www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 23 stycznia 2019, w 23 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Ildefonsa, Rajmunda, Wrocisława.
Styczniowe przysłowia: Gdy na Trzech Króli mrozem trzyma, będzie jeszcze długa zima. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Narodowe Święto Niepodległości w Zamościu

97. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczczono Zamojskim Marszem Niepodległości, Mszą św. w intencji Ojczyny, Manifestacją Patriotyczną w oprawie ceremoniału wojskowego, defiladą żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i uroczystą sesją Rady Miasta Zamość (11.11.).

Uroczystości rozpoczęły się już 8.11. koncertem pieśni patriotycznych "Bóg - Honor- Ojczyzna" w wykonaniu zespołów działających w Klubie batalionowym i z nim współpracujących. 9.11. uczniowie klas mundurowych profilu wojskowego Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. J. Piłsudskiego ułożyli "żywą" flagę na płycie Rynku Wielkiego. Natomiast 11 listopada, pięć minut po północy, zakończył się VI Nocny Rajd Listopadowy. Ponad 400 zuchów, harcerzy i mieszkańców Zamościa zapaliło - pobrany z cmentarza legionowego w Polskim Lasku koło Kostiuchnówki (Wołyń - Ukraina) - Ogień Niepodległości przy płycie upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.W ramach obchodów Święta Niepodległości zamojscy motocykliści z inicjatywy Grupy Weterańskiej "Perkun" zorganizowali po raz pierwszy "Motocyklowy Marsz Niepodległości", w którym udział wzięli motocykliści niezrzeszeni oraz przedstawiciele - Kresowego Bractwa Motocyklowego i Zamojskiej Grupy Motocyklowej.

Tradycyjnie - Manifestacja Patriotyczna, w której wzięły udział tysiące zamościan - odbyła się na Rynku Wielkim. Spotkaliśmy się aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości, radosny dzień w historii Rzeczpospolitej.- Pododdziały, poczty sztandarowe - Baczność! Na prawo - patrz! - Panie majorze! Dowódca uroczystości kpt. Pieprzowski melduje - pododdziały Garnizonu Zamość i poczty sztandarowe do uroczystości z okazji 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.


Ceremoniał wojskowy - przy muzyce marszowej w wykonaniu Nieetatowej Orkiestry Wojskowej Garnizonu Zamość - rozpoczął meldunek dowódcy uroczystości kpt. Dominika Pieprzowskiego, złożony dowódcy Garnizonu Zamość mjr. Leszkowi Winogrodzkiemu. Obaj oficerowie oddali hołd i cześć sztandarowi swojej jednostki i dokonali przeglądu kompanii honorowej zamojskiego garnizonu, żołnierzy, funkcjonariuszy - wszystkich służb garnizonu oraz pocztów sztandarowych biorących udział w patriotycznym spotkaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. - Pododdziały, poczty sztandarowe - Baczność! Na prawo - patrz! Poczet sztandarowy do podniesienia flagi państwowej - marsz!Dowódcą pocztu flagowego był ppor. Tomasz Kozłowski, flagowym mł. chor. Wojciech Kozorys i asystującym kpr. Adrian Przysiadka. Poczet flagowy z flagą RP podniósł flagę na maszt na zamojskim Rynku Wielkim w trakcie granego i śpiewanego przez wojsko i mieszkańców Hymnu Narodowego. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt - zgromadzeni wysłuchali okolicznościowego wystąpienia Andrzeja Wnuka, Prezydenta miasta Zamość.

- Stoimy tu wszyscy razem, aby oddać hołd tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę. 97. lat temu, Polska, po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Ten dzień 11 listopada symbolizuje miłość do Ojczyzny, walkę o wolność, symbolizuje wiarę w zwycięstwo. Trzy rozbiory Polski, w których brali udział: Rosja, Prusy i Austria wyrządziły wiele krzywd Polakom, narodowi dumnemu, o bogatej kulturze i świetnej historii. Polska zniknęła z mapy Europy, jednak Polacy nie przestawali marzyć o wolnej Polsce. Nieustannie przyświecała im dewiza: "Bóg - Honor - Ojczyzna". Przez ten długi okres niewoli ciągle dążyli do tego, aby uczynić Polskę państwem niepodległym. Dzień 11 listopada 1918 r. był przełomowym momentem dla Polski i Polaków. Wtedy to spełniły się marzenia kilku pokoleń polskich patriotów. Walki pomiędzy skłóconymi zaborcami dały nam szansę na ponowne odrodzenie Państwa Polskiego. Tutaj ogromną role odegrał Marszałek Józef Piłsudski, który właśnie 11 listopada 1918 r., uwolniony z więzienia w Magdeburgu, przyjął władzę nad Wojskiem Polskim, a następnie został Naczelnikiem Państwa.- Naszym domem jest Zamość. Zamościanie w tamtym czasie brali aktywny udział w wyzwalaniu Ojczyzny. W dniach 13-15 października 1918 r., w Zamościu, odbyły się dwie wielkie manifestacje patriotyczne. Pierwszą z nich współorganizował Maciej Rataj, wówczas nauczyciel w Gimnazjum Męskim w Zamościu, późniejszy, m.in. marszałek Sejmu. W tej manifestacji udział wzięli prawie wszyscy mieszkańcy Zamościa, których było wtedy dwanaście i pół tysiąca. (...)

- Władzę w Zamościu, bezpośrednio po rozbrojeniu Austriaków, objął Tymczasowy Komitet Powiatowy, który rozpoczął organizację polskiej administracji samorządowej.- Świeżo odzyskana państwowość szybko została poddana ogromnej próbie. Ze wschodu runęła na nas ogromna nawała wojsk bolszewickich. I znowu, to tu, pod Zamościem, ta bolszewicka nawała został zatrzymana. 15 sierpnia 1920r., Wojsko Polskie, pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego rozgromiło Armię Czerwoną. Bitwa ta przeszła do historii jako "Cud nad Wisłą". Ta jedna z większych batalii XX w. ocaliła nie tylko Polskę, ale całą Europę przed rozprzestrzenianiem się sowieckiego totalitaryzmu. Po raz kolejny Polacy decydowali o losach nowożytnego świata, podobnie jak w 1683r., Jan Sobieski na czele polskiej husarii uratował chrześcijańską Europę przed inną nawałą.

- To były ważne chwile naszej historii, chwile chwały i radości. Dlatego od zawsze 11 listopada - dla nas Polaków - będzie dniem pogodnym i niosącym optymizm. Dzień ten też skłania do refleksji nad pojęciem patriotyzmu, przywołuje pamięć o tych, którzy polegli w walce o wolność naszej Ojczyzny, jak również przypomina nam o tym, że wolność tą trzeba stale pielęgnować, trzeba o nią dbać i szanować, bo to nasze dobro najwyższe. Polacy muszą chronić to dobro i nie dać go sobie odebrać. Dlatego ważne jest, aby młode pokolenia zaszczepiać miłością do Ojczyzny, aby zaszczepiać w nich postawy patriotyczne.- Dzisiejsze Święto Narodowe daje nam okazję do wspomnienia o wszystkich bohaterach, którzy zginęli w walce o wolną Polskę (...). Nie możemy zapominać o wydarzeniach sprzed wielu lat, o tym, o co walczyli i za co umierali nasi przodkowie. Dbajmy o naszą Ojczyznę. Bądźmy dumni z faktu, iż jesteśmy Polakami. Nie zapominajmy o tym niezależnie od tego, gdzie będziemy. Pamiętajmy, że Święto Niepodległości jest Świętem wszystkich Polaków, jest Świętem Narodu!

- 11 listopada powinien być dla każdego Polaka Świętem wyjątkowym. Nie powinniśmy zapominać by wywiesić w tym dniu flagę biało-czerwoną, a tym bardziej nie powinniśmy się tego wstydzić. Flaga jest wyrazem dumy narodowej, a nie czymś przynoszącym wstyd. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Ojczyzny. Uczmy nasze dzieci miłości do Polski. Pamiętajmy, że to od nas zależy czy będziemy krajem silnym, stabilnym i nowoczesnym. To wymaga ciężkiej pracy, pracy nad sobą, pracy dla Ojczyzny. Walczmy każdego dnia o wolną Polskę. Tak nam dopomóż Bóg!
Narodowe święto to także szczególna okazja do uhonorowań. Minister Obrony Narodowej awansował na kolejne stopnie wojskowe żołnierzy zawodowi Garnizonu Zamość. W postawie na baczność - odczytano Rozkaz personalny nr 37 dowódcy 3 batalionu zmechanizowanego z dn. 23.10.2015r. Już na "spocznij" - żołnierze, z dn. 11.11. 2015r., otrzymali zaszeregowanie i stopnie: st. sierż. Mariusz Bartnik - stopień młodszego chorążego, sierż. Stanisław Kapuśniak stopień starszego sierżanta, sierż. Jakub Krawiec mianowany na starszego sierżanta, st. kapral Łukasz Kobel otrzymał stopień plutonowego, kapral Adam Czernik - mianowany na starszego kaprala, kapral Ryszard Fal otrzymał stopień starszego kaprala, kapral Jarosław Kołodziejczyk - awans na starszego kaprala. Awanse wręczyli mjr Leszek Winogrodzki, z-ca dowódcy batalionu i prezydent Andrzej Wnuk.

Niepodległościowy apel pamięci aby uczcić wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej poprowadził kpt. Adam Pazyna. Padły komendy, a zaraz po nich zamojscy żołnierze oddali salwę honorową. Tradycyjnie delegacje złożyły wieńce, wiązanki i kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.Na zakończenie oficjalnej części na Rynku Wielkim, przy dźwiękach "Pierwszej Brygady" w wykonaniu Nieetatowej Orkiestry Wojskowej odbyła się defilada wojskowa, w której poza żołnierzami i służbami mundurowymi Garnizonu Zamość, pocztami sztandarowymi szkół i organizacji kombatanckich uczestniczył także pięknie się prezentujący Szwadron Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich.

Jak co roku, moderatorem uroczystości był ppłk Marek Kwiecień, znawca weksylologii i ceremoniału dyplomatycznego, wykładowca Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego - z najpiękniejszą kokardą narodową na płaszczu.Oficjalne uroczystości obchodów 97. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zakończyła uroczysta sesja Rady Miasta Zamość, podczas której tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Zamość" pośmiertnie przyznano śp. ppor. BOR Bartoszowi Orzechowskiemu. Referat okolicznościowy "Z Oleandrów do Niepodległości" wygłosił Jerzy Adamczuk. Koncert pieśni patriotycznych wykonał Chór Ziemi Zamojskiej "Contra", kierowany przez Annę Konopę-Cios, działający od 2009r. przy Klubie Batalionowym w Zamościu. Już wieczorem, w Zamojskim Domu Kultury, odbył się uroczysty koncert "W żołnierskiej pieśni".

Zamościanie i goście tłumnie uczestniczyli w obchodach 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, radośnie świętowali 11 listopada 1918r., jedną z najważniejszych dat w naszym kalendarzu.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2015-11-17 przeczytano: 3817 razy.Zobacz podobne:
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     Zamojska "ósemka" na obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości we Lwowie / 2018-11-15
     Fotograficznym szlakiem przedwojennego, literackiego Zamościa / 2018-11-14
     Śladami stulecia Niepodległej w Zamościu - wystawa fotografii / 2018-11-12
     Zamość świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości / 2018-11-12
     Tradycyjny Koncert Patriotyczny u Namysłowiaków / 2018-11-09
     Śpiewnik Towarzyski z Zamojszczyzną / 2018-11-09
     Trzy dni świętowania z ZDK / 2018-11-08
     Koncert "Wolność Nasza" - wejściówki / 2018-11-08
     11 Listopada - program obchodów / 2018-11-08
     Działalność niepodległościowa młodzieży gimnazjalnej przełomu XIX i XIX wieku / 2017-11-17
     "Dekalog Polaka", czyli Dzień Niepodległości w Zamościu / 2017-11-12
     IX Nocny Rajd Listopadowy / 2017-10-26
     "Ta co nie zginęła, o odrodzeniu Niepodległej Polski" - zaproszenie na wykład / 2017-10-21
     "Kto Ty Jesteś? Polak Mały!" - zajęcia edukacyjne dla najmłodszych / 2017-10-21
     Ułani i piechota w piosence / 2016-11-22
     Patriotyzm przez szachy - wyniki turnieju / 2016-11-16
     Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Zamość / 2016-11-16
     Wystąpienie Prezydenta Zamościa z okazji Dnia Niepodległości / 2016-11-12
     11 listopada w Morandówce / 2016-11-06

Warto przeczytać:
     Konkurs Literacki Debiut / 2018-12-13
     "CZYTAM" - konkurs fotograficzny promujący czytelnictwo / 2019-01-20
     V Przegląd Fotografii Zamojskiej / 2019-01-20- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet