www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 15 grudnia 2018, w 349 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Niny, Celiny, Krystiany, Fortunaty, Waleriana.
Grudniowe przysłowia: Święty Marcin na białym koniu jedzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

"Józef Piłsudski. Dziadek" w Zamościu i w Sejmie RP

Sejm ustanowił rok 2017 rokiem m.in. Józefa Piłsudskiego. Uczczenie marszałka Józefa Piłsudskiego związane jest z przypadającą w 2017 r. 150. rocznicą jego urodzin. Z tej okazji wystawę przygotowana przez MON "Józef Piłsudski. Dziadek" zaprezentowano w Zamościu i w Sejmie RP (2.05. i 10.05. br.).W uchwale Sejmu RP odnotowano, iż rok 2017 upamiętni "niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków". Czas sprawowania funkcji Naczelnika Państwa przez Józefa Piłsudskiego to okres kształtowania państwa polskiego i walki o jego granice. Marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów. Józef Piłsudski na Zamojszczyźnie i w Zamościu przebywał czterokrotnie: pierwszy raz w 1901 roku i po raz drugi w czasie wojny polsko - bolszewickiej. Potem jeszcze dwukrotnie gościł w Zamościu jako Naczelnik Państwa i Marszałek Polski w 1920 i w 1922 roku.

Na Rynku Solnym w Zamościu eksponowana jest niezwykła wystawa, poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Uroczystego otwarcia dokonali: Sławomir Zawiślak, poseł na Sejm RP, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, NSZZ "Solidarność" Oddział w Zamościu oraz Klub Radnych PiS Rady Miasta Zamość. Zdjęcia pochodzą z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita w Warszawie. Wystawa "Józef Piłsudski. Dziadek" prezentuje postać wybitnego męża stanu prywatnie. Otrzymujemy obraz legendarnego Komendanta w wielu wcieleniach. Ekspozycja ma na celu ukazanie marszałka nie jako wodza, polityka, Naczelnika Państwa czy ministra lecz jako osobę prywatną - syna, brata, męża i ojca.Na wystawie zaprezentowano archiwalne zdjęcia marszałka Piłsudskiego, ukazujące jego prywatne oblicze, zarówno z czasów jego młodości, jak i lat późniejszych. Pierwsza plansza poświęcona jest rodzinie, druga przedstawia fotografie z dzieciństwa, czas nauki w szkole, majątek Zułów (dwór Piłsudskich został zniszczony w 1939), miejsce urodzenia marszałka, kolejno poznajemy fotografie córek z ojcem w Druskiennikach 1924 r. i w gabinecie przy pracy 1926 r., a następnie przybliżono atmosferę imienin marszałka.

"Tradycję obchodzenia imienin Józefa Piłsudskiego rozpoczęli legioniści w 1915 r. Wręczono wówczas złoty zegarek Piłsudskiemu z wygrawerowaną dedykacją "Kochanemu Komendantowi Józefowi Piłsudskiemu/w dniu imienin Korpus Oficerski/. W 1919 r. podczas imienin obchodzonych po raz pierwszy w wolnej Polsce Naczelnik Państwa na Placu Saskim przyjął rewię wojska, a później w Belwederze obleganym przez chcące uczcić jego święto tłumy, ugościł delegacje wszystkich pułków.Kolejna plansza przywołuje Milusin. Na zakupionej przez Aleksandrę Piłsudską działce w podwarszawskim Sulejówku ze składek żołnierzy i byłych podkomendnych Marszałka powstał dworek Milusin, dar od żołnierza polskiego. Zwieńczeniem starań Fundacji Rodziny Piłsudskich oraz Ministra Kultury Narodowej i Dziedzictwa Narodowego w listopadzie 2008 r. powstało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Na jednej z jednej z plansz poznajemy plansze i nałogi Naczelnika Państwa, ale i człowieka z krwi i kości. Jak się dowiadujemy, wielką jego pasją, której oddawał się w wolnym czasie było stawianie pasjansów. Jeśli chodzi o nałogi to było to palenie papierosów i picie herbaty. Wypijał dziennie nawet dziesięć szklanek herbaty, co budziło zaniepokojenie lekarza marszałka. Józef Piłsudski był sceptycznie nastawiony do nowinek technicznych, do których się przekonywał dopiero po poznaniu ich użyteczności, tak było z radiem oraz z kinem. Do kina przekonały ojca córki.

Przywołano również miłość Piłsudskiego do zwierząt. Najbardziej znanym jego pupilkiem była Kasztanka. Klacz maści kasztanowej z tzw. :łysiną", czyli podłużnym białym pasem sierści na łbie otrzymał marszałek w 1914 r. od Eustachego Romera, właściciela majątku Czaple Małe koło Miechowa. Towarzyszyła ona Piłsudskiemu na szlaku bojowym I Brygady. W wojnie polsko- bolszewickiej w latach 1919-1920 Kasztanka nie wzięła udziału. Opiekę nad wiekową już klaczą objął VII Pułk Ułanów Lubelskich stacjonujący w Mińsku Mazowieckim. Ostatni raz Marszałek dosiadł Kasztanki 19 listopada 1927 r. przyjmując defiladę na Placu Saskim w Warszawie. Wiernym towarzyszem Piłsudskiego był wilczur imieniem "Pies". Mimo groźnego wyglądu był przyjacielski. Mimo szkolenia, nie odznaczał się ani wybitna odwaga, ani mądrością. Cała rodzina przywiązana była do niepoprawnego nieuka, on zaś odwdzięczał się bezwzględnym posłuszeństwem wobec marszałka oraz ochroną jego córek.10 maja br. w Sejmie marszałek Marek Kuchciński otworzył taką sam jak w Zamościu - wystawę "Józef Piłsudski. Dziadek" z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka.

-W naszej świadomości Józef Piłsudski zapisał się przede wszystkim jako nauczyciel nowoczesnego myślenia politycznego, twórca Legionów Polskich, komendant, naczelny wódz, przywódca Polski w latach 1926-1935 - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając ekspozycję.

Jak dodał marszałek Sejmu RP, do tworzenia legendy komendanta przyczynił się zarówno on sam, jak i zafascynowani jego osobowością zwolennicy. Wizerunki Piłsudskiego jako osoby publicznej zobaczyć możemy na licznych pomnikach, popiersiach oraz w różnych wydawnictwach, natomiast "dla wielu współczesnych ludzi był Ziukiem - skłonnym do melancholii i miłości, nostalgicznym, zafascynowanym poezją Juliusza Słowackiego".

"Dla kolejnego pokolenia był dziadkiem - zarówno surowym, jak i dobrotliwym, kochającym i uwielbiającym swoje Wilno, dla którego był w pewnym sensie darczyńcą. Dla innych jawił się jako genialny szlachcic kresowy, rodem z trylogii sienkiewiczowskiej. (...) Wystawa pokazuje komendanta Józefa Piłsudskiego w perspektywie codzienności" - podkreślił Marek Kuchciński.

Według dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej Aleksandry Skrabacz, oblicza marszałka Piłsudskiego jako polityka i dowódcy są znane wszystkim. "Ideą tej wystawy było pokazanie marszałka w trochę innym kontekście - ludzkim. Bo był synem, dzieckiem, bratem, mężem i ojcem oraz umiłowanym "dziadkiem" - jak określało go społeczeństwo II Rzeczpospolitej.Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotnie pełnił funkcję premiera Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie (Litwa).


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2017-05-14 przeczytano: 3570 razy.Zobacz podobne:
     II Powojenny Bal Oficerski to już historia  / 2018-12-01
     Wielki Marszałek Józef Piłsudski powrócił do Zamościa / 2018-11-09
     "Historię swoją piszcie sami..." - wystawa ze zbiorów Archiwum Państwowego w Zamościu / 2018-10-28
     Zaproszenie do udziału w uroczystości odsłonięcia pomnika Marszałka / 2018-10-28
     Kwestowano na pomnik Marszałka / 2018-09-23
     Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży / 2017-10-25
     Otwarcie wystawy Józef Piłsudski. Zamość, Zamojszczyzna (w 150. rocznicę urodzin) / 2017-07-18
     Otwarcie wystawy "Józef Piłsudski. Zamość, Zamojszczyzna" / 2017-07-13
     Wystawa "Józef Piłsudski. Dziadek" / 2017-04-27
     Wspomnienie wizyty Józefa Piłsudskiego w Zamościu / 2014-11-19
     Marszałek Józef Piłsudski w Zamościu / 2012-10-22
     Zamojscy przewodnicy w hołdzie Marszałkowi / 2012-10-21

Warto przeczytać:
     Wielki Marszałek Józef Piłsudski powrócił do Zamościa / 2018-11-09
     Winne cuda z Sardynii w Skarbcu Wina / 2018-12-09
     Zamość świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości / 2018-11-12
     Zamojska "ósemka" na obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości we Lwowie / 2018-11-15
     23 748 zł zebrano na zamojskim Cmentarzu Parafialnym / 2018-11-02- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet