www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 21 września 2018, w 264 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Jonasza, Mateusza, Miry.
Wrześniowe przysłowia: Jesień tego nie ma, czego w lecie nie było. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -


- - - - R E K L A M A - - - -

"Fredraszki" Teatru Narodowego na 41. Zamojskim Lecie Teatralnym

41. sezon teatralny w Zamościu będzie miał wymiar historyczny. Po raz drugi w jego dziejach obejrzymy sztukę Teatru Narodowego. Spektakl "Fredraszki" wyreżyseruje i zagra w nim Jan Englert. Wystąpi także Beata Ścibakówna. 41. Zamojskie Lato Teatralne to sztuki Szekspira i klasyki polskiej.

Po raz pierwszy Teatr Narodowy gościł na Zamojskim Lecie Teatralnym w roku 400-lecia jubileuszu miasta Zamościa. 8 lipca 1980 r. Adam Hanuszkiewicz, ówczesny dyrektor, wyreżyserował "Treny" Jana Kochanowskiego. Od tego czasu urosło nowe pokolenie zamościan.


Grzegorz Małecki, Beata Ścibakówna, fot. Krzysztof Bieliński /Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego/


Trzeba przyznać, że zapraszając Teatr Narodowy z Warszawy do Zamościa, mocnym akordem Zamojski Dom Kultury, organizator Zamojskiego Lata Teatralnego, otwiera kolejną dekadę spotkań z teatrem w Zamościu. Pomysł, aby zaprosić do naszego miasta narodową scenę, przyszedł wraz z planami uhonorowania w "Alei Sław" w Zamościu patronów honorowych Zamojskiego Lata Teatralnego: zamościanki Beaty Ścibakówny i dyrektora artystycznego Teatru Narodowego Jana Englerta.

Teatr Narodowy wystawia swoje sztuki w salach. "Fredraszki" według wybitnego komediopisarza Aleksandra Fredry będziemy mogli zobaczyć na scenie Zamojskiego Domu Kultury.

- W związku z tym spektaklem, już w styczniu tego roku przedstawiciele Teatru Narodowego złożyli nam wizytę. Jan Englert zgodził się "przereżyserować" spektakl na potrzeby sceny ZDK - mówi Grażyna Kawala, kurator programowy Zamojskiego Lata Teatralnego.


Mateusz Rusin, Beata Ścibakówna, fot. Krzysztof Bieliński /Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego/


Jak podkreśla Grażyna Kawala z Zamojskiego Domu Kultury - wystawienie sztuki "Fredraszki" zaplanowano na 20 czerwca br. Natomiast 19 czerwca będą ją mogli zobaczyć mieszkańcy Lublina. "Fredraszki" to sceny z wybranych dramatów Aleksandra Fredry. Klamrą spinającą całość jest postać samego komediopisarza, w tej roli zagadkowo uśmiechnięty i zamyślony Jan Englert, kierujący akcją na scenie, jako, że Aleksander hrabia Fredro na polskość spoglądał pogodnie, trochę z dystansem.

"Fredro w dialogu z postaciami własnych sztuk. Flirty i romanse, skrząca dowcipem zabawa z teatralną tradycją, a zarazem niespotykanie szczera refleksja starzejącego się autora nad człowiekiem i światem. Miłość, która jest motorem ludzkich działań, przepaść między młodymi i starymi, wzajemne zdrady, komedie omyłek - wciąż aktualne potyczki międzyludzkie zestawione w ożywczej konfrontacji. Nasz komediopisarz wszechczasów, finezyjnie i trafnie opisujący polską obyczajowość, pod głosami krytyków wycofuje się w melancholię i milczenie. Spektakl w reżyserii Jana Englerta odsłania świeży, niezwykle współczesny wymiar twórczości Fredry - czytamy na stronie Teatru Narodowego.

Spektakl, którego premiera odbyła się 18.12.2015 r., w roku 250-lecia Teatru Narodowego, zobaczymy w doborowej obsadzie. Wystąpią: Jan Englert, Grzegorz Małecki, Katarzyna Gniewkowska, Milena Suszyńska, Paulina Korthals, Beata Ścibakówna, Piotr Grabowski, Krzysztof Wakuliński, Mateusz Rusin.

Przypomnijmy, że przodkowie Aleksandra Fredry byli właścicielami kilku majątków na Zamojszczyźnie (m.in. w okolicach Sitna i Łaszczowa). Fredro był tam częstym gościem i być może to wydarzenia, które tam miały miejsce oraz zasłyszane historie stały się kanwą dla jego utworów, m.in. "Zemsty".


Krzysztof Wokuliński, Jan Englert (na pierwszym planie), Paulina Korthals, Katarzyna Gniewkowska, Beata Ścibakówna, Mateusz Rusin, Piotr Grabowski, Milena Suszyńska, Grzegorz Małecki (na drugim planie), fot. Krzysztof Bieliński /Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego/


Inauguracja 41. Zamojskiego Lata Teatralnego odbędzie się 18 czerwca br. (sobota). W uroczystym otwarciu wezmą udział: Beata Ścibakówna i Jan Englert, patroni honorowi Zamojskiego Lata Teatralnego w Zamościu oraz Krzysztof Torończyk, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie.

- 41. Zamojskie Lato Teatralne zainauguruje spektakl "Giganci" Teatru "A" z Gliwic. To mocny, ostry spektakl. Kanwą dla przedstawienia jest cytat z biblijnej Księgi Rodzaju, gdzie Synowie Boga obcują z ziemskimi niewiastami, płodząc Gigantów. Ten spektakl pokażemy na Rynku Wielkim o godz. 22.00 - mówi Grażyna Kawala.

Pani kurator dodaje, że na program 41. Zamojskiego Lata Teatralnego złożą się dwie sztuki według dramatów Wiliama Szekspira, bo przecież to od wystawiania spektakli Szekspira w plenerze zaczynała sztandarowa impreza teatralna przed ponad czterdziestu laty. Pokazane w Zamościu dwie sztuki sławnego angielskiego dramaturga będą włączeniem się ZLT w światowe obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira, przypadającej w 2016 r. (dramatopisarz zmarł 23 kwietnia 1616 r.).

Ponadto, dla miłośników teatru - zamościan i gości zaplanowano spektakle wybrane z kanonu polskiej klasyki teatralnej. Ubiegły rok był także rokiem 250. rocznicy "Teatru Publicznego". Z tej okazji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowało konkurs "Klasyka Żywa", na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej, który cieszył się dużym zainteresowaniem teatrów. Kilka spektakli prezentujących klasykę będziemy mogli również zobaczyć na przełomie czerwca i lipca 2016 r. - podczas 41. Zamojskiego Lata Teatralnego w Zamościu.

Szczegółowy program 41. Zamojskiego Lata Teatralnego w Zamościu opublikujemy wkrótce.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2016-04-22 przeczytano: 3609 razy.Zobacz podobne:
     43. ZLT: Love story z big-beatem w roli głównej / 2018-07-10
     43. ZLT: "Kwiaty polskie" według Beaty Ścibakówny i Jana Englerta / 2018-07-09
     43. ZLT: O "Trash poem" w rozmowie z Viacheslavem Inozemcewem / 2018-07-09
     Przez Pustynię i Puszczę do Stepów Akermańskich - magia muzyki i słowa / 2018-07-07
     43. ZLT: Dzieje się / 2018-07-03
     Jaskrawość. Malarsko-teatralne refleksje / 2018-06-27
     43. ZLT: Milczenie syren z Magdaleną Cielecką / 2018-06-21
     43. ZLT: Inauguracja z Buławą Hetmańską dla Teatru InZhest / 2018-06-19
     43. ZLT: Przymierze teatru i muzyki / 2018-06-18
     43 ZLT: Moonlight Vehicle z Tomaszem Stockingerem / 2018-06-15
     Zamojskie Lato Teatralne 2018 - program / 2018-05-25
     Zamojskie Lato Teatralne z dofinansowaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego / 2018-04-20
     42. Zamojskie Lato Teatralne - program / 2017-05-28
     42. Zamojskie Lato Teatralne dzieciom / 2017-05-09
     41. Zamojskie Lato Teatralne - program / 2016-05-21
     40. Zamojskie Lato Teatralne - program / 2015-05-24
     I ty możesz zagrać w spektaklu 40. Zamojskiego Lata Teatralnego / 2015-03-29
     39. Zamojskie Lato Teatralne, refleksje nie tylko osobiste / 2014-07-13
     39.ZLT: Lekcje dla zmarłych / 2014-07-09
     39.ZLT: Rzecz o polskim czyśćcu... / 2014-07-02

Warto przeczytać:
     "Wydarzenia Zielonogórskie 1960 - Bitwa o Dom Katolicki" najlepszym filmem 6. ZFF "Spotkania z historią" / 2018-08-18
     6. ZFF: Pamięci ofiar ludobójstwa "Niedokończone msze wołyńskie" / 2018-08-20
     O Zamościu czytali Seniuk, Landowska, Więckiewicz, Bonaszewski, Reczek / 2018-08-08
     Zainaugurowano 6. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" / 2018-08-16
     Laura Cox: muzyka stała się całym moim życiem / 2018-08-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet