www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 20 lutego 2018, w 51 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Leona, Ludomiła, Ludmiła, Zenobiusza.
Lutowe przysłowia: Kiedy luty - obuj buty. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

21. Sacrofilm: "Ostatnia droga" z muzyką na żywo Marcina Gumieli

Film "Ostatnia droga" z muzyką na żywo i "Koncert na akordeon i orkiestrę" Marcina Gumieli (ur. 1980r.) w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego pod batutą Tadeusza Wicherka zainaugurowały 21. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilm w Zamościu (30.01.).Publiczność zgromadzoną w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu powitał dyrektor festiwalu ks. Wiesław Mokrzycki.

-W tym roku, po raz pierwszy, otwarcie Sacrofilmu przybrało okazałą formę. To dodaje festiwalowi splendoru, a uczestnikom festiwalu pozwoli w swoich umysłach, w swoich sercach na refleksje i radości, które są nam potrzebne. W tym roku będziemy pochylać się nad problematyką miłosierdzia, na tę problematykę będziemy patrzeć z punktu widzenia trzech religii monoteistycznej: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Zapraszam aby ten temat zgłębić - mówił ks. Wiesław Mokrzycki.Dyrektor festiwalu dodał: - To co jest takie charakterystyczne dla Roku Świętego Miłosierdzia to są tzw. Święte Bramy, przez które przechodzą ludzie by zyskać odpust zupełny. Ale chyba najważniejszą Bramą Miłosierdzia będzie zawsze "brama ludzkiego serca". I żeby zostać Aniołem Miłosierdzia trzeba najpierw zacząć od siebie. Pytajmy, czy my jesteśmy ludźmi miłosierdzia?

Uroczystego otwarcia 21. edycji Sacrofilmu, wydarzenia o wymiarze duchowym, filmowym i artystycznym - w imieniu Andrzeja Wnuka, prezydenta miasta Zamość dokonała Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, podkreślając głęboki wymiar festiwalu.

21. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilmu rozpoczęto mocnym akordem. Do obejrzenia filmu "Ostatnia droga" z muzyką skomponowaną przez Marcina Gumielę - obecnego podczas premierowego jej wykonania na żywo - zaprosił publiczność Tadeusz Wicherek, dyrektor i dyrygent Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Film "Ostatnia droga" powstał z inicjatywy bydgoszczanina Józefa Herolda, który jest scenarzystą i producentem filmu. Kręcono go specjalnie na 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki."Ostatnia droga" to film dokumentalny o ostatnich godzinach życia księdza Jerzego Popiełuszki. Po odprawieniu w Bydgoszczy 19 października 1984 roku mszy św. w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników ksiądz Jerzy wieczorem ruszył w drogę powrotną do Warszawy. Niedaleko Torunia, w Górsku został zatrzymany i zamordowany przez Oficerów Służby Bezpieczeństwa PRL-u.

Film relacjonuje rozmowy ks. Jerzego z bydgoszczanami na dwie godziny przed śmiercią, którzy byli na jego ostatniej mszy, a potem spotkali się z nim na krótko przed śmiercią. Wspomnienia Stefana Pastuszewskiego, Jana Rulewskiego, Marii Kucenty, Antoniego Tokarczuka i Marka Koczwara przybliżają nam księdza Jerzego jako człowieka i wartości jakie potrafił przekazywał. Swoją moc posiadają archiwalne fragmenty modlitwy różańcowej, prowadzonej przez ks. Popiełuszkę w kościele w Bydgoszczy. Reżyser pozwolił wybrzmieć każdemu słowu, jest też chwila na refleksję.

Film w konwencji czarno-białej zawiera także warstwę fabularyzowaną. O wydarzeniach z trasy przejazdu księdza spod kościoła na Wyżynach aż do Górska opowiada aktor Jakub Ulewicz, który wciela się w postać kierowcy ks. Jerzego, Marian Jaskulski gra rolę oficera Służby Bezpieczeństwa.Za kamerą stanął Jeremi Prokopowicz, jeden z najbardziej utalentowanych polskich operatorów, który pracował, m.in., u boku Romana Polańskiego na planie filmu "Autor widmo" czy "Roman Polański: moje życie". Dokument wyreżyserował bydgoszczanin Robert Wichrowski.

Wykonanie ważnej dla filmu muzyki na żywo przez "Namysłowiaków" zdecydowanie wzmocniło przekaz filmu "Ostatnia droga". Dla nas było to cenne i ważne doświadczenie także z tego powodu, że skomponował ją absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu, Marcin Gumiela, aktualnie wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.Jak opowiadał Marcin Gumiela - historia powstawania muzyki do tego dokumentu jest nietypowa. Realizatorzy filmu mieli mało czasu, reżyser chciał ukończyć film na 30. rocznicę śmierci bł. Jerzego. Marcin Gumiela pracował nad muzyką bazując na scenariuszu filmu.

- Czułem się wyróżniony złożoną mi propozycją przez Józefa Herolda. Miejsce śmierci księdza Jerzego było mi znane. Codziennie pokonuje trasę z Torunia do Bydgoszczy, gdzie wykładam i przejeżdżam koło Górska, gdzie pośród drzew stoi betonowy krzyż upamiętniający początek ostatniej, męczeńskiej drogi ks. Popiełuszki. Moja muzyka została zaakceptowana. Jest smutna. Chciałem też oddać osobowość ks. Jerzego, wczytywałem się w jego życiorys. Był skromną osobą lecz niezwykle silną i odważną. I to chciałem przekazać - podkreśla Marcin Gumiela.Muzyka, nie będąca tylko ilustracją filmu spodobała się reżyserowi Robertowi Wichrowskiemu do tego stopnia, że nie chciał jej ciąć i długość scen filmowych została dobrana do czasu trwania muzyki. Do filmu muzykę nagrała Orkiestra Kameralna Accademia dell'arco, którą tworzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, koledzy pana Marcina.

Pokaz filmu "Ostatnia droga" wzbogacony niezwykłą, podniosła i żarliwą muzyką Marcina Gumieli, mistrzowsko wykonaną przez Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego pod kierownictwem Tadeusza Wicherka był wyjątkowo emocjonującym przeżyciem duchowym i artystycznym dla licznie zgromadzonych w CKF Stylowy w Zamościu.

21. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego towarzyszy wystawa fotografii Marty Krawczyk pt. "Święta Góra Grabarka", zorganizowana przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Galerię Fotografii Stylowy. Ekspozycję można oglądać do 29 lutego br.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Mirosław Chmiel
dodano: 2016-02-04 przeczytano: 2587 razy.Zobacz podobne:
     23. Sacroflim: Ks. Wiesław Mokrzycki o problemie prawdy / 2018-02-18
     Andrzej Bubeła o 23. Sacrofilmie / 2018-02-18
     23. MDFR SACROFILM: O prawdzie w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2018-02-06
     23. MDFR SACROFILM - program / 2018-02-06
     22. Sacrofilm - podsumowanie / 2017-03-13
     22. Sacrofilm: Krzysztof Zanussi - przed przebaczeniem musi być pokajanie / 2017-03-12
     22. Sacrofilm: "Milczenie" o heroicznej wierności wierze / 2017-03-11
     Organizatorzy i patroni o 22. MDFR Sacrofilm / 2017-03-08
     Inauguracja 22. MDFR "Sacrofilm" / 2017-03-05
     Sacrofilm 2017 - program / 2017-03-01
     Zdarzyło się na "Sacrofilmie" / 2012-03-06
     Krzysztof Zanussi "O życiu i śmierci" / 2012-03-05
     "Rozstanie" - irańska opowieść o prawdach uniwersalnych / 2012-03-04
     Sacrofilm: Człowiek w obiektywie Lembryka / 2012-03-04
     Feliks Falk: Prawda w roli głównej / 2012-03-01
     "Wymyk" - współczesna przypowieść o Kainie i Ablu / 2012-03-01
     Widzowie o "Joannie", czyli egzamin z człowieczeństwa / 2012-02-29
     Zainaugurowano XVII edycję "Sacrofilmu" / 2012-02-27
     Ks. Mokrzycki o przesłaniu "Sacrofilmu" / 2012-02-26
     Wydarzenie specjalne Sacrofilmu: Francesca Melandrii z filmem VERA / 2012-02-25

Warto przeczytać:
     Liryczny Adam Strug na urodzinach Bolesława Leśmiana / 2018-01-28
     Leśmianowski finisaż w Galerii Fotografii Stylowy / 2018-01-16
     Kolędy i polonez na zamojskim Rynku Wielkim / 2018-01-11
     Działo się w 2017 roku wg Zamojskiej Grupy Fotograficznej / 2018-01-28
     BWA: Ceglany Żyrardów w ujęciu satyrycznym / 2018-02-06- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet