|
Patriotyzm - siłą Zamościa w plebiscycieOzzy: Stare Miasto jest najpiękniejsze w Polsce. Świetny klimat w ciepłe letnie wieczory. Niedługo będzie to polska Mekka turystów - to wpis internauty pod pierwszym artykułem o plebiscycie na naszym portalu. Wzruszający wpis, a inne także zaświadczają o umiłowaniu Zamościa, o głębokim patriotyzmie lokalnym.
Zamość został laureatem plebiscytu "7 cudów Polski". Potwierdza to dyplom, który Marcin Zamoyski otrzymał wczoraj z rąk Pawła Lisickiego redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej", organizatora plebiscytu.
Porażkę poniosła Warszawa. Pytanie: czy to obojętność mieszkańców Warszawy do spraw swego miasta? A może dzisiejsi warszawiacy zagłosowali na miasta swojego pochodzenia? A może wszystkich zajmuje wielka polityka, z której niewiele wynika dla nas? Pierwszy z czterech stołecznych obiektów w finale, Łazienki Królewskie, znalazł się dopiero na 18. miejscu. "Rz" zaznacza, że wyniki plebiscytu pokazały siłę lokalnego patriotyzmu. Na sukces Torunia i Zamościa zapracowały np. setki entuzjastów, którzy poświęcili wiele czasu i energii, by zachęcić do udziału w głosowaniu swych sąsiadów i współmieszkańców
Zwyciężyli zatem faworyci, miejsca znane każdemu ze szkolnych wycieczek, ważne dla naszej historii i kultury. Myślę, że zwyciężyły także miejsca, o których zobaczeniu marzą turyści i internauci, bo wielkie dzieła i czyny biorą się z marzeń, czego dowodzi nasza historia i życie Jana Zamoyskiego.
Po ogłoszeniu wyników głosowania Prezydent Zamościa nie krył zadowolenia: "To, że Zamość otrzymał tytuł "Cudu Polski" zawdzięczamy wszystkim, którzy kochają nasze miasto. Bardzo dziękuje wszystkim, którzy głosowali na Zamość - mieszkańcom, turystom, ludziom, dla których Zamość jest miejscem wyjątkowym. Dziękuje również mediom, które informowały o plebiscycie i zachęcały do głosowania" - powiedział Marcin Zamoyski.
Dla mnie nie ulega wątpliwości, że to umiejętność zmobilizowania lokalnych społeczności wokół plebiscytu znalazła odbicie w wynikach głosowania. Plebiscyt pokazał też, że nie ma dla głosujących znaczenia słynna Lista Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, tak stało się w przypadku słynnej Hali Stulecia we Wrocławiu, umieszczona na liście jako nowatorskie dzieło architektury XX wieku, i taki los spotkał warszawskie Stare Miasto. W tym przypadku Zamość uzyskał potwierdzenie, że nie tylko na jego fenomenie poznali się profesjonaliści dokonujący wpisania Zamościa na Liste UNESCO, ale i mieszkańcy i turyści.
Przed ogłoszeniem wyników plebiscytu zapytałam kilka osób o rezultat głosowania. Nie wiem skąd się brała ta wiara, ale wszystkie zapytane przeze mnie panie odpowiadały, że Zamość wygra.
Zofia Wywrocka - kierownik ZOIT : Wierze, że Zamość wygra. To bardzo dla nas ważne. Czy zrobiliśmy wszystko? Myślę, że sporo by nagłośnić plebiscyt.
Hanna Złomańczuk - Mazurek - przewodnik turystyczny PTTK: Wygra, na pewno znajdzie się wśród laureatów. Głosowałam ja i cała moja rodzina. Nie wiem czy zrobiliśmy wszystko aby przełożyło się to na sukces.
Maria Kabaczyńska - Zamość musi być cudem Polski, bo nim jest. Zrobiliśmy sporo, aby tak się stało. Czy można było zrobić więcej? Zawsze, ale ja bardzo wierzę, że jesteśmy w "cudownej siódemce".
Karolina Zdeb - laureatka konkursu literackiego "Duch Zamościa": Jestem głęboko przekonana, że Zamość wygra w plebiscycie. Zamość zasługuje na miano "cudu Polski". Przygotowałam informację o plebiscycie na stronie Szkoły Społecznej w Zamościu, żeby nasi uczniowie też zagłosowali na Zamość. W tym roku podczas wakacji odwiedziłam chyba siedem miast z listy nominowanych i oceniam, że Zamość jest wyjątkowy.
Krzysztof Zdeb - ojciec Karoliny sceptyk, jak to mężczyzna, bardziej racjonalny i bez kobiecej intuicji. Zresztą inni panowie zapytani przeze mnie o wynik plebiscytu także nie postawili na Zamość. No cóż, więcej wiary panowie i konieczne pozytywne myślenie.
Głosowanie coś nam udowodniło. Nie tylko to, że Zamość został jednym z siedmiu cudów Polski. Uświadomiło nam fajną sprawę, że może nie jesteśmy aż tak podzieleni, i że w słusznej sprawie potrafimy się zjednoczyć i uzyskać sukces. To dobrze rokuje na przyszłość.
Każdy ze zdobywców tytułu może od tej pory pieczętować się na równych prawach godłem jednego z siedmiu cudów. Mamy nadzieję, że nie tylko miasto, ale biura podróży i instytucje oraz firmy wykorzystają to w swojej promocji w kraju i za granicą.
Nie można jednak spocząć na laurach. Kolejną kampanię reklamową, że Zamość jest jednym z "7 cudów Polski" czas zacząć! Niech się dowiedzą o tym wszyscy na tej i innej półkuli. Nie zmarnujmy tej wiktorii, przekujmy ją na wymierny sukces, liczony w setkach tysięcy turystów. Żeby było tak, jak napisał internauta: Zamość polską Mekką turystów. Niemożliwe?
Ależ oczywiście, że możliwe, w "cudownym mieście" wszystko jest możliwe. Już to udowodniliśmy.
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2007-09-21 przeczytano: 3282 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|