www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 27 kwietnia 2024, w 118 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Zyty, Teofila, Żywisława, Anastazego.
Kwietniowe przysłowia: Śnieg kwietniowy - trawie i koniowi zdrowy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Nagrody i wyróżnienia za turystykę 2016

Podsumowano "Sezon Turystyczny 2016". W tym roku Zamość odwiedziło 244 tys. osób. Wręczono nagrody i wyróżnienia od Miasta Zamość, LOT "Zamość i Roztocze" oraz ZCITiH w Zamościu. Uroczystość odbyła się w Fortecznym Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej (Luneta) (4.11.).

W uroczystym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele branży turystycznej Zamościa i regionu -Krasnobrodu i Zwierzyńca oraz reprezentantka Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.



-To był dobry rok w branży turystycznej. Mam nadzieję, że potwierdzicie moje słowa. Oczywiście chcielibyśmy, żeby był jeszcze lepszy. Imam nadzieję, że następny taki będzie. Dlatego będziemy ze wszystkich sił i możliwości starać się, żeby kolejny rok był jeszcze lepszy. I tego państwu i sobie życzę, bo zarówno Zamość jak i Roztocze na to zasługuje. A zasługują również na top mieszkańcy i działający w branży turystycznej, bo z jednej strony to wielki ich wysiłek i praca, a z drugiej strony - efekty ich pracy właśnie widzimy. Serdecznie Państwu dziękuję za ta pracę i trzymam kciuki za przyszły rok - mówił Andrzej Wnuk, Prezydent miasta Zamość.

-Pojawił się bardzo ciekawy plan dotyczący naszego szlaku rowerowego. Powstaje projekt siedziby wypożyczalni rowerów na tym szlaku. I moim marzeniem jest, żeby chociaż jeden punkt z tej sieci znalazł się w Zamościu. Jeśli mogę zdradzić - to myślimy też nad swoją wypożyczalnią na terenie miasta. Moim marzeniem jest także, aby szlak Green Velo został skomunikowany z Zamościem za pośrednictwem twardej ścieżki rowerowej. Co do sezonu turystycznego, to chciałem Państwu podziękować i pogratulować, bo to jest Wasz sukces - podkreślił Damian Miechowicz, dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Zamość i prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze".



Dyrektor Damian Miechowicz pochwalił się również nagrodą w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2016 i podziękował wszystkim tym, którzy tworzą cykl imprez o wymiarze historycznym w Zamościu. Przypomnijmy, że Zamojski Wehikuł Czasu zajął 2. miejsce w tym konkursie i otrzymał rekomendację Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej do ogólnopolskiego etapu konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zanim odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień - Wojciech Sachajko z Centrum Informacji Turystycznej omówił raport podsumowujący badanie ankietowe przeprowadzone wśród turystów. Wynika z niego, że najczęściej przyjeżdżają do Zamościa mieszkańcy województw: mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Jeśli chodzi o kraje turystów zagranicznych to są to: Niemcy, Włochy, Japonia, Izrael, Wielka Brytania, Hiszpania i Francja. Głównym motywem ich przyjazdu było zwiedzanie zabytkowego Zamościa oraz wypoczynek, z tym, że turyści wypoczywali głównie na Roztoczu. Większość respondentów odpowiadała, że w Zamościu są po raz pierwszy. Zaś wszyscy zapytani byli zgodni co do faktu, iż nasze miasto jest atrakcyjne. Turyści chwalili zabytki, trasy rowerowe, kulturę i historię naszego regionu, historię Zamościa i wydarzenia kulturalne.



Przyznawali, że to za sprawą promocji Zamościa w Internecie trafili do naszego miasta. Innym źródłem pozyskania informacji były pozytywne rekomendacje znajomych, którzy zapewne wcześniej odwiedzili Hetmański Gród, a także targi turystyczne.

Wśród życzeń turystów znalazły się prośby o: zwiększenie taniej bazy noclegowej, wydłużenie godzin pracy muzeów, bezpłatne parkingi i atrakcyjną ofertę zimową. Składali także propozycje dotyczące podniesienia atrakcyjności naszego miasta, które zapewne w swojej działalności - w miarę możliwości - uwzględnią pracownicy Urzędu Miasta Zamościa.



Zaprezentowano także dane dotyczące odwiedzin przez turystów obiektów muzealnych i atrakcji Zamościa. W sumie naszą "Perłę Renesansu" odwiedziło 244 tys. osób, o prawie 13 proc. więcej niż w roku 2015. Najczęściej odwiedzanym miejscem był zamojski Ogród Zoologiczny. W okresie od maja do września odwiedziło go 187 tys. osób, czyli 24 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Ponad 6 tys. osób indywidualnie zwiedzało miasto z przewodnikiem turystycznym, co stanowi 30 proc. więcej niż przed rokiem. Zamość odwiedziło 337 grup zorganizowanych, zwiedzających Zamość z przewodnikiem, o 19 więcej niż przed rokiem. Ponad 17 tys. turystów zwiedziło trasę turystyczną Bastionu VII i taras widokowy na Nadszańcu - wzrost o 2700 osób na trasie turystycznej i 592 na tarasie widokowym. 38 tys. osób odwiedziło Muzeum Fortyfikacji i Broni, a 16 tys. Muzeum Zamojskie, nieco tylko mniej niż w roku 2015. Mały spadek zanotowano wśród ilości turystów zwiedzających trasę podziemną oficyny ratusza i mogło to być spowodowane zmianą formuły w dostępie do tej atrakcji.

- Turyści dobrze czują się w Zamościu. Są zadowoleni z bazy turystycznej i gastronomicznej. Bardzo wysoko oceniają poziom usług przewodnickich i wizerunek miasta. Jeśli chodzi o ilość turystów, to opieraliśmy się na możliwych pomiarach - ilość sprzedanych biletów i wejść do obiektów - powiedziała Joanna Liberadzka-Duras, dyrektor Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

To komentarz do sugestii jaka pojawiła się w kuluarach, że podana ilość 244 tys. osób odwiedzjących Zamość w okresie od maja do września nie jest pełna, ponieważ są grupy i turyści, którzy nie odwiedzają muzeów i obiektów. Przebywają w naszym mieście w godzinach popołudniowych przy okazji np. spotkań biznesowych, wydarzeń kulturalnych, etc. Czasem korzystają z licencjonowanych przewodników, czasem zwiedzają Zamość na własna rękę.



Jak informowała dyrektor ZCITiH - podczas badania, turyści wskazali na słabsze strony Zamościa, jak np. zbyt duża odległość dworca autobusowego od Starego Miasta, słabo dostępną komunikację publiczną pomiędzy miejscowościami Roztocza, brak toalet w obrębie Rynku Wielkiego i brak tablic informujących o atrakcjach turystycznych.

Uczestnicy uroczystości poznali także prezentacje podsumowującą sezon turystyczny w gminach stowarzyszonych w Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze". Przedstawiono statystyki odwiedzin przez turystów Krasnobrodu, gminy Nielisz, Szczebrzeszyna, Frampola, Józefowa i Janowa Lubelskiego, podkreślając coraz większą popularność tych miejscowości wśród gości. Zauważano potrzebę wspólnych działań z Zamościem, który jest magnesem z uwagi na fakt obecności na Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Po prezentacji - Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, Joanna Liberadzka-Duras i Damian Miechowicz wręczyli nagrody i wyróżnienia od Miasta Zamość, LOT "Zamość i Roztocze" oraz Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu osobom działającym na rzecz atrakcyjności miasta i jego promocji.



Wyróżnienia i podziękowania otrzymali: Magdalena Proć-Czochra za nową, oryginalną atrakcję na turystycznej mapie Polski - wystawę "Szachy świata"; Adam Gąsianowski za nową, oryginalną atrakcję turystyczną - "Muzeum Fotografii" Galerię Starej Fotografii i Aparatów Fotograficznych, pasję i zaangażowanie w pracę; Teresa Madej za wielkie zaangażowanie oraz profesjonalizm w pracy przy kreowaniu wydarzeń kulturalnych w mieście Zamość; Edward Słoniewski za aktywną pracę na rzecz rozwoju turystyki rowerowej w Zamościu i na Roztoczu, połączenie miasta Zamość z Wschodnim Szlakiem Rowerowym GREEN VELO; Wojciech Gardyga za aktywną pracę i zaangażowanie na rzecz promocji walorów turystycznych Gminy Nielisz; Tadeusz Grabowski za aktywną pracę i zaangażowanie podczas prac nad Transgranicznym Rezerwatem Biosfery "Roztocze" oraz działania na rzecz rozwoju turystyki; Bożeny Smutniak - za zaangażowanie oraz społeczną pracę przewodnicką, Ewa Pasieczna za 40-letnią pracę przewodnika, zaangażowanie w działaniach na rzecz promocji miasta Zamościa; Jarosław Kuchta za rozwój i propagowanie nowych form zwiedzania i aktywnego wypoczynku w Zamościu i na Roztoczu.

Certyfikat Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze" - "Roztoczan Nagroda za produkt turystyczny roku 2016" otrzymało Miasto i Gmina Krasnobród za inwestycje w infrastrukturę turystyczną, które w znaczący sposób przyczyniły się do zwiększenia ruchu turystycznego w regionie, którą odebrał Kazimierz Misztal, burmistrz Krasnobrodu.



-Ta duża ilość turystów, która przybywa do Krasnobrodu spowodowała, że zmieniła się kultura miasta i zmieniło się postrzeganie przez mieszkańców celowości inwestowania w infrastrukturę turystyczną. Wiedzą wszyscy, że z turystyki można dzisiaj żyć. Są okresy pełnego obłożenia bazy turystycznej -powiedział Kazimierz Misztal. Jak dodał burmistrz Krasnobrodu - gminy powinny występować razem jako Roztocze i powinny ze sobą współpracować.

Na zakończenie spotkania odbył się doskonały koncert zespołu "Trio Beethovenowskie", które tworzą: Emi Ueno-Stopa - skrzypce, Michał Stopa - wiolonczela i Piotr Stopa - fortepian. Muzycy wykonali przepiękne kompozycje. W programie znalazły się m. in.: utwór Astora Piazzolli poświęcony ojcu kompozytora, "Bombonierka" Grzegorza Turnau, lekki żart muzyczny "Wariacje n tematy poważne i niepoważne" oraz "Walc minutowy" Fryderyka Chopina.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2016-11-07 przeczytano: 4302 razy.



Zobacz podobne:

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet