|
II Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli - Wychowawców Burs i InternatówJuż po raz drugi w zamojskiej Bursie Międzyszkolnej nr 2 odbyła się Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli - Wychowawców Burs i Internatów, której tegoroczny temat brzmiał: "Bursa i Internat szansa na lepszą edukację." Konferencja skierowana była do władz oświatowych, dyrektorów, nauczycieli - wychowawców burs i internatów. Nadrzędnym celem konferencji była budowa i wzmocnienie roli burs i internatów w środowisku lokalnym, a także rozwój form współpracy, integrowanie środowiska burs i internatów oraz nieustanne podnoszenie jakości ich pracy.
Pomysłodawcą i organizatorem konferencji jest dyrektor Bursy Międzyszkolnej nr 2
w Zamościu Pan Waldemar Leszczyński, który w swojej placówce stworzył miejsce do spotkania się ze specjalistami z dziedziny pedagogiki oraz niezwykłą okazję wzajemnej wymiany doświadczeń, rozwiązań i pomysłów. Tegorocznym gościem specjalnym
II Konferencji był prof. Mariusz Jędrzejko, który zaprezentował wykład pt.: "Dzieci
i młodzież w ponowoczesnym świecie - etiologia współczesnych problemów wychowawczych i zaburzeń zachowania. Delegacje dla skutecznej profilaktyki".
II Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli - Wychowawców Burs i Internatów zgromadziła przedstawicieli z różnych zakątków kraju. Duże zainteresowanie świadczy o tym, jak ważną rolę odgrywają bursy i internaty w procesie edukacji i wychowania młodych. Nie są jak uważano kiedyś tylko "przechowalnią" czy "noclegownią". Obecnie pogląd na ten temat uległ ogromnemu przekształceniu, teraz o miejsce w bursie nie jest łatwo, jest duże zainteresowanie młodzieży ze środowisk pozamiejskich zamieszkaniem w bursie. Placówki te posiadają niezmiernie bogatą ofertę edukacyjną, zachęcają swoich wychowanków do bezpłatnego korzystania z licznych kół językowych, udziału w sekcjach sportowych czy hobbystycznych, które pozwalają w pełni rozwijać swoje możliwości, zainteresowania czy pasje.
Bursa Międzyszkolna nr 2 w Zamościu dysponując odpowiednią kadrą m.in. nauczycielem języka polskiego, hiszpańskiego czy matematyki w swej jakże bogatej ofercie daje możliwość podnoszenia i uzupełniania wiedzy z przedmiotów szkolnych. Nauczyciele - Wychowawcy to wyspecjalizowana kadra pedagogiczna, która potrafi doskonale odczytać potrzeby młodzieży i odpowiednio ukierunkować ich moralny, kulturalny i społeczny rozwój. Niejednokrotnie podkreślano na spotkaniu, iż bursa stwarza odpowiednie warunki do nauki, daje szansę wszechstronnego rozwoju. Poprzez swoje działania wyrównuje możliwości edukacyjne między młodzieżą ze środowisk wiejskich, a uczniami pochodzącymi z miast.
Dużą rolę w procesie edukacji i wychowania w bursach jest - jak podkreślano wielokrotnie na konferencji - jest bogata oferta kulturalna. Młodzież mieszkająca w bursie ma doskonalą okazję poznawać środowisko lokalne, często uczestniczy w nieodpłatnych wyjściach do kina, wycieczkach do teatrów na terenie całego kraju, bierze udział
w wycieczkach krajoznawczych. Działalność burs skoncentrowana jest również na działalności charytatywnej w danym środowisku lokalnym. W młodych ludziach kształtuje się umiejętności i zasady dobrego wychowania, uwrażliwia na losy potrzebujących ludzi.
Działania burs i internatów w środowisku lokalnym są bardzo znaczące. Do współpracy placówki te zapraszają Straż Miejską, Policję, ośrodki zdrowia, Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne, wszelkiego rodzaju ośrodki kultury i sportu działające na terenie miast. Młodzież - wychowankowie burs i internatów chętnie uczestniczą w spotkaniach, prelekcjach, działaniach profilaktycznych, przedstawieniach itp. z przedstawicielami różnych jednostek. W swoich działaniach bursy i internaty nawiązują ścisły kontakt z rodzicami
i szkołami. Poznają sytuację rodzinną i materialną wychowanków.
Wychowankowie burs stają się laureatami licznych konkursów, festiwali czy zawodów sportowych. Chętnie i z dumą reprezentują placówki, są mocno zaangażowani
w działania na rzecz społeczności bursy. Spędzając w bursach czy internatach znaczną część czasu nawiązują liczne przyjaźnie, czy spotykają miłość.
Bursy i internaty w swej opiece i wychowaniu troszczą się o rozwój intelektualny, duchowy i społeczny. Kształtują w wychowankach właściwy stosunek do obowiązku szkolnego, wspierają zdolności artystyczne młodzieży, wprowadzają edukację ekologiczną, uczą racjonalnego korzystania z zasobów energii i wody. Kształtują w wychowankach uczucia patriotyczne oraz szacunek do tradycji narodowej. Edukacja moralna i społeczna zdobyta w bursie czy internacie wykształca w młodym człowieku poczucie własnej wartości, zachęca do zdobywania dalszej edukacji, pomaga w wyborze właściwej drogi życiowej.
autor / źródło: dodano: 2016-05-17 przeczytano: 16096 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|