www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 18 lutego 2018, w 49 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Symeona, Konstancjusza, Wiaczesława, Konstancji, Maksyma.
Lutowe przysłowia: Na świętego Macieja niosą gęsi pierwsze jaja. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Namysłowiacy koncertowali dla gości "Krok za krokiem"

Z okazji 25-lat działalności Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem " w Zamościu odbyła się międzynarodowa konferencja. Dla naukowców ze świata i Polski wystąpiła kanadyjska solistka Suzanne Shulman i Orkiestra Symfoniczna im K. Namysłowskiego (11.12.).

Od 25 lat Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu działa na rzecz osób dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym organizując m.in.: zbiórki pieniędzy pozwalające korzystać podopiecznym z wypoczynku w specjalnych ośrodkach rehabilitacyjnych oraz imprezy, których celem jest zmiana wizerunku osób niepełnosprawnych w społeczności lokalnej.

Ogromna aktywność przewodniczącej Marii Król i członków stowarzyszenia sprawiły, że działalność SPDN "Krok za krokiem" zyskała uznanie w kraju i zagranicą, czego dowodem była odbywająca się w dniach 11 i 12 grudnia br. konferencja poświęcona problemom dzieci z mózgowym porażeniem oraz zwiększeniu uczestnictwa osób z porażeniem mózgowym w życiu społecznym na równi z innymi ludźmi.

W konferencji uczestniczyli lekarze, terapeuci, nauczyciele i inni specjaliści oraz organizatorzy interdyscyplinarnego wsparcia zajmujący się kompleksowo problematyką niepełnosprawności osób z mózgowym porażeniem dziecięcym ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Belgii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Szkocji, Holandii i Ukrainy. Honorowy patronat nad konferencją objęli: prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych oraz Polskie Towarzystwo Rehabilitacji.

Dla światowej sławy specjalistów oraz uczestników międzynarodowej konferencji "Krok za krokiem" w koncercie charytatywnym wystąpiła Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego pod batutą Tadeusza Wicherka. Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęła również grająca na flecie - kanadyjska solistka Suzanne Shulman. Jak powiedziała znakomita flecistka - był to jej pierwszy wyjazd wraz z mężem, uczestnikiem konferencji, do pracy w charakterze solistki koncertu.

Zacnych gości w imieniu stowarzyszenia powitała Maria Król, przekazując prowadzenie koncertu w godne ręce maestro Tadeusza Wicherka.

- Przygotowaliśmy program przekrojowy składający się z różnych naszych programów koncertowych. Będzie więc klasyka i muzyka kochana przez publiczność - pop, muzyka rozrywkowa i na koniec niespodzianka - zapowiadał dyrektor i dyrygent Tadeusz Wicherek.

Koncert otworzyła Uwertura "Polonia" Edwarda Elgara. Brytyjski kompozytor w 1915 r. skomponował na zamówienie Emila Młynarskiego preludium symfoniczne poświęcone Polsce. Oparł je na melodiach "Warszawianki 1905 roku", "Z dymem pożarów", chorału, którego tekst od 1846 r. spełniał rolę polskiego hymnu. Wykorzystał także fragment melodii "Nokturnu g-moll" Fryderyka Chopina, "Fantazji polskiej" Ignacego Paderewskiego oraz "Mazurka Dąbrowskiego". Elgar zadedykował utwór Ignacemu Paderewskiemu. Premiera miała miejsce 6 lipca 1915 roku w londyńskiej Queen?s Hall. Dyrygował sam Edward Elgar. Wydarzenie miało za cel zebranie funduszy na rzecz Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, założonego przez Henryka Sienkiewicza i Ignacego Paderewskiego. Wykonanie "Polonii" Egwarda Elgara było imponujące, wprost monumentalne. Publiczność zgormadzona w GKO w Zamościu przyjęła "Polonię" aplauzem.

Kolejno w Koncercie D-dur (KV 314) Wolfganga Amadeusa Mozarta z 1778 r. wystąpiła solista Suzanne Shulman. Był to wspaniały trzyczęściowy koncert na flet i orkiestrę. Pierwsza część szybka, druga wolna, a trzecia - rondo z powtarzającym się w kółko tematem.

Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchania lżejszej części programu w mistrzowskim wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Pierwszym utworem tej części była znakomita kompozycja Johna Miles?a "Music was my first love", potem doskonałe "A Time for Us" z filmu "Romeo i Julia". Kolejno coś mocnego, czyli Andrew Lloyd Webber i jego godny podziwu, doskonale przyjęty przez słuchaczy wspaniały musicalowy "Upiór w operze". Wykonanie go przez "Namysłowiaków" to klasa sama w sobie, po prostu - wyborne. Można sądzić, że wielu słuchaczy poczuło się jak w najprawdziwszej operze.

Tadeusz Wicherek nie byłby sobą gdyby nie zarekomendował płyt nagranych przez Orkiestrę Symfoniczną w Zamościu gościom ze świata i Polski: "Bajkowej Symfonii" z trzema bajkami - "Czerwony Kapturek", "Kopciuszek" i "Kot w butach". Dodał, że nagranie takiej płyty dla dzieci to ewenement w skali światowej. Z drugiej płyty "Namysłowiaków" wykonano kolejny kapitalny - słynny utwór "Lord of the Dance". Nadzwyczajne wykonanie z przytupującym dyrygentem było jedyne w swoim rodzaju.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia - muzycy zaprezentowali także przepiękną wiązankę kolęd amerykańskich i światowych - "A Christmas Festival" Leroy?a Anderson?a. Tu ponownie Tadeusz Wicherek skorzystał z okazji aby promować płytę "Namysłowiaków" z Oratorium Bożonarodzeniowym, koncertem, podczas którego wystąpił m.in. Grzegorz Wilk.

Już na wielki bis Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego dyrygowana przez Tadeusza Wicherka zjawiskowo wykonała kultowy "Smoke on the Water" brytyjskiej grupy Deep Purple. W "chórkach", na prośbę dyrygenta, wystąpiła znacząca część publiczności.

Za perfekcyjny koncert podziękowała Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu, życząc Orkiestrze nowej sali koncertowej. Jak zapewnił słuchaczy dyrektor Tadeusz Wicherek - w tej sprawie pewne kroki zostały już poczynione przez prezydenta Zamościa i w perspektywie trzech, czterech lat "Namysłowiacy", wizytówka miasta, Ambasador Kultury Zamościa mogą liczyć na nową salę koncertową.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2015-12-20 przeczytano: 2502 razy.Zobacz podobne:
     Charytatywnie dla "Krok za krokiem" / 2018-02-06
     VII Charytatywne Ostatki Karnawałowe / 2018-01-22
     Świąteczna Zbiórka Żywności stowarzyszenia "Krok za Krokiem" / 2017-12-13
     Kolejny krok we współpracy polsko - węgierskiej / 2017-07-09
     "RÓWNOŚĆ, GODNOŚĆ, NORMALNOŚĆ" - happening na Rynku Wielkim / 2017-04-27
     Wielkanocna Zbiórka Żywności zakończona / 2017-04-04
     Wielkanocna Zbiórka Żywności już w ten weekend / 2017-03-28
     Żywa Biblioteka w Zamościu / 2017-02-21
     VI Charytatywne Ostatki wsparły osoby niepełnosprawne / 2017-02-20
     VI Charytatywne Ostatki Karnawałowe / 2017-01-13
     Apel Stowarzyszenia "Krok za krokiem" / 2012-05-21
     Były premier uświetnił uroczystości w Białobrzegach / 2012-05-18
     Uroczystość nadania imienia Centrum Aktywizacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych w Białobrzegach / 2012-05-11
     Ostatki i dar serca w "Carskich Koszarach" / 2012-02-19
     Weź udział w "Ostatkach karnawałowych" i pomóż niepełnosprawnym dzieciom / 2012-02-01
     Nagrodzą najbardziej aktywne osoby niepełnosprawne / 2011-12-10
     Środowiskowy Dom Samopomocy w Białobrzegach rozpoczyna działalność / 2011-11-26
     Zagrali w charytatywnym turnieju / 2011-10-27
     Przeanalizują uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu publicznym / 2011-04-29
     BAL CHARYTATYWNY na rzecz osób niepełnosprawnych / 2011-01-27

Warto przeczytać:
     Pokazowy IV Orszak Trzech Króli / 2018-01-07
     75. rocznica Bitwy pod Zaborecznem / 2018-02-04
     Gala IV Orszaku Trzech Króli / 2018-01-28
     W Zamościu wykonano 600-ny zabieg przezżylnego usuwania elektrod wewnątrzsercowych! / 2018-01-09
     Charytatywnie dla "Krok za krokiem" / 2018-02-06- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet