarażonych. Wśród ludzi wybucha panika. Warunki odosobnienia w obozie dla ślepych sprawiają, że pojawiają się: hierarchia, degradacja społeczna, walka o przetrwanie, głód, gwałt i zbrodnia. Jesteśmy świadkami narodzin systemu totalitarnego. Zaczyna się bezpardonowa walka o władzę, zamknięci rządzą się własnymi, twardymi prawami. Brutalność zachowań jest na porządku dziennym. Są oprawcy, są ofiary. Nie ma zasad, jest loteria. Reżyser mocno podkreślił symbolizm sceny gwałtu. Obnażone kobiety, zamknięte w klatce z pleksi, są ofiarami najgorszych instynktów ludzkich. To przejmujący rezultat wyobcowania po dramacie jaki dotknął ludzkość. Zbrukane, napiętnowane strachem kobiety odnoszą jednak zwycięstwo moralne i fizyczne w scenie tanecznej, z interesującą choreografią i muzyką do tanga. Mocna cześć spektaklu, która przemawia do widza.



Plenerowe przedstawienie "Ślepcy" Teatru KTO "Ślepcy" będzie się nam kojarzyć z gigantycznymi emocjami i jeżdżącymi po powierzchni rynku szpitalnymi łóżkami, które w zależności od rozwoju wydarzeń będą łóżkami, barykadą, miejscem upodlenia i bezwzględnego wykorzystania słabszego przez silniejszego, połączone - staną się procesją z Matką Boską z opaską na oczach. Łóżka zagrały tu z zwielokrotnioną siłą. Dym, światło, porażająca i porywająca muzyka tworzą wizję świata apokaliptycznego. Bardzo widowiskowym elementem są konfetti z srebrno-czerwonej folii rzucone na dmuchawę. Raz przybierają metaliczny posmak okrucieństwa, raz są niczym ogień oczyszczenia. Całość obrazu to doświadczenie ściskające nas w środku, czyniące "Ślepców" widowiskiem oszałamiającym wizualnie mocnym wrażeniem, które przekracza granice naszej wyobraźni. Spektakl "Ślepcy" to wstrząsające do głębi studium kondycji ludzkiej, dający nam w miejsce wydawałoby się uporządkowanego świata - dantejskie sceny.



Teatr KTO z Krakowa podnosi poprzeczkę bardzo wysoko, łącząc wspaniałe efekty wizualne z potężnym uderzeniem emocjonalnym i zdobywa publiczność bez reszty. Trudno od tego widowiska oderwać wzrok, bez względu na to, jak porażające się ono staje. Bo i trudno nie dać się porwać temu przedstawieniu obdarzonemu ogromną siłą przekonywania wizualnego. Spektakl urzeka, jest totalnym przedstawieniem, z kaskaderskimi popisami, od początku do końca bije z niego energia i sprawia, że widz nie przejdzie, z tym co zobaczył, szybko do porządku dziennego. To gigantyczny obraz utraty najpiękniejszego ze światów.



"Ślepcy" to niejako objawienie teatru ulicznego, wielkie zaskoczenie dla widza, że teatr może powiedzieć więcej i tak mocno - bez słów. Jest to pięknie zagrany wizualny dramat o instynktownej reakcji społeczeństwa na kryzys, który nie zabija, ale wszystko zmienia i ujawnia wiele wstrząsających prawd o nas samych.

Finał spektaklu może być dla wielu zaskoczeniem, ale to właśnie podnosi dramaturgię spektaklu. Kiedy wszyscy odzyskują wzrok, traci go ona jedna, żona lekarza, która szła z pomocą. Zostaje wykluczona poza społeczność Dlaczego? Ponieważ jest świadkiem tego, co przeżyli inni. Dobro do niej nie powróciło. Jej cierpienie musi być bezgraniczne.

Może to i fikcja literacka, ale nie wiadomo co może być jutro, wystarczy popatrzeć dookoła...


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2015-06-27 przeczytano: 12038 razy.



Zobacz podobne:
     Jarosław Fedoryszyn o "Testamencie Szewczenko" / 2015-07-17
     40. ZLT: Spektakularny "Testament Szewczenko" / 2015-07-17
     Na podsumowanie święta teatru / 2015-07-16
     40. ZLT: "Poskromienie złośnicy" na łonie natury / 2015-07-09
     Znów to nagłośnienie / 2015-07-02
     40. ZLT: "Romeo i Julia w Zamościu" / 2015-06-30
     40. ZLT: Piekielna "Intryga" w ZDK / 2015-06-29
     40. ZLT: reżyser Jerzy Zoń o spektaklu "Ślepcy" / 2015-06-27
     Zainaugurowano jubileuszowe 40. Zamojskie Lato Teatralne / 2015-06-25
     40. Zamojskie Lato Teatralne - wygraj wejściówkę / 2015-06-17
     Człowiek i nadczłowiek - retransmisja z Royal National Theatre / 2015-06-13
     Jubileuszowe 40 Zamojskie Lato Teatralne TUŻ! / 2015-06-13
     Konkurs na maskę teatralną rozstrzygnięty / 2015-06-13
     Bitwy rodów - Romeo i Julia w Zamościu / 2015-06-10
     Początki Zamojskiego Lata Teatralnego - wystawa fotografii / 2015-06-10
     40. Zamojskie Lato Teatralne - program / 2015-05-24
     Kolejne castingi do spektaklu "Romeo i Julia" / 2015-05-19
     "Romeo i Julia w Zamościu" - konkurs na scenę balkonową / 2015-05-11
     "Romeo i Julia". Przedstawiamy artystów / 2015-05-09
     "Romeo i Julia" - casting dla tancerzy / 2015-05-06

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet