www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 14 listopada 2018, w 318 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Rogera, Serafina, Emila, Judyty, Wawrzyńca.
Listopadowe przysłowia: Grzmot listopada dużo zboża zapowiada. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Śp. ppor. BOR Bartosz Orzechowski "Honorowym Obywatelem Miasta Zamość"

"Bohaterowie nie umierają". Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Zamość z okazji 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości śp. ppor. BOR Bartoszowi Orzechowskiemu nadano pośmiertnie tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Zamość", który odebrali jego rodzice Bożena i Andrzej Orzechowscy (11.11.).

Radny Miasta Zamość Adam Kutyła zawnioskował o nadanie zmarłemu podporucznikowi BOR wyjątkowego tytułu - "Honorowego Obywatela Miasta Zamość". Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Zamość przedstawił uzasadnienie wniosku.- Śp. ppor. Biura Ochrony Rządu Bartosz Orzechowski urodził się 22.06.1978r. w Zamościu. Tu kończył szkołę podstawową, a następnie Liceum Ekonomiczne. W 2003 r. wstąpił do służby w BOR w Warszawie. W trakcie jej trwania dał się poznać jako funkcjonariusz prawy, godny szczególnego uznania i szacunku. Jego wyjątkowe zdyscyplinowanie i osiągane wyniki w niezwykle trudnej służbie predysponowały go do powierzenia mu zadań szczególnie trudnych i odpowiedzialnych. Te cechy charakteru przyczyniły się do skierowania go na zaszczytną ale i szczególnie niebezpieczną misję pokojową poza granicami kraju z zadaniem ochrony placówki ambasady RP w stolicy Iraku.

Cieszył się największym zaufaniem przełożonych czego dowodem było powierzenie mu ochrony osobistej ambasadora RP w Iraku gen. broni Edwarda Pietrzyka. Z tego zadania wywiązał się jak przystało na funkcjonariusza BOR - honorowo. Dnia 3.10.2007r., podczas zamachu na polski konwój w Bagdadzie, zasłaniając własnym ciałem ambasadora RP Edwarda Pietrzyka, odniósł bardzo ciężkie obrażenia, w wyniku których w tym samym dniu zmarł w amerykańskim szpitalu.

Za swoją lojalność i oddanie zapłacił najwyższą cenę. Dosięgło go zło jakim jest terroryzm. Zginął śmiercią bohatera. Wierny złożonej przysiędze walczył do końca. Oddał swe życie w słusznej polskiej sprawie. Odszedł od nas człowiek młody wiekiem, ale o wielkich zaletach charakteru i umysłu. Jego śmierć jest ogromną stratą nie tylko dla rodziny, formacji BOR, ale również dla społeczności zamojskiej, w której urodził się, kształcił i wychowywał. Od października 2007 r. spoczywa na zamojskim cmentarzu parafialnym. Pośmiertnie awansowany do stopnia podporucznika BOR i odznaczony najwyższym odznaczeniem państwowym przyznawanym w czasie pokoju za czyny bojowe przeciwko aktom terrorystycznym, tj.: Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Gwiazdą Iraku za okazane niezwykłe męstwo i odwagę. Jest osobą, która w pełni zasługuje na zaszczytny tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Zamość"
- podkreślił Adam Kutyła.Na ręce rodziców śp. ppor. BOR Bartosza Orzechowskiego - Państwu Bożenie i Andrzejowi Orzechowskim - akt nadania tytułu "Honorowego Obywatela Miasta Zamość" wręczyli Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość i Jan Wojciech Matwiejczuk, przewodniczący Rady Miasta Zamość.

Podziękowania za uhonorowanie syna Bartosza tytułem "Honorowego Obywatela Miasta Zamość" - w imieniu Rodziny i swoim własnym złożyła mama Bartosza, Bożena Orzechowska.

-Pragnę w szczególności podziękować osobie, która podjęła pierwsze kroki działania, doprowadzając do jego realizacji - radnemu Adamowi Kutyle. Jestem również wdzięczna i serdecznie dziękuję włodarzom miasta Zamość, panu prezydentowi Andrzejowi Wnukowi i panu przewodniczącemu Rady Miasta Janowi Wojciechowi Matwiejczukowi oraz wszystkim radnym miasta, pracownikom urzędu, koleżankom i kolegom z zarządów osiedli. Koleżankom chcę podziękować za ich ciepłe słowa, za życzliwość i wsparcie jakie mi okazywały.

-Jako osoba wierząca jestem pewna, że te wyrazy uznania i nadanie zaszczytnego tytułu dotrą do mojego ukochanego syna Bartosza. Pozwolę sobie przytoczyć piękne słowa Emily Potter: "Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem".

-Każda epoka, czas i sytuacja wymaga postaw bohaterskich. I mój syn jest potwierdzeniem tego faktu. Nasuwają się tu słowa, piękne słowa św. Pawła: "Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie".-To wysokie wyróżnienie nadane pośmiertnie mojemu kochanemu synowi Bartoszowi Orzechowskiemu przyjmujemy z wielką pokora i wdzięcznością. Dziękuję wszystkim
- powiedziała Bożena Orzechowska.

W Sali Consulatus zamojskiego Ratusza, za spokój duszy śp. ppor. BOR Bartosza Orzechowskiego, który zginął w Iraku trzy tygodnie przed planowanym powrotem do kraju, odmówiono modlitwę "Wieczny odpoczynek".

Przypomnijmy, że w 2007 r. Mszę pogrzebową w Katedrze Zamojskiej za śp. ppor. BOR Bartosza Orzechowskiego celebrował biskup polowy Tadeusz Płoski. W uroczystościach udział wzięli m.in. prezydent śp. Lech Kaczyński, minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, minister spraw wewnętrznych i Administracji Władysław Stasiak oraz p.o. szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Roman Polko (poniżej galeria z uroczystości pogrzebowych).

Spoczywaj w Pokoju nasz Bohaterze!


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Szymon Łyciuk, Mirosław Chmiel
dodano: 2015-11-13 przeczytano: 3316 razy.Zobacz podobne:
     Śladami stulecia Niepodległej w Zamościu - wystawa fotografii / 2018-11-12
     Zamość świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości / 2018-11-12
     Tradycyjny Koncert Patriotyczny u Namysłowiaków / 2018-11-09
     Śpiewnik Towarzyski z Zamojszczyzną / 2018-11-09
     Trzy dni świętowania z ZDK / 2018-11-08
     Koncert "Wolność Nasza" - wejściówki / 2018-11-08
     11 Listopada - program obchodów / 2018-11-08
     Działalność niepodległościowa młodzieży gimnazjalnej przełomu XIX i XIX wieku / 2017-11-17
     "Dekalog Polaka", czyli Dzień Niepodległości w Zamościu / 2017-11-12
     IX Nocny Rajd Listopadowy / 2017-10-26
     "Ta co nie zginęła, o odrodzeniu Niepodległej Polski" - zaproszenie na wykład / 2017-10-21
     "Kto Ty Jesteś? Polak Mały!" - zajęcia edukacyjne dla najmłodszych / 2017-10-21
     Ułani i piechota w piosence / 2016-11-22
     Patriotyzm przez szachy - wyniki turnieju / 2016-11-16
     Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Zamość / 2016-11-16
     Wystąpienie Prezydenta Zamościa z okazji Dnia Niepodległości / 2016-11-12
     11 listopada: koncert "W żołnierskiej pieśni" / 2016-11-06
     11 listopada: zajęcia edukacyjne "Kto Ty Jesteś? Polak Mały?" / 2016-11-06
     11 listopada w Morandówce / 2016-11-06
     W żołnierskiej pieśni... / 2016-10-28

Warto przeczytać:
     18 Dni Kultury Chrześcijańskiej w MDK Zamość / 2018-10-04
     Galerii Staszica 13 - zaproszenie na otwarcie / 2018-10-11
     Zaproszenie do udziału w uroczystości odsłonięcia pomnika Marszałka / 2018-10-28
     Fortalicje 2018 / 2018-10-11
     Muzyka Polska u "Namysłowiaków" / 2018-10-04- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet