www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 17 grudnia 2018, w 351 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Olimpii, Łazarza, Jolanty.
Grudniowe przysłowia: Mroźny grudzień i wiele śniegu, mroźny roczek będzie w biegu. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Po raz dziewiąty razem ratujemy zamojską nekropolię

"Pamięć o zmarłych dotąd trwa, dopóki płaci się im pamięcią". W dniu Wszystkich Świętych 1 Listopada 2015 roku Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu organizuje dziewiątą kwestę na rzecz odnowy zamojskiej nekropolii. Kwesta rozpocznie się o godzinie 8.00 i potrwa do 18.00.

Tego dnia kwestować będzie ponad 100 osób, między innymi; samorządowcy, politycy, przedstawiciele oświaty, instytucji kultury, sportu, a także przedsiębiorcy, bankowcy, harcerze oraz dziennikarze prasy, radia, telewizji oraz portali internetowych.

Kwestujących w towarzystwie zamojskich zuchów i harcerzy będzie można spotkać w czterech miejscach. Tradycyjnie, stanowiska rozlokowane są przy głównym wejściu na cmentarz od ul. Peowiaków, przy Domku Grabarza, przy bramie wjazdowej na cmentarzu od strony ul. Peowiaków i przy wejściu na cmentarz od strony ul. Przemysłowej.

- Dzięki hojności ludzi i ich wielkich serc podczas ubiegłorocznej kwesty zebraliśmy rekordowo, bo ponad 18.5 tys. złotych. To sprawiło, że w tym roku udało się odrestaurować aż sześć zabytkowych obiektów. Są to nagrobki: Bronisławy Miler, Wacuni Marchwianówny, Antoniego i Maryjanny Wazowskich oraz Katarzyny Plisikiewicz, a także wyjątkowo zniszczona kamienna zabytkowa ławeczka i zdewastowana płyta nagrobna Józefa Strokowskiego. Warto też podkreślić, iż odnowienie w 2015 roku tak dużej ilości pomników i kamiennej ławeczki było możliwe także dzięki funduszom pozyskanym przez parafię katedralną w Zamościu, która od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na cele renowacji nagrobków i kamiennej ławeczki pozyskała i na cele renowacji przekazała 15 250 złotych - powiedział Janusz Kawałko, przewodniczący SKOCP w Zamościu.Przewodniczący SKOCP w Zamościu podkreślił, że w tym roku konto Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu finansowo znacząco zasilili również słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Zamościu, a także Izabela i Aleksander Łukaszowie z Biłgoraja.

Mocno podkreślił, iż ratowanie zabytków na zamojskiej nekropolii to wielkie dzieło wszystkich ludzi, którzy z wielkiego serca i poczucia troski o tę wielką księgę pamięci jaką jest cmentarz parafialny przy ulicy Peowiaków, nawet najdrobniejszymi kwotami wspierają ratowanie zabytkowych niszczejących nagrobków i pomników.

Jak zauważa Janusz Kawałko - podziękowania należą się wszystkim, nie bacząc jaką kwotę wrzucili do kwestorskich puszek i wpłacili na konto Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego. Słowa uznania należy skierować także do ludzi kultury, sportu, dziennikarzy, nauczycieli, samorządowców, przedsiębiorców, bankowców, ruchów katolickich, stowarzyszeń, którzy nie patrząc na pogodę każdego roku kwestują na zamojskim cmentarzu. Podziękowania kierujemy również do księży i służb konserwatorskich wspierających kwestę. Cenny jest również udział w kweście harcerzy i zuchów, którzy każdego roku towarzyszą kwestującym. Osobne podziękowania przewodniczący SKOCP kieruje także do wszystkich redakcji, które propagują ideę ratowania zabytków cmentarnych zabytków.

Dzisiaj na zamojskiej nekropolii nie sposób nie dostrzec efektów przeprowadzonych przez minionych osiem lat prac konserwatorskich. Odnowione pomniki błyszczą bielą wśród tych obiektów, które są zapomniane, opuszczone i czekają na rewitalizację.

- W imieniu Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu zachęcamy więc do odwiedzenia tych sektorów na cmentarzu gdzie zostały odrestaurowane pomniki i obejrzenia tego co wspólnie dokonaliśmy dzięki funduszom jakie zebraliśmy dotąd na rzecz odnowy cmentarnych zabytków. A odrestaurowaliśmy i uratowaliśmy od zniszczenia aż 23 pomniki i nagrobki, zabytkową kamienną ławeczkę i dwie kamienne latarnie stojące przy Domku Grabarza. Łącznie, dawna świetność przywrócona została aż 26 obiektom - stwierdza z satysfakcją i za tę wspólną troskę o zamojską nekropolię, w imieniu Zarządu i Członków Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego - z serca składa gorące podziękowania Janusz Kawałko.Te, które wymagają jeszcze renowacji można jedynie odrestaurować przy wsparciu tych osób, które tak jak w minionych latach otworzą swoje gorące serca i swoją hojnością wesprą wspólne dzieło jakim jest odnowa niszczejących zabytkowych pomników i nagrobków cmentarza parafialnego w Zamościu - miejsca wiecznego spoczynku ludzi, którzy przez lata tworzyli historię, kulturę i tradycję naszego miasta. Bez ich wspaniałej pracy na rzecz Zamościa w okresie XIX i XX wieku dzieje naszego miasta byłyby zdecydowanie uboższe.

Warto dodać, że organizowane przez Komitet kwesty jako źródło środków na renowację zabytkowych nagrobków to jeden z celów. Drugim jest okazanie szacunku zmarłym, podkreślenie potrzeby troski o historyczne miejsca dokumentujące naszą lokalną zamojską historię. Pieniądze zebrane w dotychczasowych kwestach w znaczący sposób przyczyniły się do podniesienia estetyki zabytków cmentarnych, poddanych niszczącemu działaniu czasu i warunków pogodowych, wielu starych i zniszczonych nagrobków. Należy ratować zabytkowe nagrobki. One stanowią trwały łącznik pomiędzy naszą przeszłością a dniem dzisiejszym naszego zacnego grodu.

Przypomnijmy, że cmentarz parafialny przy ulicy Peowiaków został założony w tym miejscu między rokiem 1810 a 1812. Do Rejestru Zabytków wpisano go 28 grudnia 1984 roku. Pierwszy cmentarz wyznaczono, na prośbę Kapituły Zamojskiej, poza murami miasta już w 1784 roku na Przedmieściu Lubelskim (w okolicy dzisiejszych ulic Sadowej i Studziennej) przy dawnym kościółku św. Katarzyny.

Wszystkich, którzy odwiedzają groby bliskich na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków w dniu 1 Listopada zachęcamy do wrzucenia "co łaska" do puszek wolontariuszy.

Fotografie przedstawiają:
1: Nagrobek Wacuni Marchwianówny
2: Nagrobek Katarzyny Plisikiewicz
3: Nagrobek Bronisławy Miler
4: Nagrobek Antoniego i Maryjanny Wazowskich
5: Płyta nagrobna Józefa Strokowskiego
6: Zabytkowa kamienna ławeczka


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2015-10-23 przeczytano: 3243 razy.Zobacz podobne:
     23 748 zł zebrano na zamojskim Cmentarzu Parafialnym / 2018-11-02
     XII kwesta na zamojskim Cmentarzu Parafialnym / 2018-10-30
     Rekordowy wynik kwesty na zamojskiej nekropolii / 2017-11-02
     Kwesta na cmentarzu parafialnym w Zamościu / 2017-10-26
     Kwesta 2016 na zamojskiej nekropolii / 2016-11-03
     Kwesta na cmentarzu parafialnym / 2016-10-30
     Razem odnawiamy zamojską nekropolię / 2015-11-02
     Zamościanie kwestowali rekordowo / 2014-11-02
     Razem odnawiajmy zamojską nekropolię / 2014-10-28
     Prawie dwadzieścia tysięcy: Rekordowa VII Zamojska Kwesta / 2013-11-01
     Zamojska Kwesta 2013 / 2013-10-31
     Kwesta w imię wartości - rozmowa z Andrzejem Wnukiem / 2013-10-27
     Posumowano VI Kwestę w Zamościu / 2012-11-03

Warto przeczytać:
     Wielki Marszałek Józef Piłsudski powrócił do Zamościa / 2018-11-09
     Winne cuda z Sardynii w Skarbcu Wina / 2018-12-09
     Zamość świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości / 2018-11-12
     Zamojska "ósemka" na obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości we Lwowie / 2018-11-15
     Muzeum o sztuce umierania w świątyni O.O. Franciszkanów / 2018-11-20- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet