|
Maciej Wierzchoń dyrygentem-rezydentem NamysłowiakówProgram "Rezydent - dyrygent" Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca (IMIT) powstał, aby ułatwić młodym dyrygentom nabywanie praktyki u mistrzów dyrygentury. Dyrygentem-rezydentem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu w sezonie 2015/2016 jest Maciej Wierzchoń.
Jak już podawaliśmy, Koncert inauguracyjny 36. Zamojskich Dni Muzyki był pierwszym koncertem współorganizowanym i współfinansowanym w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
- Dyrygent Maciej Wierzchoń, to jest nasza nadzieja dyrygentury i poprowadzi jeden z koncertów z naszą Orkiestrą. Jest znakomitym młodym dyrygentem, na co dzień dyrygentem Opery Nova w Bydgoszczy - powiedział Tadeusz Wicherek rekomendując zamojskiej publiczności młodego dyrygenta podczas 36. Zamojskich Dni Muzyki.
Koncerty z udziałem Macieja Wierzchonia są współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Dyrygent - rezydent". Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program "Dyrygent - rezydent" ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem-rezydentem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu w sezonie 2015/2016 jest Maciej Wierzchoń.
Urodzony w 1989 roku Maciej Wierzchoń jest absolwentem Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy (w klasie gitary). Jest zdobywcą II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy. Ukończył studia dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Wojciecha Michniewskiego oraz prof. Zygmunta Rycherta.
Od marca 2013 roku jest zatrudniony na stanowisku asystenta dyrygenta w Operze Nova w Bydgoszczy. W tym czasie brał udział w przygotowaniu premier: "Halki" St. Moniuszki, "Rycerskości Wieśniaczej" P. Mascagniego, "Pajaców" R. Leoncavalla, "Księżniczki Czardasza" E. Kálmána oraz "Rigoletto" G. Verdiego. Oprócz tego prowadzi spektakle repertuaru bieżącego opery. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał z Zespołem Opery Nova, Filharmonią Pomorską, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz Orkiestrą Symfoniczną PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy.
Asystował dyrygentom takim jak: Maciej Figas, Wojciech Rajski, Piotr Wajrak, Tadeusz Wicherek, Henryk Wierzchoń. Współpracował z wieloma wokalistami między innymi z Łukaszem Golińskim, Sylwestrem Kosteckim, Zenonem Kowalskim, Tomaszem Kukiem, Joanną Moskowicz, Agnieszką Piass, Urszulą Piwnicką, Leszkiem Skrlą, Pawłem Skałubą, Adamem Sobierajskim, Tadeuszem Szlenkierem, Pavlo Tolstoyem, Jolantą Wagner, Anną Wierzbicką i Adamem Zdunikowskim.
Maciej Wierzchoń propaguje muzykę młodych kompozytorów. W 2012 roku podczas koncertu kompozytorskiego zorganizowanego w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod jego kierownictwem został wykonany utwór "Subtilia" Michała Gronowicza. W 2014 roku brał udział w przygotowaniu prawykonania "Koncertu na wiolonczelę, orkiestrę i dźwięki elektroniczne" Marcina Gumieli, które odbyło się w Filharmonii Pomorskiej.
Należy podkreślić, że jest to już III edycja programu "Dyrygent-rezydent" realizowana przez Instytut Muzyki i Tańca. Oprócz projektu złożonego przez Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, komisja wybrała do dofinansowania w ramach programu projekty złożone przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, gdzie dyrygentem-rezydentem będzie Katarzyna Tomala i projekt Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskie Centrum Sztuki z dyrygentem-rezydentem Maciejem Tomasiewiczem.
W opinii komisji wybrane projekty najlepiej realizują cele programu do jakich należy prezentacja i promocja młodych polskich dyrygentów. Istotnym elementem oceny i wyboru wniosków była prezentacja nagrań audio-video przedstawiających możliwości dyrygenckie kandydatów.
autor / źródło: Teresa Madej, namyslowiacy.pl dodano: 2015-10-16 przeczytano: 3610 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|