www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Kiedy w kwietniu słonko grzeje, rolnik nie zubożeje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Wybory posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej na kadencję 2015 -2019

25 października br. odbędą się wybory posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej na czteroletnią kadencję na lata 2015 - 2019. Wybierzemy w Polsce 460 posłów i 100 senatorów, którzy zasiadać będą w ławach Sejmu i Senatu w najbliższej kadencji jako reprezentanci władzy ustawodawczej naszego kraju.

W celu przeprowadzenia wyborów do Sejmu Polska podzielona została na 41 wielomandatowych okręgów wyborczych, w których wyborcy wybierać będą od 7 do 20 posłów. Okręg wyborczy, w którym wyborcy zamieszkali na obszarze części województwa lubelskiego obejmującego obszar powiatów: bialskiego, biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, parczewskiego, radzyńskiego, tomaszowskiego, włodawskiego, zamojskiego oraz miast na prawach powiatów: Białej Podlaski, Chełma i Zamościa to Okręg Wyborczy Nr 7.

Wyborcy z naszego Okręgu Wyborczego wybierać będą 12 posłów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Liczba wyborców uprawnionych do głosowania w Polsce w najbliższych wyborach wg ostatniego komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej wynosi 30 564 605.

Każdy wyborca - pełnoletni obywatel Polski (kończący w dniu głosowania 18 lat), posiadający pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiony praw wyborczych ani też publicznych orzeczeniem właściwego sądu lub Trybunału Stanu - ma prawo uczestniczyć w głosowaniu z prawem jednego głosu na listę kandydatów na posłów RP oraz z prawem jednego głosu na kandydata na senatora RP. Głosowanie przeprowadzane będzie w kraju w stałych obwodach głosowania oraz w obwodach odrębnych utworzonych w szpitalach, zakładach karnych, domach pomocy społecznej a także poza granicami Polski w lokalach wyborczych utworzonych głównie w konsulatach i polskich placówkach dyplomatycznych a nadto na polskich statkach morskich.

Wyborca może głosować osobiście lub przez pełnomocnika ustanowionego w trybie zastrzeżonym przepisami Kodeksu wyborczego. Dopuszczalną formą głosowania jest także głosowanie korespondencyjne wciąż nie mające dużego zainteresowania wśród wyborców. Natomiast wyborca niepełnosprawny, niewidzący może głosować przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braill'a.

Lokale wyborcze czynne będą w dniu 25 października br. w godzinach od 7 do 21 podobnie jak w tegorocznych majowych wyborach prezydenckich i jesiennych samorządowych przeprowadzonych w roku ubiegłym.

Każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania:

1. w wyborach do Senatu RP wyborca otrzyma jedną kartę do głosowania formatu A - 4, koloru żółtego z nagłówkiem o treści "Karta do głosowania w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 25 października 2015r." Pod treścią nagłówka zamieszczone będą w kolejności alfabetycznej nazwiska i imiona kandydatów na senatorów. Z lewej strony przy nazwisku każdego kandydata na senatora umieszczona będzie kratka służąca do oddania głosu. W dolnej części karty do głosowania zamieszczona będzie informacja o sposobie głosowania i ważności głosu oraz pieczęć właściwej komisji wyborczej.

2. w wyborach do Sejmu RP wyborca otrzyma także jedną kartę do głosowania, będzie to karta zbroszurowana formatu A - 4, koloru białego składająca się z 11 połączonych ze sobą trwale pojedynczych kartek zadrukowanych tylko z jednej strony.

Nowością w tych wyborach jest zamieszczenie w zbroszurowanej karcie do głosowania pierwszej kartki tytułowej, która zawierała będzie nagłówek o treści: "Karta do głosowania w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 25 października 2015 roku". W dolnej części kartki tytułowej zawarta będzie informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu oraz zamieszczona będzie pieczęć właściwej komisji wyborczej. Druga kartka karty do głosowania zawierała będzie spis treści obejmujący wykaz wszystkich list kandydatów na posłów biorących udział w głosowaniu ułożonych według kolejności wzrastającej numerów list nazw lub skrótów nazw komitetów wyborczych zgłaszających listy oraz numer kartki w karcie do głosowania, na której umieszczona została dana lista. Kolejne kartki do głosowania poczynając od kartki trzeciej, będą zawierały listy imienne wszystkich kandydatów na posłów poszczególnych komitetów wyborczych. Na jednej kartce do głosowania będzie umieszczona tylko jedna lista kandydatów na posłów.

Tak opracowany nowy wzór karty do głosowania w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pozwoli wyborcy zapoznać się z zasadami głosowania zamieszczonymi na kartce tytułowej karty do głosowania, zaś druga kartka pozwoli wyborcy szybko odszukać jakim numerem oznaczona jest kartka, na której znajduje się lista kandydatów na posłów, na którą wyborca chce oddać swój głos.

Wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.

Wyborca głosując w wyborze posłów do Sejmu RP głosuje nie na kandydata lecz na listę kandydatów na posłów z wybranego przez siebie komitetu wyborczego. Głosujemy tylko na jedną listę kandydatów stawiając znak "X" (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów wybranej listy przez co wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Za nieważny uznany będzie głos, jeśli wyborca postawi większą niż jeden liczbę znaków "X" przy nazwiskach kandydatów z różnych list albo nie postawi znaku "X" przy nazwisku żadnego z kandydatów z którejkolwiek z list. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia wówczas gdy wyborca wrzuci do urny wyborczej kartę "pustą". Za nieważny uznany też będzie głos wyborcy, który w kratce do głosowania postawi inny znak niż znak "X" lub odda swój głos na karcie innej niż urzędowa bądź nieopieczętowanej pieczęcią właściwej komisji wyborczej.

Nie będą miały wpływu na ważność głosu wyborcy żadne dopiski uczynione na karcie do głosowania bez względu na ich treść zamieszczone poza obrębem kratek do głosowania.

W podziale mandatów uwzględnione będą jedynie listy kandydatów na posłów tych komitetów wyborczych, które w głosowaniu otrzymają co najmniej 5% ważnie oddanych głosów w skali kraju, zaś listy koalicyjnych komitetów wyborczych - jeśli otrzymają co najmniej 8% ważnie oddanych głosów w skali kraju.

Państwowa Komisja Wyborcza po ustaleniu zbiorczych wyników głosowania na listy kandydatów w skali kraju stwierdzi, które z list spełniają warunki uprawniające do uczestniczenia w podziale mandatów w poszczególnych okręgach wyborczych. Natomiast podziału mandatów pomiędzy uprawnione listy kandydatów na posłów dokonają w kraju właściwe okręgowe komisje wyborcze. W naszym rejonie będą to kompetencje zastrzeżone dla Okręgowej Komisji Wyborczej w Chełmie.

Państwowa Komisja Wyborcza jako naczelny organ wyborczy w kraju dokona sprawdzenia prawidłowości ustalenia wyników wyborów posłów we wszystkich okręgach wyborczych w Polsce i poda do publicznej wiadomości wyniki wyborów do Sejmu. W kompetencji PKW jest też wręczenie posłom zaświadczeń o wyborze na urząd posła Rzeczypospolitej Polskiej na kadencję w latach 2015 - 2019.

Wybory do Senatu podobnie jak wybory do Sejmu mają charakter powszechny i tajny a nadto odmiennie niż wybór posłów Rzeczypospolitej Polskiej. Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej wybieramy w sposób bezpośredni według zasady większości. Wybory do Senatu przeprowadzone będą w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych. Okręg Wyborczy do Senatu RP, w którym wyborcy z naszego terenu wybierać będą senatora to Okręg Wyborczy Nr 19. Wybierać będziemy jednego senatora. Okręg Wyborczy Nr19 obejmuje obszar powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego oraz Zamościa będącego miastem na prawach powiatu

Wyborca w wyborach do Senatu RP otrzyma jedną kartę wyborczą, na której zamieszczone będą w kolejności alfabetycznej nazwiska i imiona kandydatów na senatora z danego okręgu wyborczego.

By oddać ważny głos w wyborach do Senatu RP wyborca winien postawić znak "X" w kratce znajdującej się z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

Głos będzie nieważny gdy wyborca postawi znak "X" przy dwóch lub większej liczbie kandydatów na senatora lub nie postawi znaku "X" przy nazwisku żadnego z kandydatów bądź w kratce do głosowania postawi znak inny niż "X". Podobnie jak w wyborach do Sejmu nieważny będzie głos wyborcy oddany na karcie wyborczej innej niż na druku urzędowym bądź nieopieczętowanej pieczęcią właściwej komisji wyborczej a wszelkie dopiski, dokonane na karcie do głosowania poza obrębem kratek do głosowania, pozostawać będą bez wpływu na ważność głosu.

Ustalenia wyników głosowania i wyboru Senatora dokonuje właściwa okręgowa komisja wyborcza. Z terenu naszego okręgu - Okręgu Wyborczego Nr19 ustaleń powyższych dokona Okręgowa Komisja Wyborcza w Chełmie, w oparciu o dane zawarte w protokołach ustalonych wyników głosowania ze wszystkich obwodów głosowania należących do właściwości terytorialnej Okręgowej Komisji Wyborczej.

Za wybranego Senatora w danym okręgu wyborczym uznany będzie ten kandydat, który otrzyma największą liczbę ważnie oddanych głosów.

Gdyby w wyniku głosowania dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą liczbę głosów uprawniających do otrzymania mandatu o pierwszeństwie do uzyskania mandatów rozstrzygałaby większa liczba obwodów do głosowania, w których jeden z kandydatów uzyskał więcej głosów. Zaś w sytuacji gdyby i ta liczba była równa ustawodawca nakazuje wyłonienie kandydata na senatora w drodze losowania przeprowadzanego przez przewodniczącego właściwej okręgowej komisji wyborczej przy zachowaniu pełnej procedury przewidzianej przepisami Kodeksu wyborczego.

Wyniki głosowania na Senatora RP i wyniki wyborów - w każdym okręgu wyborczym - zobowiązana jest podać do publicznej wiadomości właściwa okręgowa komisja wyborcza.

Ogłoszenia zbiorczych ogólnopolskich wyników głosowania i wyborów Senatorów dokona Państwowa Komisja Wyborcza, której uprawnieniem i obowiązkiem jest także wręczenie Senatorom zaświadczeń o wyborze.

W wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obecnej kadencji przeprowadzonych w dniu 9 października 2011 frekwencja w kraju wyniosła 48,92%. Na terenie obejmującym właściwość Okręgu Wyborczego Nr 7 frekwencja w wyborach do Sejmu RP wyniosła poniżej średniej krajowej - 42,89% zaś w wyborach do Senatu RP w Okręgu Wyborczym Nr 19 odnotowaliśmy frekwencję wynoszącą 41,83%.

Czy wyborcy korzystając z ustawowego uprawnienia uczestniczenia w głosowaniu pójdą do lokali wyborczych w dniu 25 października br. i oddadzą swój głos, współdecydując o wyborze posłów i senatorów na najbliższą kadencję i jaką odnotujemy frekwencję dowiemy się najwcześniej w godzinach popołudniowych 26 października br. z treści Obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej.

Pamiętajmy o tym by idąc na głosowanie zabrać ze sobą dokument poświadczający tożsamość - dowód osobisty bądź inny dokument ze zdjęciem.


autor / źródło: Teresa Renata Bodys /Komisarz Wyborczy w Zamościu/
dodano: 2015-10-07 przeczytano: 4752 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet