|
Więcej niż "Portret" w Liceum PlastycznymW holu zamojskiego Liceum Plastycznego przy ul. Pereca 17 można obejrzeć wystawę fotografii pt. "Portret". Jej autorkami są dwie uczennice klasy III - Aleksandra Mazurek i Natalia Hałasa, pracujące pod okiem nauczyciela Pawła Malczenko.
Tytuł ekspozycji jest prosty i jednoznaczny, ale pokazane na ekspozycji fotografie to coś więcej niż tylko "portret" rozumiany jako "przedstawienie określonego człowieka z uwzględnieniem indywidualnych cech jego wyglądu zewnętrznego i (niekiedy) wyrazu psychicznego".
Paweł Malczenko, nauczyciel pod kierunkiem którego powstawały prace - mówi, że wystawa ta porusza temat zarówno portretu jak i autoportretu w nawiązaniu do selfie - zjawiska ostatnio bardzo powszechnego w mediach społecznościowych. Jak powstawały te romantyczne kompozycje, do których pozowała Ola, będąca jednocześnie jedną ze współautorek zdjęć i co mają one wspólnego z selfie?
Można przytoczyć to, co powiedziały autorki: Ola widziana jest tu zarówno "oczami swoimi jak i koleżanki". Natalia kreuje ją w duchu lat 40-tych ubiegłego stulecia. Dla niej ważny jest zarówno kostium i rekwizyt, jak i neutralna barwa pozwalająca na wydobycie większego wyrazu modelki. Natomiast Ola - sama - tworzy swoje fotograficzne autoportrety inspirując się fotografią artystyczną Marty Bevacqua, młodej włoskiej artystki pracującej w Paryżu. Sposób wykonania tych fotogramów może rzeczywiście nasuwa jakieś skojarzenia z selfie, lecz nie są to zdjęcia tego typu, bo nie powstały z trzymanego w ręku smartfonu czy zwykłej "cyfrówki" - wykonane "na czas" (10 sekund) z użyciem statywu i przede wszystkim za pomocą cyfrowej lustrzanki Nikon D80.
Selfie związane są z mediami społecznościowymi, bo tam są najczęściej umieszczane z odwiecznej ludzkiej potrzeby pozostawienia własnego śladu. Ola i Natalia chcą pokazać, że fotografia - nawet portret czy autoportret - to coś więcej - to swoiste dzieło sztuki, które potrafi operować środkami artystycznymi właściwymi rysunkowi czy malarstwu. Warto dodać, że nauczany od niedawna w liceach plastycznych przedmiot jakim są "podstawy fotografii i filmu" jest tak pomyślany, aby unikać konwencjonalnej i powszechnej formy fotografii, bo dziś fotografują już niemal wszyscy.
Dla tych szczególnie zainteresowanych tą nową dziedziną sztuki licea plastyczne proponują w ostatnich latach fotografię artystyczną jako specjalność, w ramach której uczniowie poznając zagadnienia związane z nowymi mediami, uczą się funkcjonowania w nowoczesnym świecie reklamy i mediów. Okazuje się, że język techniki i technologii fotograficznej może być także językiem sztuki, który dla przyszłych plastyków będzie powszechnym językiem artystyczno-projektowego wyrazu. Wystawę można oglądać do końca listopada i naprawdę warto ją zobaczyć.
autor / źródło: Izabela Winiewicz-Cybulska dodano: 2016-11-07 przeczytano: 16599 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|