|
Upamiętniono 72. rocznicę walk z UPA pod Posadowem Przy Mogile poległych, odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę walk pod Posadowem, Rzeczycą i Żulicami pomiędzy oddziałami Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, a oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii, jakie toczyły się na przestrzeni 1944 roku (5.06.).
To bolesna rocznica dla wielu ludzi, zwłaszcza tych którzy pamiętają jeszcze wielkość okrucieństw zadanych narodowi polskiemu przez UPA. W okolicznościowym przemówieniu Wójt Gminy Telatyn Elżbieta Stąsiek -Witkowska powiedziała m. in.: - Prawda w pełni zrozumiana i odpowiednio przeżyta może być wielką szansą na to, by rzetelna wiedza o tamtym dramacie stała się fundamentem polsko- ukraińskiego pojednania. Trzeba jednak pamiętać o tamtych czasach, by żyć mądrzej i lepiej budować sąsiedztwo i współpracę polsko - ukraińską.
Od wiosny 1940 roku zarówno w Hrubieszowie jak i Tomaszowie Lubelskim istniały Lokalne Ukraińskie Komitety Narodowe aktywnie współdziałające z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów oraz z Niemcami. Udzielały też pomocy UPA oraz prowadziły antypolską działalność.
Tym działaniom przeciwstawiali się polscy chłopi, którzy opuszczali własne domostwa i zasilali oddziały zbrojne polskich partyzantów. W szeregach Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich bronili miejscowej ludności przed przymusowym wysiedlaniem. Na początku roku 1944, nasiliły się obawy o powtórzenie się na Lubelszczyźnie wydarzeń z Wołynia. Z tego powodu, w wiosennych miesiącach 1944 roku nastąpiła koncentracja oddziałów żołnierzy obwodu AK Tomaszów Lub. pod dowództwem por. Zenona Jachymka ps. "Wiktor" ( 1200 żołnierzy ) i pod dowództwem por. Eugeniusza Siomy ps. "Lech" (800 żołnierzy) w lesie Lipowiec, koło Tyszowiec.
Ich zadaniem była organizacja ofensywnych akcji przeciwko posterunkom UPA, wioskom, w których znajdowały się komórki OUN, bazy wypadowe UPA oraz oddziały samoobrony. Walki toczyły się na odcinku Telatyn-Steniatyn-Posadów-Rokitno. W bitwie pod Telatynem, Żulicami, Steniatynem, Posadowem i Rokitnem brało udział około 1000 żołnierzy AK i BCH. Na początku kwietnia 1944r. na Zamojszczyźnie nasiliły się ukraińskie ataki na polskie wsie, podczas których w bestialski sposób mordowano ludność i palono domostwa. 1 czerwca 1944r. oddziały polskie rozpoczęły przygotowania do natarcia na odcinku Tyszowce - Łaszczów - Jarczów. Główne uderzenie miało być skierowane na istotne pozycje UPA - Ulhówek i Rzeczycę. W przeddzień bitwy pierwsze zgrupowania opuściły las tyszowiecki i ruszyły ku wsi Dąbrowa, której nie udało się jednak zdobyć.
2 czerwca 1944r. o godz. 2 w nocy, pozostałe zgrupowania przystąpiły do ofensywy. Rozpoczęła się największa na Zamojszczyźnie bitwa z wojskami Ukraińskiej Powstańczej Armii, która przeważała liczebnie i była lepiej uzbrojona niż oddziały AK i BCH. W bitwie pod Rzeczycą i Ulhówkiem oddziały poniosły ciężkie straty. Do walk włączyło się lotnictwo niemieckie, które intensywnie bombardowało i ostrzeliwało oddziały polskie wzdłuż linii toczących się walk. Całodzienna krwawa bitwa zakończyła się w godzinach popołudniowych, niestety polskim zgrupowaniom nie udało się przełamać linii obronnych UPA. W czasie trwania bitwy spłonęły wsie: Posadów, Szlatyn, Łubcze, Żerniki, Rzeczyca, Podlodów, Zimno i część Ulhówka. W godzinach wieczornych polskie zgrupowania wycofały się na linię rzeki Huczwy. W walkach zginęło 71 żołnierzy AK i około 100 partyzantów zostało rannych.
W rocznicowej uroczystości udział wzięli kombatanci: Stanisław Krzaczek, Stanisław Wójcik i Józef Magryta ze Światowego Związku Żołnierzy AK rejon Telatyn, Adam Hytryniewicz i Marian Maryńczak ze Światowego Związku Żołnierzy AK rejon Ulhówek i Łaszczów oraz Jan Suski ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Telatynie.
W uroczystości uczestniczyły udział poczty sztandarowe: 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjra Henryka Dobrzańskiego "Hubala", Gimnazjum w Telatynie, Szkoły Podstawowej w Telatynie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rejon Telatyn oraz rejon Ulhówek i Łaszczów, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Telatynie, OSP Telatyn I, OSP Nowosiółki i OSP Posadów.
W obchodach licznie uczestniczyli mieszkańcy Posadowa i okolicy. Uroczystą Mszą Św. w intencji poległych odprawił proboszcz parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Rzeplinie - ks. dr Waldemar Miśkiewicz. Krótką część artystyczną przygotowali uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Telatynie. Ceremoniał wojskowy - wartę przy Mogile - pomniku i salwę honorową wykonała 4 kompania rozpoznawcza 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjra Henryka Dobrzańskiego "Hubala" na czele z dowódcą por. Radosławem Prokopiukiem. Apel Pamięci odczytał mjr Andrzej Kołodziej.
Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień - delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze. Organizatorem Uroczystości byli: Wójt Gminy Telatyn, 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjra Henryka Dobrzańskiego "Hubala" oraz mieszkańcy wsi Posadów.autor / źródło: Teresa Madej, fot. Stanisław Koper dodano: 2016-06-21 przeczytano: 18391 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|