|
"Artysta Miłosierdzia" z okazji Dni Kultury ChrześcijańskiejW Zamościu odbywają się XXIII Dni Kultury Chrześcijańskiej, organizowane przez Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, pod hasłem "Idźcie i głoście". W ramach wydarzenia Teatr "Hagiograf" z Krakowa wystawił sztukę "Artysta Miłosierdzia" w Morandówce (27.05.).
Jako młody ksiądz Karol Wojtyła poświęcił Chmielowskiemu dramat "Brat naszego Boga", jako papież beatyfikował go w 1983 r. na Błoniach krakowskich, a kanonizował w 1989 r. w Watykanie. W ostatniej scenie dramatu Karola Wojtyły brat Albert wypowiada słowa, które są jakby streszczeniem jego życia: "wybrałem większą wolność".
Św. Bratem Albertem fascynował się Jan Paweł II. Obaj byli uzdolnionymi artystami, obaj poszli za głosem Bożego wezwania za cenę pozostawienia sztuki. W "Darze i Tajemnicy" Papież z Polski wyznaje: "Dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru, znalazłem w nim szczególne duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania". Jan Paweł II był jedynym w historii świata dramaturgiem, który ogłosił swojego bohatera świętym. Św. Brat Albert porzucił malarstwo, ale pozostał artystą. Artystą miłosierdzia... Dziś jego relikwie spoczywają w Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. Budowę świątyni rozpoczęto w 1983 roku, krótko przed beatyfikacją brata Alberta, której dokonał jego wielki czciciel Jan Paweł II. Szczególną świętością skromnego budynku jest obraz "Ecce Homo", umieszczony w głównym ołtarzu.
Założyciel albertynów i albertynek, Adam Chmielowski, urodził się w Igołomii pod Krakowem. Był uczestnikiem Powstania styczniowego, w którym stracił nogę. Wyjechał za granicę i studiował na politechnice w Gandawie i na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Przyjaźnił ze Stanisławem Witkiewiczem, Maksymilianem Gierymskim, Józefem Chełmońskim i Leonem Wyczółkowskim. Chmielowski jest wielkiej klasy malarzem, prekursorem polskiego impresjonizmu, był doskonałym pejzażystą i portrecistą. Później zajmował się tematyką religijną. Namalował "Wizję św. Małgorzaty". Dziełem Jego życia stał się "Ecce Homo". Wizerunek przedstawia Chrystusa Króla wyśmianego na dziedzińcu Piłata. Obraz jest niemym świadkiem duchowej przemiany Adama Chmielowskiego - artysty w ojca ubogich. Wpatrując się w Chrystusa cierpiącego, malarz odkrywa to cierpiące oblicze w drugim człowieku. W 1887 r. przywdział szary habit III Zakonu św. Franciszka, a rok później złożył śluby zakonne. Swoje dalsze życie poświęcił biednym i bezdomnym. Jego pogrzeb w 1916 r. stał się manifestacją. Cały Kraków pożegnał "najpiękniejszego człowieka pokolenia", za trumną szły tłumy biedaków.
"Artysta Miłosierdzia" to spektakl na podstawie dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga". Ta nowatorska adaptacja ukazuje trudną drogę duchową jaką przeszedł artysta malarz zanim stał się Bratem Albertem. Równoważnym wątkiem jest dyskurs wartości chrześcijańskich z ideologią marksistowską; wychodząc od uczucia gniewu wobec niesprawiedliwości społecznej można wybrać rozwiązanie problemów przez rewolucję lub przez miłosierdzie. Bo wszystko, co czynimy jednemu z tych najmniejszych, czynimy samemu Chrystusowi.
Reżyseria, scenografia, kostiumy: Izabela Drobotowicz-Orkisz. W Adama Chmielowskiego wcielił się Karol Zapała, Nieznajomego zagrał Maciej Małysa. XXIII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Zamościu potrwają do 12 czerwca.autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2017-06-03 przeczytano: 13081 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|