|
Namysłowiacy koncertowali dla gości "Krok za krokiem" Z okazji 25-lat działalności Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem " w Zamościu odbyła się międzynarodowa konferencja. Dla naukowców ze świata i Polski wystąpiła kanadyjska solistka Suzanne Shulman i Orkiestra Symfoniczna im K. Namysłowskiego (11.12.).
Od 25 lat Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu działa na rzecz osób dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym organizując m.in.: zbiórki pieniędzy pozwalające korzystać podopiecznym z wypoczynku w specjalnych ośrodkach rehabilitacyjnych oraz imprezy, których celem jest zmiana wizerunku osób niepełnosprawnych w społeczności lokalnej.
Ogromna aktywność przewodniczącej Marii Król i członków stowarzyszenia sprawiły, że działalność SPDN "Krok za krokiem" zyskała uznanie w kraju i zagranicą, czego dowodem była odbywająca się w dniach 11 i 12 grudnia br. konferencja poświęcona problemom dzieci z mózgowym porażeniem oraz zwiększeniu uczestnictwa osób z porażeniem mózgowym w życiu społecznym na równi z innymi ludźmi.
W konferencji uczestniczyli lekarze, terapeuci, nauczyciele i inni specjaliści oraz organizatorzy interdyscyplinarnego wsparcia zajmujący się kompleksowo problematyką niepełnosprawności osób z mózgowym porażeniem dziecięcym ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Belgii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Szkocji, Holandii i Ukrainy. Honorowy patronat nad konferencją objęli: prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych oraz Polskie Towarzystwo Rehabilitacji.
Dla światowej sławy specjalistów oraz uczestników międzynarodowej konferencji "Krok za krokiem" w koncercie charytatywnym wystąpiła Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego pod batutą Tadeusza Wicherka. Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęła również grająca na flecie - kanadyjska solistka Suzanne Shulman. Jak powiedziała znakomita flecistka - był to jej pierwszy wyjazd wraz z mężem, uczestnikiem konferencji, do pracy w charakterze solistki koncertu.
Zacnych gości w imieniu stowarzyszenia powitała Maria Król, przekazując prowadzenie koncertu w godne ręce maestro Tadeusza Wicherka.
- Przygotowaliśmy program przekrojowy składający się z różnych naszych programów koncertowych. Będzie więc klasyka i muzyka kochana przez publiczność - pop, muzyka rozrywkowa i na koniec niespodzianka - zapowiadał dyrektor i dyrygent Tadeusz Wicherek.
Koncert otworzyła Uwertura "Polonia" Edwarda Elgara. Brytyjski kompozytor w 1915 r. skomponował na zamówienie Emila Młynarskiego preludium symfoniczne poświęcone Polsce. Oparł je na melodiach "Warszawianki 1905 roku", "Z dymem pożarów", chorału, którego tekst od 1846 r. spełniał rolę polskiego hymnu. Wykorzystał także fragment melodii "Nokturnu g-moll" Fryderyka Chopina, "Fantazji polskiej" Ignacego Paderewskiego oraz "Mazurka Dąbrowskiego". Elgar zadedykował utwór Ignacemu Paderewskiemu. Premiera miała miejsce 6 lipca 1915 roku w londyńskiej Queen?s Hall. Dyrygował sam Edward Elgar. Wydarzenie miało za cel zebranie funduszy na rzecz Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, założonego przez Henryka Sienkiewicza i Ignacego Paderewskiego. Wykonanie "Polonii" Egwarda Elgara było imponujące, wprost monumentalne. Publiczność zgormadzona w GKO w Zamościu przyjęła "Polonię" aplauzem.
Kolejno w Koncercie D-dur (KV 314) Wolfganga Amadeusa Mozarta z 1778 r. wystąpiła solista Suzanne Shulman. Był to wspaniały trzyczęściowy koncert na flet i orkiestrę. Pierwsza część szybka, druga wolna, a trzecia - rondo z powtarzającym się w kółko tematem.
Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchania lżejszej części programu w mistrzowskim wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Pierwszym utworem tej części była znakomita kompozycja Johna Miles?a "Music was my first love", potem doskonałe "A Time for Us" z filmu "Romeo i Julia". Kolejno coś mocnego, czyli Andrew Lloyd Webber i jego godny podziwu, doskonale przyjęty przez słuchaczy wspaniały musicalowy "Upiór w operze". Wykonanie go przez "Namysłowiaków" to klasa sama w sobie, po prostu - wyborne. Można sądzić, że wielu słuchaczy poczuło się jak w najprawdziwszej operze.
Tadeusz Wicherek nie byłby sobą gdyby nie zarekomendował płyt nagranych przez Orkiestrę Symfoniczną w Zamościu gościom ze świata i Polski: "Bajkowej Symfonii" z trzema bajkami - "Czerwony Kapturek", "Kopciuszek" i "Kot w butach". Dodał, że nagranie takiej płyty dla dzieci to ewenement w skali światowej. Z drugiej płyty "Namysłowiaków" wykonano kolejny kapitalny - słynny utwór "Lord of the Dance". Nadzwyczajne wykonanie z przytupującym dyrygentem było jedyne w swoim rodzaju.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia - muzycy zaprezentowali także przepiękną wiązankę kolęd amerykańskich i światowych - "A Christmas Festival" Leroy?a Anderson?a. Tu ponownie Tadeusz Wicherek skorzystał z okazji aby promować płytę "Namysłowiaków" z Oratorium Bożonarodzeniowym, koncertem, podczas którego wystąpił m.in. Grzegorz Wilk.
Już na wielki bis Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego dyrygowana przez Tadeusza Wicherka zjawiskowo wykonała kultowy "Smoke on the Water" brytyjskiej grupy Deep Purple. W "chórkach", na prośbę dyrygenta, wystąpiła znacząca część publiczności.
Za perfekcyjny koncert podziękowała Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu, życząc Orkiestrze nowej sali koncertowej. Jak zapewnił słuchaczy dyrektor Tadeusz Wicherek - w tej sprawie pewne kroki zostały już poczynione przez prezydenta Zamościa i w perspektywie trzech, czterech lat "Namysłowiacy", wizytówka miasta, Ambasador Kultury Zamościa mogą liczyć na nową salę koncertową.
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2015-12-20 przeczytano: 4422 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|