|
27. edycja Rawa Blues Festival6 października 2007, Katowice, "Spodek"
W Spodku znów zabłyszczą gwiazdy! Wśród nich - dwukrotna laureatka nagrody Blues Music Awards, zwanej "bluesowym oscarem", w kategorii: Contemporary Blues Female Artist of the Year. To jednak nie wszystko. Po raz pierwszy mamy zaszczyt zaprosić Państwa do interdyscyplinarnego Tygla Kulturalnego!
Rawa Blues Festival nie zastyga w bezruchu. Ewouluje tak, jak ewouluje muzyka. W tym roku fanów bluesa czeka wyjątkowo wiele atrakcji. Oczywiście nie zabraknie gwiazd największego formatu. Magnetyczna Janiva Magness, psychodeliczny Asylum Street Spankers, pięciu wspaniałych ze Storm Warning i jak zawsze nieprzewidywalny Irek Dudek zadbają o to, aby 27. edycja Rawy Blues na długo zapadła w pamięć uczestników. Jednak oprócz dobrze znanych elementów, do naszego Tygla wrzuciliśmy szereg zupełnie nowych składników. Zafascynowani obserwujemy twory, które powoli się z tej mieszanki wyłaniają. Nasz przepis to:
* Happening malarski. Już we wrześniu, w centrum Katowic, każdy będzie mógł zostawić swój ślad na wielkim płótnie, które spełni rolę tła dla Małej Sceny.
* Wystawa prac studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. 6 października w holu Spodka już od godziny 11 będzie można podziwiać prace, które wyszły spod skrzydeł młodych artystów.
* Kawiarenka poetycka to niebanalne miejsce zorganizowane we współpracy z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, które ma za zadanie zwrócić naszą uwagę na istotę i siłę tekstów, które coraz częściej wykonawcy trywializują, spychają na dalszy plan.
* Nocny seans filmowy w Centrum Sztuki filmowej w Katowicach (dawne kino Kosmos). Zobaczymy niezwykły dokument The Land Where the Blues Began, pochodzący z biblioteki Kongresu Amerykańskiego, w tworzeniu którego brał udział wybitny ekspert z dziedziny bluesa - Alan Lomax. Prelekcję wygłosi Marek Jakubowski. Nieco później ruszy projekcja filmów dokumentalnych Adama Sikory (wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach filmowych), poświęconych m.in. Ireneuszowi Dudkowi i Janowi "Kyks" Skrzekowi. W drugiej sali będzie można obejrzeć również wybrane koncerty z poprzednich edycji Rawy Blues.
Pamiętamy i składamy hołd wielkiemu człowiekowi! Niedawno odszedł ojciec polskiego bluesa - Tadeusz Nalepa, lecz jego muzyka wciąż żyje. Wszyscy polscy wykonawcy zagrają po jednym utworze z repertuaru artysty we własnej aranżacji.
27. edycja Rawy obfituje w jubileusze. 20-lecie działalności uczci specjalnie przygotowanym programem "unplugged" na tegorocznej Rawie zespół Gang Olssena, a 25-lecie działalności obchodzić będzie Sławek Wierzcholski.
Po raz kolejny po zakończeniu imprezy w Spodku, każdy z uczestników będzie mógł przeżyć kolejną przygodę z bluesem w ramach Jam Sessions! Miła atmosfera i świetna zabawa w kameralnym gronie to atrybuty tych niebanalnych spotkań.
Zadbamy również o to, aby poza strawą duchową nie zabrakło także tej całkiem przyziemnej. Uczestnicy Festivalu mogą liczyć na smaczne i tanie dania serwowane w sześciu punktach na terenie Spodka.
I wreszcie gwiazdy! I to te z najwyższej półki! Miłośnicy dobrej zabawy i niezwykłej atmosfery przeżyją kolejne spotkanie z czołowymi postaciami światowej sceny bluesa. W tym roku, na deskach Dużej Sceny w Koncercie Gwiazd wystąpią:
Janiva Magness
Dojrzałość, wszechstronność i warsztatowa perfekcja. Niesłychana moc porywania słuchaczy niezwykłym, hipnotyzującym głosem. To cechy artystki, która w krótkim czasie stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek współczesnego bluesa. O jej wielkości niech świadczy fakt, iż już drugi rok z rzędu uhonorowana została najbardziej prestiżową nagrodą Blues Music Awards w kategorii: Contemporary Blues Female Artist of the Year.
Sukces nie przyszedł łatwo. Burzliwe dzieciństwo, uzależnienie od narkotyków i próba samobójcza zostawiły swój ślad. Dopiero zima 1962 roku i koncert Otisa Rusha w klubie Union Bar w Minneapolis na zawsze odmieniły jej życie. Śpiewała w klubach i barach w zamkniętym trójkącie miast Minneapolis- Chicago-Detroit. Inspirowała się wykonawcami takimi jak: Etta James, Billie Holiday, Elmore Jamesa, Aretha Franklin i Koko Taylor.
Jej kariera powoli nabierała rozpędu. Nawiązywała współpracę ze znanymi wykonawcami jak Brian Setzer, czy Jimmy Buffett. Wzięła udział w sesjach nagrań Kid Ramosa, Deacona Jonesa Catfish Hodge'a i kilku innych solistów.
Zadebiutowała pod koniec lat 90. płytami It Takes One to Know One i My Bad Luck Soul. Solowe występy w klubach zamieniła na wielkie festiwale. Po płytach Blues Ain't Pretty i Use What You Got podpisała kontrakt z wytwórnią NorthernBlues Music. Bury Him At the Crossroads i obsypana wieloma nagrodami i wyróżnieniami Do I Move You? prezentują w pełni ogromne możliwości i charyzmę wokalistki.
Wykonuje bluesa akustycznego, standardy z epoki Bessie Smith, utwory rhythm and bluesowe w stylu nowo-orleańskim i dynamiczne, pełne drapieżności kawałki blues-rockowe.
Asylum Street Spankers
Marihuana, piwo, seks, satyra polityczna i obyczajowa, świat dziecięcych fantazji i niepokojów - to tylko niektóre z tematów jakie poruszają w swoich tekstach. Nie ma się temu co dziwić, skoro czerpią z tak różnorodnego repertuaru! Robert Johnson, Louis Armstrong, Nina Simone, Otis Redding, Johnny Cash, Bob Dylan, Prince, The Beastie Boys, Nirvana i utwory innych artystów, zinterpretowanych w języku Spankersów.
Zespół powstał w 1994 r., niedługo po narkotykowo-alkoholowym spotkaniu w słynnym w Austin Dabbs Hotel. Gitarzysta akustycznego bluesa teksańczyk Guy Forsyth, wokalistka i gitarzystka Christina Marrs oraz nowojorczyk, syn śpiewaka operowego, wokalista grający też na harmonijce i tarze o pseudonimie Wammo po dokooptowaniu kilku muzyków o aktorskich umiejętnościach, przyjęli nazwę dawnej nazwy ulicy w Austin, dodając do niej słowo "spankers" (w slangu - muzyk biegle posługujący się instrumentem). Zaczęli występować na ulicy, by wkrótce przenieść się do klubu Electric Lounge.
Do 2004 r. na koncertach nie używali wzmacniaczy i mikrofonów, by uzyskać efekt najbardziej zbliżony do tego z okresu początków wiejskiego i klasycznego bluesa i jug bandów, których repertuar sobie upodobali.
Na całkowitą swobodę artystycznej wypowiedzi pozwala im wydawanie, od 1999r., płyt we własnej wytwórni Sparks-a-Lot. Dzięki poszerzeniu repertuaru o utwory swojego autorstwa, dodali do muzyki elementy psychodelii i hard rocka (jeden z albumów zawiera bożonarodzeniowe piosenki) i wprowadzili bogatsze aranżacje oraz wokalne harmonie.
Storm Warning
Pięć różnych osobowości dla których blues to coś więcej niż muzyka. W zależności od tego kto go wykonuje, zmienia swój kształt i charakter. Brytyjska grupa posiada niepowtarzalne współczesne brzmienie łączące bluesa z rockiem i wpływami jazzowymi.
W skład zespołu wchodzą: Son Maxwell - frontman grupy, grający na harmonijce ustnej; Gitarzysta, 'Mad Dog' Moore - nie koncentrując się jedynie na bluesowych i rockowych solówkach tworzy własne, oryginalne improwizacje; mający za sobą współpracę z Capability Brown i Krazy Kat perkusista, Roger Willis tworzący potężną sekcję rytmiczną z basistą Derkiem White; Roger Willis - współpracował rownież z wykonawcami takimi jak Lynyrd Skynyard, Linda Lewis, Tony Ashton, czy John Lord. Piąty członek Storm Warning pianista, Ian Salisbury, bryluje nie tylko w fortepianowym boogie lecz również w ekscytujących popisach na organach Hammonda.
Irek Dudek
Człowiek o nieskończenie wielu muzycznych wcieleniach. Rock`n`rollowiec i bluesman, szerokiemu kręgowi odbiorców znany jako Shakin` Dudi. Artysta niepokorny i poszukujący. Wokalista i wirtuoz gry na harmonijce. Showman, dla którego scena jest prawdziwym żywiołem i który doskonale czuje się w blasku największych jupiterów. Na 27. edycji największyego bluesowego festiwalu w Europie, którego organizatorem Irek Dudek jest od samego początku, będziemy mogli podziwiać jego specjalnie przygotowany program, w którym tym razem wystąpi solo.
Duża i Mała Scena gościć będzie również polskie zespoły. By wymienić jednym tchem: Big Fat Mama, Boogie Chilli, Gang Olsena, Limbo, Sławek Wierzcholski, Terraplane, Wojtek Klich (DS) oraz Clezmer's, Krakowska Grupa Bluesowa, Marek Motyka, Mizia & Mizia, Puste Biuro, Zbig-Band, 2 Late (MS).
autor / źródło: MG/RawaBlues.com dodano: 2007-08-31 przeczytano: 3807 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|