www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 28 czerwca 2017, w 179 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Leona, Ireneusza, Benigny.
Czerwcowe przysłowia: Gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle cały rok popsuje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -


- - - - R E K L A M A - - - -

XII Makroregionalny Przegląd z Rysunku Malarstwa i Rzeźby w zamojskim "Plastyku"

Kwitnące kasztanowce zawsze przypominają o maturze, a potem wraz z rozwijającą się przyrodą czas popłynie już tak szybko, że nie zdążymy obejrzeć się za siebie gdy w szkołach zakończy się kolejny rok pracy i przyjdzie czas na podsumowania. Już teraz wiadomo, że najważniejszym wydarzeniem (ostatnich dni) nie tylko tego roku szkolnego, ale ostatnich kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu lat był w zamojskim Liceum Plastycznym "XII Makroregionalny Przegląd z Rysunku Malarstwa i Rzeźby".Tak duża impreza w szkole, miała miejsce ponad 20 lat temu, gdy "Plastyk" był organizatorem pierwszego Ogólnopolskiego Seminarium Nauczycieli Historii Sztuki, w którym wzięli udział nauczyciele tego przedmiotu z wszystkich średnich szkół artystycznych w Polsce. Makroregionalny Przegląd organizowany był pierwszy raz w historii szkoły. Tym razem do Zamościa przyjechali uczniowie z piętnastu szkół plastycznych z czterech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, a wraz z nimi prawie pięćdziesięciu profesorów - artystów plastyków uczących w szkołach tworzących tzw. makroregion północno-wschodni.

W średnim szkolnictwie artystycznym Polska podzielona jest bowiem na cztery duże regiony: południowo-wschodni, południowo-zachodni, północno-zachodni i północno-wschodni. Do tego ostatniego należy województwo lubelskie ze szkołami w Lublinie, Zamościu i Nałęczowie. W tym samym regionie są też Olsztyn i Warszawa - a więc - można powiedzieć - "mocne" szkoły z dwóch dużych ośrodków. O tej makroregionalnej imprezie, której organizatorem jest Centrum Edukacji Artystycznej, wybierające szkołę do jej przeprowadzenia, informowały żółte plakaty umieszczone w oknach szkoły od ul. Pereca.Dwudniowy Przegląd (7-8 kwietnia 2017) miał charakter konkursu i zakończył się dużą wystawą, która miała jednak charakter wewnętrzny i trwała zaledwie kilka dni. Przeglądy takie organizowane są w oparciu o odpowiednie przepisy resortowe precyzujące zasady przeprowadzania konkursów w szkołach artystycznych.

Cel to ocena poziomu kształcenia w przedmiotach takich jak na przykład rzeźba, malarstwo czy rysunek z możliwością prezentacji - i jednocześnie promocji - najzdolniejszych uczniów. Spotkanie tego typu jest także okazją do wymiany doświadczeń pedagogicznych. Łatwo się domyśleć, że organizacja jest dla szkoły dużym i trudnym przedsięwzięciem, za to dla miasta - doskonałą okazją do promocji.

Maciej Sęczawa - nauczyciel rysunku i malarstwa, który między innymi przygotowywał do Przeglądu zamojskie uczennice i towarzyszył potem wszystkim uczestnikom, podkreśla zachwyt gości nie tylko pięknem miasta, ale również czystością i porządkiem.

Warto wspomnieć, że Przegląd Makroregionalny to II etap międzyszkolnej rywalizacji. Do Zamościa przyjechali najlepsi uczniowie klas III (po trzy osoby z każdej szkoły), którzy przeszli przez pierwszy - szkolny etap.

Do drugiego etapu przywieźli ze sobą - zgodnie z regulaminem - po trzy najlepsze prace: studia postaci, martwą naturę w dowolnej technice, także 10 szkiców o dowolnej tematyce oraz rzeźbiarskie studium głowy (odlew gipsowy) o wielkości zbliżonej do naturalnej. Musieli także zabrać narzędzia rzeźbiarskie i przybory malarskie, bo Przegląd to 8 godzin lekcyjnych twórczej pracy (także szkic postaci, malarska martwa natura i studium głowy), która potem poddawana jest surowej ocenie jurorów.Zamojska szkoła musiała nie tylko udostępnić i przystosować swoje skromne pracownie, ale także przygotować odpowiednią przestrzeń wystawienniczą (dla prac przywiezionych i tych wykonanych tu na miejscu), zabezpieczyć materiały (malarskie podobrazia, papier, glinę), przygotować modele, zapewnić bezpieczeństwo i opiekę. Było to więc niemałe przedsięwzięcie logistyczne. Ponieważ odbywało się w piątek od rana, trzeba było na dodatek zapewnić normalne funkcjonowanie szkoły.

Wszystko zakończyło się sukcesem - i nie tylko od strony organizacyjnej, ale też merytorycznej, bo uczennice zamojskiego Liceum zajęły trzecie miejsce - "bez problemu weszły na mocną trzecią pozycję" - mówi Maciej Sęczawa - "a w przypadku szkoły odsuniętej od ośrodków centralnych to prawdziwy sukces" - dodaje. Przypomnijmy nazwiska uczennic: Aleksandra Mazurek prezentowała rzeźbę, Julia Zubala - malarstwo, a Katarzyna Borej - rysunek. Pierwsze miejsce przyznano Państwowemu Liceum Plastycznemu w Olsztynie, drugie - Zespołowi Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie.

Rzetelną i obiektywną ocenę gwarantowało kodowanie prac, które oceniało jury składające się z profesorów najważniejszych wyższych uczelni artystycznych pod przewodnictwem prof. Jacka Dyrzyńskiego, artysty-malarza znanego z postkonstrukrywistycznego malarstwa, związanego pracą zawodową z Pracownią Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych w warszawskiej ASP. Organizację całego przedsięwzięcia (łącznie z zaangażowaniem zamojskich nauczycieli) - w skali 1-10 - goszczący w Zamościu Wojciech Myjak, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej, ocenił przyznając maksymalną ilość punktów. A taka ocena wyraża więc wszystko.


autor / źródło: Izabela Winiewicz-Cybulska
dodano: 2017-05-02 przeczytano: 2236 razy.Tagi:

Zobacz podobne:
     XI Ogólnopolski Plener Malarski "Zamość Perła Renesansu" - wystawa w Synagodze / 2017-06-13
     Mieczysław Kosz - Legenda Jazzu / 2017-05-25
     Dyplomy 2017: "Historia ciszy..." i "Światło odnowy" / 2017-04-29
     BWA: 21 Dyplomów 2017 / 2017-04-24
     Festiwal Herbertowski - nagroda i wyróżnienie dla zamojskich uczennic / 2017-04-11
     "Zabytkowy Zamość" po raz drugi / 2017-04-03
     Bezpłatne warsztaty plastyczne w "Plastyku" / 2017-02-21
     Weronika Biesiaga z "plastyka" z międzynarodową nagrodą / 2016-11-23
     I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym "Słowem malowane" / 2016-11-22
     Tym razem PLAKAT - na wystawie w Liceum Plastycznym / 2016-11-20
     Więcej niż "Portret" w Liceum Plastycznym / 2016-11-07
     Nauka malowania. Zamość w obrazach młodych adeptów sztuki / 2016-09-29
     "Zamość Perła Renesansu" - wystawa poplenerowa w Synagodze / 2016-06-16
     Malarstwo młodych w ZDK / 2016-05-21
     "Nie do skopiowania", czyli Dyplom 2016 w BWA / 2016-04-27
     "Zabytkowy Zamość" na wystawie w "Plastyku" / 2016-04-22
     Zabytkowy Zamość w "Plastyku" / 2016-04-18
     "Absolwenci" w Centrum "Synagoga" / 2016-04-11
     Geniusz Kresów. Bolesław Leśmian i ogrody zmysłów w Liceum Plastycznym / 2016-03-23
     Rysunek absolwentów Liceum Plastycznego w Galerii "Korytarz" / 2016-03-20
     "ZAMOŚC -PERŁA RENESANSU" - młodzi plastycy w Zamościu / 2015-06-23
     Zamość inspiruje - młodzi malarze w Zamościu / 2015-06-17
     Tkanina artystyczna z archiwum zamojskiego "Plastyka" / 2015-04-12
     Dyplom 2015 - wystawa prac dyplomowych uczniów "Plastyka" / 2015-04-08
     GENIUSZ KRESÓW - "Bruno Schulz - ucieczka od rzeczywistości" / 2014-12-10

Warto przeczytać:
     42. ZLT: Beata Ścibakówna w mrocznej "Madame de Sade" / 2017-06-24
     Kuba Badach o koncercie, nauce w Zamościu i pierwszej płycie autorskiej / 2017-06-21
     Wystawa Dariusza Piekuta w Monachium / 2017-06-20
     Niedokończone "Tango z Leśmianem" / 2017-06-18
     "Cierpkie winogrona" - premiera w zamojskim Empiku / 2017-05-24Komentarzy: 0 [Dodaj komentarz]

Średnia ocena: 0 Głosowało osób: 0

Oceń tekst /skala 0-5/:
0 1 2 3 4 5Komentarze* Nadawca:
   E-mail:
* Treść:
* pola obowiązkowe

 • Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, za treść zamieszczanych komentarzy.
 • Komentarze obraźliwe lub zawierające wulgaryzmy będą usuwane. • - - - - R E K L A M A - - - -  Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

  Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

  Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
  Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
  Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
  Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.      Site Meter   Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet