|
Jubileuszowe Kolędowanie Zamojskie Po raz dziesiąty zamościanie oraz przedstawiciele okolicznych miejscowości wzięli udział w Kolędowaniu Zamojskim, organizowanym przez Zamojski Dom Kultury na Rynku Wielkim w Zamościu. W sąsiedztwie stajenki Bożonarodzeniowej pięknie wybrzmiały kolędy i pastorałki (8.01.2017 r.).
Pomimo dużego mrozu nie zabrakło chórzystów, zespołów i solistów aby kultywować polskie tradycje kolędnicze związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Kolędowanie - obrzęd ludowy praktykowany przede wszystkim w kulturach rolniczych i pasterskich, rozpoczynało się w uroczystość św. Szczepana i trwało do Trzech Króli. Grupy kolędników odwiedzały poszczególne gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywały od gospodarzy dary w postaci jedzenia lub drobnych datków pieniężnych. Terminem kolęda określano dawniej zarówno sam obrzęd (chodzenie po kolędzie), jaki i podarunki składane kolędnikom, a także śpiewane przez nich specjalne pieśni życzące. Zarówno stroje kolędników, jak i ich zachowania oraz śpiewane lub recytowane przez nich rytualne teksty cechowała wiara w magiczną moc sprawczą wypowiadanych słów.
W jubileuszowym, X Zamojskim Kolędowaniu uczestniczyli: Pracownicy Urzędu Miasta Zamość, w ich wykonaniu mogliśmy wysłuchać "Gore gwiazda Jezusowi"; Maria Adamczyk z Klubu Seniora "Złoty Wiek" przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego - "2000 lat temu" i "Mój syneczku"; Chór "Starsza Paka z Okrąglaka" zaśpiewał dwie pastorałki - "Lecą śnieżki, lecą" i "Lulaj go Matko".
Przedszkolaki z grupy "Pracowite mrówki" i "Skrzaty" z Niepublicznego Przedszkola "Słoneczko" wyśpiewały "Kolędę dla nieobecnych" i "Gry przyszła gwiazda", a Chór Knieja Polskiego Związku Łowieckiego mocno, na głosy wykonał kolędy: "Bracia patrzcie jeno" i "Triumfy Króla Niebieskiego". Wystąpiła także Szkoła Muzyczna Yamaha i Zespół "Wigor Band" z Dziennego Domu Seniora Wigor w Zamościu z kolędami "Gdy się Chrystus rodzi" i "Dzisiaj w Betlejem". Ola Gil ze Szkółki Wokalnej ZDK wykonała "Lulajże Jezuniu".
Kadra i pracowników 3 Batalionu Zmechanizowanego oraz Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych zaprezentowali się w kolędach: "Pójdźmy wszyscy do stajenki" i "Przybieżeli do Betlejem". Grupa Śpiewacza "Czerwone Korale" z Zawady wykonała "Bracia patrzcie jeno" i "Przystąpmy do szopy". Olę Mulawę ze Szkółki Wokalnej ZDK mogliśmy usłyszeć w pastorałce "Gwiazdki świecą nad stajenką". W jubileuszowym kolędowaniu uczestniczyło również Koło Przewodników Terenowych PTTK im. Róży i Jana Zamoyskich interpretując "Wśród nocnej ciszy" i "Przybieżeli do Betlejem".
Kresowe Bractwo Motocyklowe "Biały Kruk" zachwycało wykonaniem "Jest taki dzień" i "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Zespół Śpiewaczy "Wesołe Gosposie" z Kolonii Sitaniec zaprezentował się z pięknymi kolędami "Z Narodzenia Pana" i "Witaj Jezu ukochany". Zamojski Klub Rotariański wraz z Marianem Szewerą zaśpiewał jego uroczą piosenkę o Zamościu "Moje miasto, które w sercu mam", doskonale przyjętą przez publiczność. Wykonał także pastorałkę "W Boże Narodzenie" oraz kolędę "Mędrcy świata". Pracownicy Zamojskiego Domu Kultury - jak na prawdziwych kolędników przystało - przybrali paradne stroje i radośnie wyśpiewywali niezwykłe pastorałki: "Północ już była" i "Białą Pastorałkę".
Organizatorami X Kolędowania Zamojskiego byli: Zamojski Dom Kultury i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. Dzięki myśliwym, którzy rozpalili ogniska, można się było ogrzać, a następnie degustować pieczonego dzika, również ufundowanego przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. Restauracja "Verona" przygotowała gorącą herbatę dla wszystkich uczestników jubileuszowego kolędowania.
Dobrze, że w obyczajowości i tradycji polskiej są kolędy i pastorałki, bo trudno nawet wyobrazić sobie dzisiaj święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku bez pięknych, jakże wzruszających polskich kolęd. Trudno też wyobrazić sobie zamojski Rynek Wielki bez kolorowych i rozśpiewanych kolędników.
autor / źródło: Teresa Madej, fot. ZDK dodano: 2017-01-10 przeczytano: 7399 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|