www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 8 maja 2024, w 129 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Stanisława, Lizy, Ilzy, Dezyderii, Wiktora.
Majowe przysłowia: Chłodny maj - dobry urodzaj. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




Geniusz Kresów. Bolesław Leśmian i ogrody zmysłów w Liceum Plastycznym

Bohaterem III edycji konkursu plastycznego Geniusz Kresów był Bolesław Leśmian, poeta targany namiętnościami i zmiennymi kolejami losu. W Galerii Patio Liceum Plastycznego im. B. Morando w Zamościu wręczono nagrody laureatom oraz odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej (16.03.).



Przed trzema laty Liceum Plastyczne im. B. Morando w Zamościu zaprosiło do udziału w nowym konkursie plastycznym, którego celem jest przypomnienie młodzieży szkół plastycznych niezwykłych postaci świata sztuki, związanych z regionem kresów wschodnich (kiedyś centralną Polską). Niektórzy są znani z lektur szkolnych, inni skazani na zapomnienie. Są wśród nich poeci, prozaicy, plastycy, muzycy - ludzie o niezwykłej wrażliwości, pasji, tworzący z dala od centrów sztuki, w ciszy prowincji, często w niesprzyjających okolicznościach. Konkurs jest próbą spojrzenia w przeszłość, sentymentalną podróżą w pełen tajemnic świat wyobraźni, w miejsca , których już nie ma.... - napisali w regulaminie pomysłodawcy konkursu dla uzdolnionej plastycznie młodzieży.

Czy życie i twórczość Bruno Schulza, Bolesława Leśmiana, Isaaka B. Singera, Mieczysława Kosza czy Edmunda Monsiela może nawiązać dialog ze współczesnym młodym człowiekiem i stać się inspiracją do powstawania nowych dzieł? Czy artyści z "dalekich kresów" i ich bardzo indywidualne widzenie sztuki może być nadal atrakcyjne we współczesnym świecie. Odpowiedzią na pytanie były złożone prace po pierwszej edycji konkursu Geniusz Kresów, którego bohaterem był Edmund Monsiel - artysta samotnik.



Bohaterem II edycji był Bruno Schulz i jego spuścizna - zarówno plastyczna, jak i pisarska, czyli opowieść o jego własnych słabościach, zawiłościach psychiki, obsesjach, pasjach i kompleksach. Pełna metafor, magii, symboliki - pozwoliła, przełożona na język plastyczny, udać się Ulicą Krokodyli i Sklepów Cynamonowych w jedyną, niepowtarzalną podróż do najgłębszych pokładów ludzkiej świadomości.

W I i II edycji młodzież miała okazję poznać i przyjrzeć się bliżej sylwetkom dwóch indywidualistów, twórców niezwykłych. Edmund Monsiel, Bruno Schulz - stali się inspiracją do powstania ciekawych, oryginalnych wypowiedzi artystycznych. Efekty konkursów pokazały, że mimo upływu czasu młody człowiek rozumie i trafnie odczytuje postawę artysty z minionej epoki. Uniwersalizm tej sztuki staje się kopalnią kreatywności.



III edycja konkursu poświęcona była sylwetce związanego z międzywojennym Zamościem, Bolesława Leśmiana. Jego twórczość, to wyjątkowe zjawisko, zaskakujące i nieprzewidywalne. Czy ta poezja, przepełniona bogactwem słów i znaczeń, przeplatających się realnych i nierealnych form i kształtów, baśniowa, tajemnicza i piękna, mogła odrodzić się w postaci wizualnej, barwnej i równie zmysłowej? Czy była impulsem do powstania malarskich, graficznych, czy tkackich wypowiedzi? Zmierzenie się ze światem leśmianowskich wizji, to było przesłanie nowego konkursu Geniusz Kresów. Uczniów liceów plastycznych zaproszono do podróży, wspaniałej i odkrywczej. Na kolejne spotkanie z Tajemnicą.

Wernisaż wystawy pokonkursowej zaszczycili swoją obecnością znakomici goście: wizytator CEA Beata Syczuk, wiceprezydent m. Zamościa Magdalena Dołgan, dyrektor Galerii BWA Jerzy Tyburski, prezes Zamojskiego Towarzystwa Renesans Elżbieta Gnyp, która reprezentowała komisję konkursową, a przede wszystkim laureaci, nauczyciele oraz cała społeczność liceum.



Uroczystość rozpoczęła się recytacją wierszy Leśmiana w wykonaniu uczennic szkoły. Zaprezentowane wiersze były inspiracją do powstania nagrodzonych prac. Wszystkich obecnych powitała dyrektor Liceum Plastycznego Marzena Tadeusz, podkreślając, że trzecia edycja Geniusza Kresów, nadal cieszy się popularnością i wysokim poziomem artystycznym. Serdecznie pogratulowała zwycięzcom.

Komisarz i pomysłodawczyni konkursu Alicja Kowalska podziękowała wszystkim uczestnikom i nauczycielom z 15 szkół plastycznych za udział w konkursie oraz fundatorom nagród. Konkurs objęty jest patronatem Centrum Edukacji Artystycznej oraz honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamościa Andrzeja Wnuka.



Komisja konkursowa, w skład której weszli profesorowie, artysta malarz Roman Łaciak z ASP w Krakowie, artysta grafik Piotr Lech z Wydziału UMCS w Lublinie oraz artysta malarz Elżbieta Gnyp doceniła różnorodność i oryginalność interpretacji poezji Leśmiana, pod względem formy, techniki i wysokich walorów artystycznych.

Podczas wernisażu wręczono nagrody i zaprezentowano nagrodzone prace. Na zakończenie Elżbieta Gnyp opowiedziała historię związków Bolesława Leśmiana z Zamościem i Zamojszczyzną i znaczeniu jego twórczości w kulturze.

Otwarcie wystawy nagrodzonych oraz zakwalifikowanych prac nastąpiło w miłym nastroju przy dźwiękach muzyki i poezji leśmianowskiej. Wystawę można oglądać w Galerii Patio w budynku Liceum Plastycznego przy ul. Pereca 17 do końca kwietnia.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Paweł Malczenko
dodano: 2016-03-23 przeczytano: 5859 razy.



Zobacz podobne:
     Zamojskie urodziny Leśmiana '2020 / 2020-01-25
     "Urodziny Przyjaciół" - Bolesława Leśmiana i Stefana Milera w CKF "Stylowy" / 2019-01-16
     Nowe obrazy w zbiorach "Leśmianowej Kolekcji Sztuki" / 2019-01-14
     Nagrody dla zamościanek w konkursie "Inny Herbert" / 2018-11-25
     Święty Sebastian w Zakątku Leśmiana - skandale w sztuce muszą być / 2018-09-17
     Bolesław Leśmian w ilustracji / 2018-08-15
     Zapis D'2018, czyli "Dyplom Liceum Plastycznego 2018" / 2018-05-10
     DYPLOM Liceum Plastycznego 2018 / 2018-04-09
     Nagrody na festiwalu herbertowskim dla zamojskich plastyczek / 2018-04-04
     Liryczny Adam Strug na urodzinach Bolesława Leśmiana / 2018-01-28
     "W szumie gwiazd jestem" - premiera filmu o Bolesławie Leśmianie / 2018-01-17
     Leśmianowski finisaż w Galerii Fotografii Stylowy / 2018-01-16
     "Rok z Leśmianem" - wystawa ZGF / 2018-01-01
     Album "Dwa światy Leśmianowi" wyróżniony w Konkursie "Książka Roku 2016" / 2017-12-10
     Album Leśmianowa Kolekcja Sztuki / 2017-11-30
     "Słowem malowane" - nagrody dla młodych plastyków / 2017-11-22
     Powstaje film o Leśmianie / 2017-10-12
     "Kraina Leśmianowska" w BWA Galerii Zamojskiej / 2017-08-09
     Zamojskie Czytanie Leśmiana / 2017-08-03
     Zamojskie Czytanie Leśmiana / 2017-08-01

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet