www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 14 listopada 2018, w 318 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Rogera, Serafina, Emila, Judyty, Wawrzyńca.
Listopadowe przysłowia: Słońce w Marcina - nie zmarznie ozimina. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

"AMARGAS LAMENTACIONES". Marek Sołowiej projektuje dla papieża Franciszka

Marek Sołowiej artysta malarz został zaproszony do pracy w międzynarodowym zespole do realizacji projektu "Amargas lamentaciones".

Zespół osób skupiony wokół Katedry Świata Hiszpańskiego , Polityki i Relacji Międzynarodowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego stworzył niezwykłą książkę oraz dwie płyty CD " Gorzkich żali" w języku hiszpańskim dla papieża Franciszka.

Marek Sołowiej otrzymał zadanie opracowania projektu okładki książki oraz płyt CD. Zaprojektowanie okładki dla papieża Franciszka było bardzo interesującym wyzwaniem artystycznym i niezmiernie motywującym , jak mówi artysta:

Czułem się bardzo zaszczycony i bardzo zainspirowany, że mogłem uczestniczyć w pracach międzynarodowego zespołu na tym projektem ponadto temat niezmiernie interesujący a jego misja zobowiązywała mnie do wytężonej pracy, muszę stwierdzić, że odkryłem piękno tego utworu na nowo i to o czym wiedziałem wcześniej a mianowicie, że nabożeństwo "Gorzkich żali" jest niezmiernie ekspresyjne zarówno w treści jak i w linii melodycznej jest utworem, które do mojego wnętrza z ogromną siłą dociera i wzrusza.

Prace nad opracowaniem plastycznym okładki książki i płyt CD zacząłem od wnikliwego wsłuchiwania się w harmonię i analizę przesłania treści utworu. Wykonałem szereg propozycji projektowych począwszy od bardzo malarskich abstrakcyjno-symbolicznych kompozycji do bardziej przedstawiających z wykorzystaniem fotografii i warsztatu grafiki komputerowej. Kolor i forma nadały ekspresyjności oraz dynamiki projektom. Przez zespół pracujących nad realizacją zadania został wybrany projekt przedstawiający Chrystusa na krzyżu w kadrowym zbliżeniu , obraz ukrzyżowanego wyłania się z mrocznej otchłani w kolorze umbry ku światłu życia. Projekty dwóch płyt CD są utrzymane w nieco bardziej dynamicznej kolorystyce.


Nabożeństwo pasyjne , powstałe na początku XVIII w. "Gorzkie żale "odgrywa niebywałą rolę w okresie Wielkiego Postu w naszym kraju. Jest to wyjątkowe polskie nabożeństwo, związane z Bractwem św. Rocha. Twórcą tej celebry jest ks. Wawrzyniec Stanisław Benik ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego a Paulo.

Pomysłodawca projektu prof. Cezary Taracha, kierownik Katedry Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w rozmowie o tak zacnym przedsięwzięciu mówi : "Gorzkie żale, to polska perełka , skarb polskiej duchowości i kultury. To utwór o szczególnej wartości kulturowej, religijnej, literackiej poetyckiej i muzycznej, również bardzo bliskiej duchowości hiszpańskiej. Przetłumaczenie teksu okazało się niesamowicie trudne. Do tego współpracowała z nami cała grupa osób skupionych wokół Katedry Świata Hiszpańskiego. Potrzebowaliśmy fachowców, z którymi konsultowaliśmy sam przekład, a później dostosowanie tekstu do muzyki. W projekcie uczestniczyły osoby z pięciu krajów: z Polski, Hiszpanii, Ekwadoru, Chile i Kolumbii".

Profesor Cezary Taracha o historii pojawienia się tego nabożeństwa mówi , ''że po raz pierwszy ukazało się drukiem w 1707 roku, pod barokowym tytułem "Snopek Mirry z Ogrodu Gethsemańskiego albo żałosne Gorżkiey Męki Syna Bożego (...) rozpamiętywanie" i od początku zyskało sobie wielką popularność".

Książka oraz dwie płyty CD z wersjami Gorzkich żali śpiewanych po hiszpańsku, powstało jako podziękowanie za kanonizację papieża Jana Pawła II a zarazem stanowi pomysł na dotarcie do odbiorcy w krajach języka hiszpańskiego.

Marek Sołowiej mówi, że wydawnictwo jest limitowane. Pierwszy egzemplarz otrzymał papież Franciszek, drugi Benedykt XVI a trzeci król Hiszpanii Filip VI , książki dotarły także do kręgów dyplomatycznych w Watykanie . Wstęp do publikacji napisał ks. abp Celestiono Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Autorzy mają nadzieję, że uda się ją osobiście wręczyć papieżowi Franciszkowi, są czynione starania o audiencję w Rzymie.

Marek Sołowiej, świadomie odkrywający stale swoje nowe oblicze plastyczne , tym razem stawia na światło i cień. Dobór poszczególnych elementów w zaprojektowanej kompozycji na okładkę książki dla papieża Franciszka to sugestywne odczucia artysty, stanowiące strukturę barw i kształtu w kontekście muzyki i literatury. Sztuka zawsze operowała i operuje swoistym kodem. Znak krzyża w ikonografii stanowi wielki znak i symbol chrześcijaństwa, dlatego w mojej ocenie zamysł artystyczny Marka to obraz oddający ton bezsprzeczny w aspekcie "Gorzkich żali".

Mówi się, że "każde piękno służy ludziom" zatem przedsięwzięcie projektu przetłumaczenia na język hiszpański " Gorzkich żali" ma dogłębny wymiar nie tylko chrześcijański ale i kulturowy.

Marek Sołowiej potwierdza kolejny raz, że jest twórcą wszechstronnym i ciągle podejmującym nowe wyzwania artystyczne. Mam przeolbrzymią satysfakcję, praca nad projektem okładki Gorzkich żali dla Papieża Franciszka wyzwoliła we mnie nowe płaszczyzny wyobraźni, o których niejednokrotnie mówiłem, że są one poza ramami obrazu malowanego, dają wolność a moja IDEA ART - lekcja malarstwa inaczej , trwa... - reasumuje artysta.


autor / źródło: Hanna Maziarczyk /historyk sztuki/
dodano: 2016-03-14 przeczytano: 3329 razy.Zobacz podobne:
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     Obrazy zapamiętane Marka Sołowieja w Synagodze / 2016-05-01
     Lato z krainy fiordów w Ratuszu / 2015-06-23
     Lato w krainie fiordów - wystawa Marka Sołowieja / 2015-06-10
     Wystawa malarstwa ze zbiorów Stowarzyszenia Pastelistów Polskich / 2014-10-05
     Obrazy malowane kredką / 2014-09-28
     Malarstwo czystej duszy - "nie wszystko na sprzedaż" / 2014-05-06
     Marek Sołowiej wśród "Ambasadorów sztuki" / 2013-11-21
     "IDEA ART"- inspiracje Marka Sołowieja / 2012-09-29
     Odrobina raju w BWA / 2012-02-12

Warto przeczytać:
     Galeria Staszica 13 gości dzieła artystów / 2018-10-16
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     "Czterdziestka" poetki pejzażu Elżbiety Gnyp / 2018-10-14
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Wspólna "Fotografia" Mirosława Chmiela i Stanisława Orłowskiego / 2018-10-01- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet