www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 23 stycznia 2019, w 23 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Ildefonsa, Rajmunda, Wrocisława.
Styczniowe przysłowia: Nowy Rok nastaje, każdemu ochoty dodaje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Wystąpienie Prezydenta Zamościa z okazji Dnia Niepodległości

Z okazji obchodów 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamościa, wygłosił - bardzo znamienne w treści - okolicznościowe przemówienie na Rynku Wielkim w Zamościu (11.11.).* * *

-Szanowni Państwo zebrani dzisiaj na Rynku Wielkim w Zamościu!
Drodzy Goście z zagranicy!
Droga Młodzieży! Panie, Panowie Oficerowie!
Wszyscy tutaj obecni!

Przed chwilą pan Franciszek Sagan, wychowawca wielu roczników zamojskiej młodzieży, przypomniał czasy i sylwetkę Józefa Piłsudskiego. 11 listopada dla większości z nas to data szczególna, znana z podręczników, być może z rodzinnych opowieści, kojarząca się z niepodległością i wolnością. Ta data 11 listopada nie byłaby dniem dumy narodu polskiego gdyby nie osoba Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś nie wyobrażamy sobie świętowania odzyskania niepodległości bez świętowania osoby tego wybitnego polityka, który tutaj w Zamościu był i na pamiątkę którego obecności mamy tablicę pamiątkową, przy której składamy wieńce i wiele, wiele innych odznak jego tutaj bytności.

Józef Piłsudski był nie tylko wybitnym politykiem, nie tylko wybitnym wojskowym, ale i myślicielem. Tak, myślicielem, bo w przestrzeni publicznej, w literaturze, w mediach, a nawet w codziennych rozmowach używamy wielu myśli, a nawet całych cytatów zapożyczonych od Marszałka.

Dziś więc, zamiast wspominać co wydarzyło się 98. lat temu, pozwólcie Państwo, że podzielę się kilkoma cytatami, które odcisnęły swoje piętno na moim dorosłym życiu. Na początek mój ulubiony cytat: "Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska".

Każdy z nas doznał w życiu porażki i zapewne jeszcze nie raz każdy z nas jej doświadczy. Jednak Marszałek nawołuje "Bądźmy konsekwentni, nie poddawajmy się, a gdy już zwyciężymy, nie napawajmy się wiktorią. Zwycięstwo to bowiem krótka chwila triumfu, a po nim walczcie nadal, albowiem w nieszczęściu, w walce kształcą się charaktery. W nieszczęściu i walce człowiek się uczy" - pisał Józef Piłsudski.

Ta jego niezłomna postawa, która nie raz przysparzała mu kłopotów, zaprowadziła go do więzienia w Magdeburgu, ale także na emigrację do Sulejówka. Tę jego niezłomną postawę dzisiaj nazwalibyśmy ją nonkonformizmem. Jednak Marszałek inaczej nie potrafił.

"Kto w milczeniu zniewagę połyka, kto w pokorze policzek przyjmuje, ten niegodzien jest lepszej doli".


Szanowni Państwo!

Bezpośrednio przed wycofaniem się z polityki w lipcu 1923 r. marszałek Piłsudski wygłosił słynne przemówienie, z którego pochodzi znane zapewne wszystkim określenie "zapluty karzeł".

Zapluty, potworny karzeł, opluwający mnie zewsząd, nieszczędzący niczego, co szczędzić trzeba - rodziny, stosunków, bliskich mi ludzi, przekształcający każdą myśl odwrotnie - ten potworny karzeł pełzał za mną, (...) krzyczący frazesy, wykrzywiający potworną gębę, wymyślający jakieś niesłychane historie, ten karzeł był moim nieodstępnym druhem, nieodstępnym towarzyszem doli i niedoli, szczęścia i nieszczęścia, zwycięstwa i klęski (...)."

Marszałek był przytłoczony czymś, co dzisiaj nazwalibyśmy hejtem. Bezpodstawną i bezinteresowną zawiścią, ubierającą się w słowa krytyki. Wycofał się z polityki, ale ani na chwilę nie przestał interesować się sprawami polskimi, ani na chwilę nie spoczął na laurach. Pisał:

"Choć nie raz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę".

Skończyło się jak wszyscy wiemy - przewrotem majowym, ale także Berezą Kartuską. "Siła bez wolności i sprawiedliwości jest tylko przemocą i tyranią. Sprawiedliwość i wolność bez siły jest gadulstwem i dzieciństwem" - uważał Marszałek.

I jakkolwiek dziś nie ocenialibyśmy tej postawy, tak w ówczesnej Europie tylko taka postawa pozwoliła zapanować nad skłóconą sceną polityczną w kraju i stawić czoła zakusom politycznym sąsiadów.

Józef Piłsudski mówił: "I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partii i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyściach."

I na koniec kolejny z moich ulubionych cytatów: "Ten kto nie ceni, nie szanuje swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości."

Dziś skupiamy się wszyscy na celebrowaniu naszego narodowego święta. Ale już jutro wrócimy do naszych swar, sporów politycznych, których Marszałek tak nie lubił. Zapamiętajmy więc wszyscy jego słowa: "Słabość ma zawsze jedną konsekwencję - zamiłowanie do wielkich słów bez treści".

Wypełnijcie swoją służbę Polsce, Zamościowi, naszej małej ojczyźnie treścią. Wypełnijcie swoją służbę Polsce i nam wszystkim pracą. Zostawcie po sobie jakieś dokonania, bowiem najlepsze cytaty z Józefa Piłsudskiego byłyby niczym, gdyby za nim nie szła jedna treść najważniejsza - Wolność Rzeczpospolitej!


autor / źródło: spisała Teresa Madej
dodano: 2016-11-12 przeczytano: 3915 razy.Zobacz podobne:
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     Zamojska "ósemka" na obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości we Lwowie / 2018-11-15
     Fotograficznym szlakiem przedwojennego, literackiego Zamościa / 2018-11-14
     Śladami stulecia Niepodległej w Zamościu - wystawa fotografii / 2018-11-12
     Zamość świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości / 2018-11-12
     Tradycyjny Koncert Patriotyczny u Namysłowiaków / 2018-11-09
     Śpiewnik Towarzyski z Zamojszczyzną / 2018-11-09
     Trzy dni świętowania z ZDK / 2018-11-08
     Koncert "Wolność Nasza" - wejściówki / 2018-11-08
     11 Listopada - program obchodów / 2018-11-08
     Działalność niepodległościowa młodzieży gimnazjalnej przełomu XIX i XIX wieku / 2017-11-17
     "Dekalog Polaka", czyli Dzień Niepodległości w Zamościu / 2017-11-12
     IX Nocny Rajd Listopadowy / 2017-10-26
     "Ta co nie zginęła, o odrodzeniu Niepodległej Polski" - zaproszenie na wykład / 2017-10-21
     "Kto Ty Jesteś? Polak Mały!" - zajęcia edukacyjne dla najmłodszych / 2017-10-21
     Ułani i piechota w piosence / 2016-11-22
     Patriotyzm przez szachy - wyniki turnieju / 2016-11-16
     Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Zamość / 2016-11-16
     11 listopada: koncert "W żołnierskiej pieśni" / 2016-11-06
     11 listopada: zajęcia edukacyjne "Kto Ty Jesteś? Polak Mały?" / 2016-11-06

Warto przeczytać:
     Konkurs Literacki Debiut / 2018-12-13
     "CZYTAM" - konkurs fotograficzny promujący czytelnictwo / 2019-01-20
     V Przegląd Fotografii Zamojskiej / 2019-01-20- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet