www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 25 kwietnia 2024, w 116 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Jarosława, Erwiny, Kaliksta.
Kwietniowe przysłowia: Po Urbanie chwile jakie i lato takie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Podyskutuj o filmie, czyli filmowy Zamość

Zapraszamy Czytelników do dyskusji na naszym portalu. O czym? O kondycji kina, o filmie, o reżyserach, aktorach i o tym, co zrobiło na Was wrażenie, mniejsze czy większe, także o tym co znajdujecie w oglądanych produkcjach, a czego Wam brakuje. Bardzo jesteśmy ciekawi czy lubicie oglądać filmy i co lubicie oglądać. Napiszcie o tym do nas. Opublikujemy wasze opinie i recenzje. Myślę, że trafia się znakomita okazja do takiej dyskusji z okazji trwającej w Zamościu od 10 do 19 sierpnia br. Letniej Akademii Filmowej Wydział Zamiejscowy. Sądzę, że ciekawi są takiej opinii organizatorzy, chociażby z tego powodu, czy waszym zdaniem trafnie dobrali produkcje filmowe. Najciekawsze recenzje nagrodzimy nagrodą niespodzianką, oczywiście związaną z filmem.

Zebra z klasą
familijny, USA 2005 (94 min). Reż. Frederik Du Chau, wyst. Bruce Greenwood, Hayden Panettiere.
Mała zebra przez przypadek trafia na farmę prowadzoną przez dawnego trenera koni wyścigowych. Gdy mały Pasio po raz pierwszy widzi w akcji ścigające się rumaki, postanawia bez reszty poświęcić się wyścigom. Niestety, realizacja tego marzenia nie będzie łatwa.

300
dramat/wojenny, USA 2007 (117 min). Reż. Zack Snyder, wyst. Gerard Butler, Lena Headey, Dominic West.
Film, oparty na słynnej komiksowej powieści Franka Millera, jest okrutnym obrazem starożytnej bitwy pod Termopilami z 480 r. p.n.e., w której król Leonidas wraz z 300 Spartanami walczył do ostatniej kropli krwi z Kserksesem i jego niezliczoną armią perską.

Tylko mnie kochaj
komedia romantyczna, Polska 2006 (93 min). Reż. Ryszard Zatorski, wyst. Maciej Zakościelny, Agnieszka Grochowska, Agnieszka Dygant. Nagrody: Bursztynowe Lwy na 31. Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni (dla filmu o najwyższej frekwencji).
Jeden z największych przebojów polskiej kinematografii ostatnich lat. Ustabilizowane życie Michała, współwłaściciela firmy architektonicznej, komplikuje się w jednej chwili, gdy do jego drzwi puka 7-letnia Michalina. W dodatku będzie musiał dokonać wyboru, czy pozostać z dotychczasową partnerką - Agata, czy też związać się z czarującą i delikatną Julią.

Małe Dzieci
dramat, USA 2006 (130 min). Reż. Todd Field, wyst. Kate Winslet, Patric Wilson, Jennifer Connelly. Nagrody: 3 nominacje do Oscara (m.in. za rolę K. Winslet).
Przedmieścia amerykańskiego miasta, gdzie życie w tzw. dobrych domach toczy się wg ustalonego z góry rytmu. To jednak tylko pozory, bo bohaterowie, zmęczeni ciągłym utrzymywaniem narzuconych póz, uciekają w świat, nierzadko bardzo drastycznych, rozrywek.

Franklin i skarb jeziora
animowany, Francja/Kanada 2006 (76 min). Reż. Dominique Monfery
Franklin to sympatyczny żółwik, bohater kilkudziesięcioodcinkowego serialu, uwielbianego przez dzieci. Doczekał się też czterech filmów pełnometrażowych. "Skarb..." jest najnowszym. Franklin dołącza w nim do grupy poszukiwaczy, którzy wyruszają na wyprawę w celu odnalezienia niezwykłego amuletu.

Prestiż
dramat USA/Wielka Brytania 2006 (128 min). Reż. Christopher Nolan, wyst. Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson. Nagrody: 2 nominacje do Oscara (zdjęcia - Wally Pfister i scenografia - Nathan Crowley, Julie Ochipinti).
Historia dwóch konkurujących ze sobą iluzjonistów, dla których zazdrość o sukcesy przeciwnika staje się obsesją i których popycha do oszustw i innych czynów mających niebezpieczne i śmiertelne konsekwencje.

Volkodav. ostatni z rodu szarych psów
fantasy, Rosja 2006 (136 min). Reż. Nikołaj Lebiediew, wyst. Aleksandr Bukharow, Aleksander Domogarow, Oksana Akinszina.
Najdroższa produkcja w historii rosyjskiej kinematografii (budżet ok. 30 mln dolarów). Volkodav - ostatni potomek prastarego rodu Szarych Psów żyje myślą o zgładzeniu tych, którzy przed laty wymordowali jego rodzinę. Będzie musiał zmierzyć się z mrocznymi siłami, które zaprowadzą go nad krawędź piekła. Prawdziwe wyzwanie ma jednak dopiero nadejść?

Notatki o skandalu
dramat, Wlk. Brytania 2006 (92 min). Reż. Richard Eyre, wyst. Cate Blanchet, Judi Dench, Andrew Simpson. Nagrody: 4 nominacje do Oscara (w tym dla J. Dench i C. Blanchet).
Czterdziestoletnia nauczycielka nawiązuje romans z piętnastoletnim uczniem, a całą sprawę obserwuje z ukrycia jedna z jej koleżanek, która staje się samozwańczą kronikarką narastającego skandalu.

Sposób na wakacje Bolka i Lolka
animowany, Polska 1986 (67 min). Reż. Bronisław Zeman.
Wakacyjne przygody ulubionej pary dziecięcej widowni. Bolek i Lolek spędzają czas w górach, nad morzem, nad jeziorami, wyjeżdżają na grzybobranie, odwiedzają rezerwat przyrody. Film zrealizowano na podstawie siedmiu odcinków serialu telewizyjnego.

Mała Miss
komediodramat, USA 2006 (103 min). Reż. Jonathan Dayton, Valerie Faris, wyst. Abigail Breslin, Toni Colette. Nagrody: 2 Oscary (aktor drugoplanowy - Alan Arkin i scenariusz oryginalny Michael Arndt).
Tragikomiczne perypetie rodziców, którzy zabierają swą kilkuletnią córkę na konkurs piękności dla dzieci, ciągnąc za sobą na drugi koniec Ameryki uzależnionego od narkotyków dziadka, wujka-geja, który dopiero co wyszedł ze szpitala psychiatrycznego, i starszego syna, który złożył śluby milczenia.

Wiatr buszujący w jęczmieniu
dramat, Niemcy/Włochy/Hiszpania 2006 (127 min). Reż. Ken Loach, wyst. Cillian Murphy, Padraic Delaney. Nagrody: Złota Palma na 59. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.
Przełom lat 1920-21. Po samozwańczym ogłoszeniu niepodległości, Irlandia jest w brutalny sposób pacyfikowana przez wojska brytyjskie. Bohaterami filmu są dwaj bracia - Damian i Teddy. Damian porzuca karierę lekarską i śladem brata wstępuje do partyzantki IRA. Jednak za jakiś czas Teddy uznaje dalszą walkę za niepotrzebną. Damian pozostaje w IRA Drogi braci tragicznie się skrzyżują.

Jasminum
komedia obyczajowa, Polska 2006 (103 min). Reż. Jan Jakub Kolski, wyst. Janusz Gajos, Adam Ferency, Grażyna Błęcka-Kolska. Nagrody: Nagroda Publiczności na 31. FPFF w Gdyni, Polskie Orły: dla Janusza Gajosa, za zdjęcia dla Krzysztofa Ptaka, za muzykę dla Zygmunta Koniecznego oraz dla najlepszego filmu w głosowaniu publiczności, a także za najlepsze kostiumy, scenografię i dźwięk.
Akcja rozgrywa się w klasztorze kamedułów. Trzech mieszkających tam zakonników pachnie w szczególny sposób (jeden czeremchą, drugi czereśnią, a trzeci śliwą). Pewnego dnia do klasztoru przyjeżdża młoda konserwatorka malarstwa. Pojawia się w Jaśminowie wraz ze swoją 5-letnią córką Gienią. Ich przybycie wprowadza wiele zamętu w spokojne dotąd życie mnichów...

Listy z Iwo Jimy
dramat wojenny, USA 2006 (141 min). Reż. Clint Eastwood, wyst. Ken Watanabe, Kazunari Ninomiya. Nagrody: Oscar za dźwięk, nominacje do Oscara dla najlepszego filmu, za reżyserię i za scenariusz.
Historia bitwy o wyspę Iwo Jima - stoczonej między Stanami Zjednoczonymi a Japonią podczas II wojny światowej - widziana oczami japońskiego żołnierza, jednego z uczestników walk. Dziesiątki lat po tym wydarzeniu na wyspie odnalezionych zostaje kilkaset listów. Z ich treści wyłaniają się postacie żołnierzy, a także ich niezwykły przywódca, generał Tadamichi Kuribayashi.

Twardziel
dramat, Niemcy 2006 (98 min). Reż. Detlev Buck, wyst. Jenny Elvers, Erhan Emre.
15-letni Michael przeprowadza się z matką z prowincji do dużego miasta. Nie jest to jednak zmiana na lepsze. Szkołę terroryzuje gang, a matka nie ma dla niego czasu. Miasto, tempo życia w nim i nowi ludzie fascynują Michaela. Kiedy jednak chłopak zaczyna zajmować się sprzedażą narkotyków, sprawy zupełnie wymykają się spod kontroli.

Popiół i diament
dramat, Polska 1958 (110 min). Reż. Andrzej Wajda, wyst. Zbigniew Cybulski, Ewa Krzyżewska, Bogumił Kobiela. Nagrody: Złota Kaczka dla najlepszego filmu polskiego; Złota Kaczka dla A. Wajdy za reżyserię; nagroda FIPRESCI na Miedzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji dla Andrzeja Wajdy.
Sztandarowe dzieło polskiej szkoły filmowej. Dla wielu - najlepszy film Wajdy. Młody akowiec, Maciek Chełmicki, otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR. Zbieg okoliczności powoduje, że zabija kogoś innego. Staje przed koniecznością powtórzenia zamachu. Poznaje Krystynę, dziewczynę pracującą jako barmanka w restauracji hotelu "Monopol". Uczucie do niej uświadamia mu jeszcze bardziej bezsens zabijania w chwili zakończenia wojny. Wierność złożonej przysiędze, a tym samym obowiązek podporządkowania się rozkazowi, przeważa szalę.

Andriej Rublow
dramat historyczny, ZSRR 1969 (202 min). Reż. Andriej Tarkowski, wyst. Anatolij Sołoniszyn, Iwan Łapikow. Nagrody: FIPRESCI w Cannes dla A. Tarkowskiego.
Losy najwybitniejszego malarza ikon w średniowiecznej Rusi. Żył w XV wieku, w czasach walk między książętami, krwawych najazdów tatarskich, chłopskich buntów, epidemii i głodu. Film opisuje wędrówkę Rublowa przez Ruś, gdzie pada ofiarą lub jest świadkiem okrucieństw, zbrodni i mordów. Paradoksalnie, nadaje to głębszy sens jego sztuce i pozwala pomimo wszystko nawiązać kontakt duchowy z ludźmi i światem.

Zwierciadło
dramat, ZSRR 1975 (106 min). Reż. A. Tarkowski, wyst. Łarisa Tarkowskaja, Oleg Jankowski.
Filmowa autobiografia Tarkowskiego, w której reżyser zastosował metodę collage?u. Pogrążając się we wspomnieniach, bohater próbuje odnaleźć siebie i swoją przeszłość. Film jest osobistą i poetycką wędrówką po świecie wspomnień, w czasie której rzeczywistość miesza się z marzeniem sennym, a przeszłość z teraźniejszością.

Grbavica
dramat, Bośnia i Hercegowina/Austria/Chorwacja 2006 (90 min). Reż. Jasmila Zbanic, wyst. Mirjana Karanovic, Luna Mijovic. Nagrody: Złoty Niedźwiedź na festiwalu filmowym w Berlinie; Złote Lwy festiwalu w Berlinie za reżyserię.
Wdowa po bośniackim żołnierzu, Esma, mieszka wraz z nastoletnią córką Sarą w jednej z dzielnic Sarajewa, tytułowej Grbavicy. Dziewczynka właśnie weszła w trudny okres dojrzewania - staje się bardziej świadoma otaczającego świata, zadaje pytania, szuka odpowiedzi. Drobne zdarzenie - niechęć matki do pójścia po urzędowe zaświadczenie stwierdzające, że ojciec Sary był bohaterem wojennym - staje się początkiem ostrego konfliktu pomiędzy nimi. Sara za wszelką cenę stara się zmusić matkę do powiedzenia prawdy o swoim pochodzeniu.

Pachnidło: Historia mordercy
dramat, Niemcy 2006 (147 min). Reż. Tom Tykwer, wyst. Ben Wishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman.
Adaptacja bestsellerowej powieści Patricka Süskinda. XVIII-wieczna Francja. Jan Baptysta Grenouille, obdarzony węchem idealnym, robi karierę, komponując niespotykane zapachy perfum. W celu osiągnięcia nowych woni, gotów jest zrobić dosłownie wszystko, nawet dokonać serii zabójstw na młodych dziewicach...

Most do Terabithi
familijny/fantasy, USA 2007 (95 min). Reż. Gabor Csupo, wyst. Josh Hutcherson, AnnaSophia Robb.
Życie 11-letniego Jessa zmienia się diametrialnie, gdy zaprzyjaźnia się z klasowym wyrzutkiem - dziewczynką o imieniu Leslie. Razem tworzą świat Terabithii, wymyślone królestwo pełne olbrzymów, trolli i innych niezwykłych istot. Podczas gdy w prawdziwym świecie ich życie wypełnione jest trudnościami, w Terabithii rządzą jako Król i Królowa. Lecz i tam, jak się wkrótce okaże, czekają ich dramatyczne przeżycia.

Szczęście
komediodramat, Czechy 2005 (100 min). Reż. Bohdan Slama, wyst. Pavel Liska, Tatiana Vilhelmova.
Monika, Tonik i Dasza żyją na jednym osiedlu. Monika cierpi z tęsknoty za chłopakiem, który jest w USA. Czeka, kiedy będzie mogła do niego dołączyć. Tonik nie mógł dłużej wytrzymać ze swoimi rodzicami. Teraz mieszka z ekscentryczną ciotką w opuszczonym domu. Dasha ma dwójkę dzieci i męża-nieudacznika, który nawet w domowych pracach nie jest w stanie jej pomóc. Przyjaźń bohaterów zostanie wystawiona na próbę, kiedy ich problemy staną się o wiele bardziej dotkliwe.

Cesarzowa
dramat przygodowy, Chiny 2006 (114 min). Reż. Zhang Yimou, wyst. Gong Li, Chow-Yun Fat. Nagrody: nominacja do Oscara za kostiumy.
Nękane wojnami cesarstwo chińskie chyli się ku upadkowi. Przed rozpoczęciem Święta Złotego Kwiatu rodzina cesarska musi wybrać swojego następcę spośród trzech książąt. Za murami Zakazanego Miasta cesarzowa realizuje swój misterny plan za pomocą politycznych intryg i dworskich romansów.

Testosteron
komedia, Polska 2007 (117 min). Reż. Andrzej Saramonowicz, Tomasz Konecki, wyst. Tomasz Kot, Maciej Stuhr, Borys Szyc.
Ślub Kornela, popularnego dzięki telewizji młodego pracownika naukowego z rozchwytywaną piosenkarką Alicją, ma być atrakcją towarzyską Warszawy. W sali restauracyjnej trwają właśnie ostatnie przygotowania do wesela. Niespodziewanie na dziedziniec wjeżdża z piskiem opon srebrny rolls-royce. Trzej postawni mężczyźni wyciągają z niego pobitego chłopaka i barykadują się w jednej z sal. Niebawem pojawiają się w ośrodku pan młody z obandażowaną głową oraz jego brat Janis. Wydarzenia, które wkrótce się rozegrają, zmienią na zawsze życie uczestniczących w nich mężczyzn.

Labirynt Fauna
dramat fantasy, Hiszpania/Meksyk 2006 (112 min). Reż. Guillermo del Toro, wyst. Ariadna Gil, Ivana Baquero, Sergi Lopez. Nagrody: Oscary za najlepszą charakteryzację, zdjęcia i kostiumy, BAFTA za reżyserię i kostiumy, nominacja do Złotej Palmy w Cannes.
Hiszpania, 1944 rok. Po zwycięstwie generała Franco w wojnie domowej nastają czasy faszystowskiej dyktatury. 12-letnia Ofelia wraz z matką przenosi się na północ Hiszpanii, do swego ojczyma - okrutnego kapitana Vidala. Ulubionym miejscem zabaw dziewczynki staje się stary labirynt. W tym miejscu dziewczynka spotyka tajemniczego Fauna, który wyjawia Ofelii prawdę o jej rzeczywistym pochodzeniu.

Niczego nie żałuję - edith piaf
dramat biograficzny, Francja 2007 (140 min). Reż. Olivier Dahan, wyst. Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Gregory.
Biografia jednej z najwybitniejszych piosenkarek wszech czasów - Edith Piaf. Poznajemy losy bohaterki od jej najmłodszych lat, przechodząc przez kolejne etapy jej życia: od trudnego dzieciństwa po dramatyczne ostatnie lata. Dodatkowym atutem jest ścieżka dźwiękowa zawierająca oryginalne nagrania Piaf.

Życie na podsłuchu
dramat, Niemcy 2006 (137 min). Reż. Florian Henckel von Donnersmarck, wyst. Ludwig Blochsberger, Ulrih Muhe, Sebastian Koch. Nagrody: Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu, za najlepszy scenariusz i dla najlepszego aktora (U. Muhe).
NRD. Rok 1984. Kapitan Gerd Wiesler, fanatycznie oddany partii agent STASI, ma zebrać dowody obciążające znanego dramaturga - Georga Dreymana i jego partnerkę, Christę-Marię Sieland - popularną aktorkę. Podsłuchując ich rozmowy, Wiesler zaczyna darzyć swoich "podopiecznych" coraz większą sympatią. Zastanawia się również, czy jego ślepa wiara w socjalistyczne doktryny ma jakikolwiek sens...

Stuart Malutki 2
komedia familijna, USA 2002 (78 min). Reż. Rob Minkoff, wyst. Geena Davis, Jonathan Lipnicki.
Kontynuacja perypetii sympatycznej myszki, adoptowanej przez państwa Malutkich. Stuart tym razem wyrusza w niezwykłą podróż przez Nowy Jork. Celem wyprawy będzie misja uratowania z rąk niegodziwego Falcona nowej przyjaciółki małego bohatera, Margalo.

Artur i Minimki
familijny, Francja 2006 (102 min). Reż. Luc Besson, wyst. Freddie Highmore, Mia Farrow.
10-latek Artur odkrywa prastarą magiczną księgę, należącą do Dziadka, który kilka lat wcześniej zniknął w tajemniczych okolicznościach. Kiedy chłopiec zaczyna zgłębiać tajniki magicznej księgi, odkrywa, że Dziadek zostawił wskazówki, jak odnaleźć skarb ukryty w ogrodzie. Co więcej, odkrywa podziemny świat malutkich, niewidocznych gołym okiem stworzeń - Minimków.

Auta
komedia animowana, USA 2006 (124 min). Reż. John Lasseter. Nagrody: Złoty Glob, Saturn i Annie dla najlepszego filmu animowanego.
Zygzak McQueen jest młodym i ambitnym samochodem wyścigowym, który marzy o olśniewających sukcesach i przygotowuje się do startu w wielkim wyścigu o Mistrzostwo Złotego Tłoka w Kalifornii. Zamiast na trasę wyścigu, trafia jednak do pustynnego miasteczka Chłodnica Górska przy autostradzie 66 i szybko poznaje jego ekscentrycznych mieszkańców.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2007-08-13 przeczytano: 4019 razy.



Zobacz podobne:
     "Hannah Montana" w Stylowym / 2009-04-15
     Dzień Kobiet w Stylowym / 2009-02-25
     Zapraszamy do kina: "Popiełuszko" / 2009-01-22
     Miłość nie z tego świata w "Stylowym" / 2008-12-18
     Sylwester w "Stylowym" / 2008-12-17
     Zamość podpisał umowę na "kino marzeń" / 2008-12-05
     Wyprawa na Księżyc w 3D / 2008-10-02
     "Serce na dłoni"- "Doda ci sił". Zamojska premiera filmu Zanussiego / 2008-10-01
     Centrum Kultury Filmowej stanie  w Zamościu / 2008-09-16
     Zanussiego "Serce na dłoni" w kinie "Stylowy" / 2008-09-02
     Rolling Stones i Scorsese otworzyli Festiwal Filmowy w Zamościu / 2008-08-17
     Czołówka kina OFF mentorami "Wakacji z kamerą" / 2008-08-04
     9. Letni Festiwal Filmowy - program / 2008-07-31
     "Festiwal zapowiada się naprawdę ciekawie"- rozmowa z Andrzejem Bubełą / 2008-07-29
     Wakacje z kamerą w "Stylowym" / 2008-06-25
     Filmowe lato w Zamościu / 2008-06-03
     Sam wybierz, co chcesz obejrzeć! 9. Letni Festiwal Filmowy / 2008-05-06
     Plakat na 9. LAF - konkurs / 2008-03-24
     Muzyka w parze z X Muzą- IX Letni Festiwal Filmowy w Zamościu / 2008-03-06
     Głosujmy na "Katyń" / 2008-02-06

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet