www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 15 lutego 2019, w 46 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Jowity, Faustyna, Sewera.
Lutowe przysłowia: Gdy luty z wiatrami, rychła wiosna przed nami. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Stolica Języka Polskiego nad Wieprzem

Szczebrzeszyn po raz drugi stanie się letnim centrum literacko-kulturalnym Polski. W tym malowniczym miasteczku odbędzie się druga edycja festiwalu "Stolica Języka Polskiego". W programie: spotkania autorskie i dyskusje, warsztaty, koncerty i spektakle teatralne (31.07. - 7.08.).

Na szczebrzeską łąkę nad Wieprzem zapraszają: Piotr Duda - pomysłodawca i producent Festiwalu oraz Tomasz Pańczyk - Przewodniczący Rady Festiwalu. Festiwal "Stolica Języka Polskiego" to przedsięwzięcie skierowane do odbiorcy, który w poszukiwaniu kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie, podczas wakacyjnych podróży, chętnie przyjeżdża do malowniczych i kameralnych miejsc. W Szczebrzeszynie,  jednym z najstarszych miast Roztocza, goście będą spędzać czas w towarzystwie wybitnych pisarzy i poetów, muzyków oraz aktorów i poetów. W tym roku Festiwal odbędzie się pod hasłem: "Między przeszłością a przyszłością". Nad wszystkimi działaniami czuwać będzie duch Bolesława Leśmiana, poety należącego do grona najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, który podczas trzynastu lat życia w Zamościu stworzył najpiękniejsze tomiki wierszy, patrona tegorocznej edycji imprezy.

Festiwalowy tydzień na Roztoczu wypełni niezwykle bogaty program: spotkania autorskie, koncerty, warsztaty i dyskusje. To ponad 30 wydarzeń z udziałem niemal 50 twórców i artystów, a wśród nich: Wiesław Myśliwski, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Jakub Kornhauser, Zygmunt Miłoszewski, Michał Rusinek, Grażyna Plebanek, Angelika Kuźniak, Adam Wajrak, Krystyna Czubówna, Paulina Mikuła, Kamil Sipowicz i Kora, Adam Strug, Katarzyna Groniec, Zofia Kucówna, Maja Komorowska, Jerzy Trela, Jerzy Zelnik, Joanna Szczepkowska, Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki. Interesujące propozycje przygotowano dla miłośników rozmaitych gatunków literackich: reportaży, biografii, powieści, poezji, a także kryminałów.

Festiwal "Stolica Języka Polskiego" to wyjątkowa propozycja dla miłośników literatury poszukujących kulturalnej rozrywki i relaksu wśród natury. W trakcie wydarzenia mogą oni spotkać się i porozmawiać z ulubionymi pisarzami, ciesząc się jednocześnie urokliwym krajobrazem Roztocza. W Szczebrzeszynie, niezwykle malowniczym, a przy tym wielokulturowym i ciekawym historycznie miasteczku, dobrze poczują się także rodziny z dziećmi, bowiem i dla najmłodszych przygotowano liczne zajęcia i warsztaty.

Przez Roztocze, region pogranicza, przepływało i przepływa wiele doświadczeń, ich różnorodność napędza i wzbogaca wielokulturowość tego obszaru. Ale jest też, co szczególnie należy podkreślić swoisty genius loci Roztocza przyciągający tu przez wieki twórców, artystów, poetów, ludzi kreatywnych i wybitnych przywódców. Są także unikalne wartości kulturowe, które pozwalają budować wokół nich program rozwoju o znaczeniu ponad regionalnym, ogólnopolskim. Do takich niematerialnych skarbów należy wpisanie nazwy Szczebrzeszyn w świadomość każdego Polaka. Jest to zasługa poety Jan Brzechwy, którego wiersz przyczynił się do trwałego złączenia Szczebrzeszyna z językiem polskim.

Jest też niepowtarzalna na Roztoczu przyroda i klimat, często przypomina się dzisiaj o najmniej zanieczyszczonym powietrzu i największej w skali roku liczbie dni słonecznych. Połączenie tradycji, kultury oraz walorów przyrody nadaje całemu Regionowi niezwykły w skali całego kraju charakter, przez niektórych określany jako Kraina Poetów.

To też Festiwal to wyjątkowa szansa na bliskie spotkanie z poetami: Adamem Kulikiem z Lublina, z zamojskimi korzeniami, Piotrem Linkiem i Zbigniewem Dmitrocą z Zamościa.

Już 31.07. o godz. 16.00 na "Pytania do Leśmiana" odpowiadali będą: Adam Kulik, autor książki "Leśmian, Leśmian", właściciel biurka sławnego poety, Mateusz Matyszkowicz, szef TVP Kultura oraz Justyna Sobolewska, dziennikarka w tygodniku "Polityka". Tego samego dnia o godz. 19.30 - w programie "Spotkanie z poetami z Roztocza" wystąpią Piotr Linek i Zbigniew Dmitroca.

Miłośnikom twórczości Adama Kulika polecamy przegląd jego filmów dokumentalnych z archiwum TVP Lublin, w ramach "Kino Muza", od 1.08. do 6.08., w godz. od 13.00 do 15.00. Natomiast Zbigniew Dmitroca będzie również gościem specjalnym "Bloku warsztatów" - 6.08. godz. 10.00 do 13.00.

Gwiazdą muzycznej sceny będzie m.in. Zbigniew Wodecki, który 3 sierpnia o godz. 20:30 wystąpi razem z zespołem Mitch&Mitch Orchestra and Choir. W kwietniu tego roku artyści zostali nagrodzeni dwoma Fryderykami w kategoriach: "Album roku pop" - za płytę "1976: A Space Odyssey" oraz "Utwór roku" za piosenkę "Rzuć to wszystko co złe".  


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2016-07-28 przeczytano: 2964 razy.Zobacz podobne:
     Festiwal Stolica Języka Polskiego - program / 2018-07-07
     Festiwal "Stolica Języka Polskiego" / 2018-07-06
     "Cała nadzieja w literaturze" - Festiwal Stolica Języka Polskiego / 2017-07-01
     2. Stolica Języka Polskiego - obrazki ze Szczebrzeszyna cz.2 / 2016-08-14
     Kolonia Artystów w Stolicy Języka Polskiego / 2016-08-14
     2. Stolica Języka Polskiego - obrazki ze Szczebrzeszyna cz.1 / 2016-08-13
     Kolonia Artystów w Szczebrzeszynie / 2016-07-27
     "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" w obrazach cz.2 / 2015-08-19
     Koszmarna "Lekcja" podczas Festiwalu "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" / 2015-08-15
     "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" w obrazach / 2015-08-15
     Duda o sobie i o Festiwalu "Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego" / 2015-08-11
     Stolicę przeniesiono do Szczebrzeszyna / 2015-08-10
     "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" - wygraj wejściówkę / 2015-08-06
     "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" - zapraszamy do Szczebrzeszyna / 2015-06-25
     "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" - program festiwalu / 2015-06-25

Warto przeczytać:
     "Urodziny Przyjaciół" - Bolesława Leśmiana i Stefana Milera w CKF "Stylowy" / 2019-01-16
     VIII Charytatywne Ostatki Karnawałowe / 2019-01-14
     Koncert Walentynkowy w ZDK / 2019-01-08
     "DROGA" - wystawa członków Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego / 2019-01-16
     Swing, Swing, Swing / 2019-01-26- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet