www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 16 lipca 2018, w 197 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Mariki, Benity, Aleksego, Dzierżysława, Marii, Ruty.
Lipcowe przysłowia: Kiedy się jaskółka zniża deszcz się do nas przybliża. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -


- - - - R E K L A M A - - - -

Tadeusz Wicherek i Namysłowiacy w Alei Sław

Podczas X edycji - Tadeusz Wicherek odsłonił swoją tablicę w Alei Sław w Zamościu. Dla dyrektora i dyrygenta zagrała Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego i zaśpiewała Magdalena Stopa. Wśród gości wcześniej uhonorowani w Alei Sław - Krzysztof Zanussi, Stefan Szmidt i Paweł Dudziński (9.06.).

Jubileuszowa gala honorująca osoby zasłużone dla Zamościa miała wymiar niecodzienny z uwagi na fakt, że kolejna postać wyróżniona w Alei Sław cieszy się powszechnym uznaniem i popularnością w Zamościu, i to nie tylko wśród melomanów. Jest dumą Zamościa!Do plejady znakomitych osobistości, pięknych postaci uhonorowanych w Alei Sław, znanych w Polsce i także w świecie, dołączył Tadeusz Wicherek, który "światową batutę ma"! Za sławę jaką przynosi naszemu miastu w Polsce i poza jej granicami podziękowaliśmy Panu Tadeuszowi Wicherkowi trwałą obecnością w Alei Sław w Zamościu. Maestro Tadeusz, dyrektor i dyrygent "Namysłowiaków", najstarszej orkiestry symfonicznej w Polsce, o której Paweł Sztompke, dziennikarz radiowej Jedynki, znany prezenter i konferansjer koncertów realizowanych przez Namysłowiaków mówi: "To perła w koronie polskiej kultury" - tej perle w koronie polskiej kultury - przydał znamienitego blasku!

To szczególna edycja Alei Sław, bo dziesiąta. To szczególny rok dla Pana Tadeusza Wicherka! Inicjator budowy Filharmonii Zamojskiej, wybitna osobowość artystyczna, której Zamościowi pozazdrościć może każde miasto w Polsce, w tym roku obchodzi jubileusz 35-lat działalności artystycznej.Kareta przywiozła znakomitych Gości do Alei Sław, usytuowanej w ulicy Grodzkiej. Po czerwonym dywanie przeszli - Tadeusz Wicherek wraz z małżonką Agatą, w towarzystwie Małgorzaty Łopockiej i Pawła Kidybińskiego, tancerzy ze Szkoły Tańca Magdaleny i Janusza Myki. Swojego dyrektora i dyrygenta muzycznie powitała Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego. W Alei Sław, która jest miejscem symbolicznej prezentacji osób pięknie zasłużonych dla miasta, których praca artystyczna i naukowa ma dla Zamościa wartość ponadczasową i podziękowaniem za Ich wielkie serce dla naszego miasta - oklaskami powitali bohaterów uroczystości goście, zamościanie i turyści. Bardzo serdecznie powitano Krzysztofa Zanussiego, Stefana Szmidta i Pana Pawła Dudzińskiego z żoną Bożeną.

Słowa laudacji uzasadniały wybór Pana Tadeusza Wicherka. Dziesięć lat temu wygrał konkurs na dyrektora i dyrygenta Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Od pierwszego koncertu zaczarował nas swoim podejściem do muzyków i muzyki symfonicznej, a Zamość oczarował go klimatem Miasta Renesansu. To miłość z wzajemnością! Ale pierwszą miłością Tadeusza Wicherka była i jest - MUZYKA, którą dzieli się z nami, zamościanami.

W chwilę później wprowadził do lokalnej kultury powiew - popularnie zwany "wicherkiem" - świeżego powietrza. Tchnął w zamojską Orkiestrę nowego ducha, zaangażował w nowatorskie projekty muzyczne, pokazał talenty miejscowych muzyków w Polsce i na świecie. Pan Tadeusz Wicherek, od 2007 r. prezentuje "Namysłowiaków" na najbardziej znamienitych scenach i w bezpośrednich transmisjach telewizyjnych (z Rynku Wielkiego i z zamojskiej Katedry).Pod jego kierunkiem fenomenalnie grająca Orkiestra stała się bardziej rozpoznawalna, zdobywając uznanie koncertami poświęconymi Markowi Grechucie i przedsięwzięciami o zasięgu międzynarodowym, prezentujące sztukę, muzykę i promujące wielowiekowe związki kultury polskiej i włoskiej podczas Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...".

Największe projekty Tadeusza Wicherka, wizjonera artystycznego, producenta muzycznego spektakularnych i prestiżowych projektów i koncertów, zrealizowane wraz z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu w ostatnich 10 latach:
- to autorski spektakl, dwukrotnie wystawiony w Zamościu "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki (kierownictwo muzyczne i reżyseria),
- to jedyny koncert w Polsce - Concerto for Group& Orchestra naszej Orkiestry z legendarnym Jonem Lordem w Sali Kongresowej w Warszawie (2010 r.),
- to urzekające, kunsztowne widowisko muzyczne Co-Opera, premiera w Zamościu i ponownie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie podczas Gali Giełdowa Spółka Roku 2012
- to też "Bajkowa Symfonia" - pierwszy polski koncert symfoniczny dla dzieci ilustrowany projekcją animacji na ekranie kinowym zaprezentowany także w Sali Kongresowej w Warszawie. "Bajkowa symfonia" jest nowatorskim projektem cenionego w Polsce dyrygenta!
- to wreszcie widowisko muzyczne "Rock Loves Chopin" z udziałem naszej Orkiestry (11.10.2014 r.) w Arena di Verona (Włochy - Werona), pierwszej polskiej orkiestry grającej na tej prestiżowej scenie!

Tak potrafi tylko Tadeusz Wicherek, czołowy polski dyrygent średniego pokolenia, kompozytor i reżyser. Dyrygentem chciał być od zawsze, tak jak ojciec i stryj. Spełnił swoje marzenia dyrygując najlepszymi orkiestrami w Polsce.Od 1991 do 1995 roku był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze a w latach 1999-2005 Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Kaliskiej. Od 1990 roku jest dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W. A. Mozarta.

Od 1990 roku jest dyrygentem, a od 2007 Dyrektorem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, znanej z cyklu telewizyjnego "Z Batutą i Humorem", z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech. Koncertuje w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Ma w swoim repertuarze około 20 oper i baletów oraz bardzo bogaty zbiór utworów symfonicznych.

W roku 2008 uhonorowany został tytułem "Ambasador Kultury Zamościa". W 2016 r. otrzymał brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (łac. chwała sztuce) - jest to polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Zanim Tadeusz Wicherek odsłonił tablicę pamiątkową z brązu, wykonaną przez Bartłomieja Sęczawę, tablicę z odciśniętymi śladami swoich butów, ponieważ tak jak wszystkie osoby uhonorowane w Alei Sław - swoją działalnością artystyczną odcisnął znaczący ślad w życiu kulturalnym Zamościa - przywołano nazwiska znakomitości, uhonorowanych od 2008 r. w Alei Sław. Są wśród nich: Jan Machulski, Jan Ptaszyn Wróblewski, prof. Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna i prof. Jan Englert.

Minutą ciszy upamiętniono wybitnych nieżyjących Artystów, których tablice pamiątkowe znajdują się w ulicy Grodzkiej - Jana Machulskiego i prof. Janusza Stannego.

Wzruszony Tadeusz Wicherek dokonał ceremonii odsłonięcia tablicy, sprawdzając odciski butów.

-To, że znalazłem się w tak przepięknym, zacnym gronie jest dla mnie olbrzymim wyróżnieniem. Dziękuję, że doceniono mnie miejscem w szacownym gronie. Mnie się wydawało, że ja dopiero studia skończyłem, a tu się okazało, że parę lat minęło. Udało mi się faktycznie parę ciekawych rzeczy zrobić. Ale to tak zawsze mimochodem, gdzieś tam w biegu. Człowiek nawet sobie nie zdaje sprawy, że jeżdżąc z koncertu na koncert, grając różny repertuar, że coś takiego tworzy, co zostaje. Mówi się, że muzyka to ulotna sztuka, której nie można dotknąć. Ja mam tę świadomość, ale wiem, że jeśli ktoś jest na koncercie na żywo, to faktycznie tej muzyki jest w stanie "dotknąć". Jest potęga w orkiestrze. Zawsze mnie to pociągało, od najmłodszych lat i dlatego poszedłem w tym kierunku. Jest to dla mnie duża frajda, duża radość, że mogę pracować z naszą Orkiestrą, z moimi kolegami. I mam z tego olbrzymią satysfakcję. Ktoś powiedział, jak obejmowałem dyrektorstwo w Orkiestry w Zamościu, a to taki spadochroniarz, który będzie rok, może dwa, później obejmie gdzieś indziej placówkę. Ale mi się tu podoba i wcale mi się nie spieszy, żeby z Zamościa wyjeżdżać - powiedział Tadeusz Wicherek, w chwilę po odsłonięciu swojej tablicy pamiątkowej, zyskując burzę oklasków.

Jak dodał światowej sławy dyrygent - ma nadzieję, że w dalszym ciągu będzie w stanie dostarczać słuchaczom wielu ciekawych przeżyć, bo jak zapewnił - pomysłów mu nigdy nie brakuje. Tylko żona czasem oponuje: - Za dużo pracujesz. Co na to odpowiada Pan Tadeusz: - To nie praca, to hobby!-Miałam powiedzieć, że w imieniu Prezydenta miasta Zamościa, ale ciśnie się na usta - w imieniu zamościan, w imieniu nas, mieszkańców, chciałam Panu bardzo serdecznie podziękować, nawiązując do tej nazwy Aleja Sław, za to, że Pan sławi nasze miasto poprzez organizowanie koncertów, poprzez realizowanie spektakli, poprzez pełnienie funkcji dyrektora Orkiestry Symfonicznej, poprzez dyrektora artystycznego naszego festiwalu włoskiego. Ostatnio, kiedy prezentował Pan nam projekt filharmonii, koncepcję, mówił Pan, że w sposób oczywisty jest Pan związany z innymi miastami, ale zawsze Pan mówi, że jest Pan z Zamościa. I wie Pan, ja tak czuję, że Pan jest właśnie taki nasz. Bardzo Panu za to dziękuję od zamościan. Gratuluję przepięknej płyty. Wszystkiego dobrego. Pani również dziękuję i gratuluję męża - powiedziała Magdalena Dołgan, wiceprezydent miasta Zamość, kierując ostatnie słowa do Agaty Wicherek.

-Korona kultury polskiej ma trzy klejnoty: miasto Zamość, Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego i oczywiście naszego kochanego dyrygenta, Pana Tadeusza Wicherka. Bardzo dziękujemy, że jest pan z nami -mówił Dariusz Czuk, prezes PGE Obrót S.A., który obdarował bohatera uroczystości akwarelą "Widok na Aleję Sław" Tadeusza Grygiela.W imieniu wszystkich pracowników Orkiestry gratulacje i podziękowania złożyła Anna Gruszkiewicz, zastępca dyrektora słowami: Jesteśmy dumni, że mamy takiego dyrektora.

Galę uświetnił prześwietny koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w ulicy Grodzkiej, którą dyrygował Maciej Koczur, zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2016 r.). Orkiestra zagrała utwory najwspanialszych twórców jazzu Duke'a Ellingtona, Glenna Millera, Edwarda Elgara. Następnie Namysłowiacy zagrali V Symfonię Ludwiga van Beethovena, a dyrygował sam Maestro Wicherek. W takt specjalnie zaaranżowanej symfonii sambę wykonała para tancerzy ze Szkoły Tańca Magdaleny i Janusza Myki - Małgorzata Łopocka i Paweł Kidybiński. Wystąpiła też Magdalena Stopa znana wokalistka, kompozytorka i aranżerka. Wykonała Happy Birthday to You i Nature Boy. Akompaniował jej Patryk Czyżewski, pianista jazzowy, kompozytor, aranżer.Darczyńcą Alei Sław jest PGE Obrót S.A. (wcześniej Zamojska Korporacja Energetyczna). Prezes spółki Pan Dariusz Czuk został uhonorowany symboliczną tablica-miniaturą wykonaną z brązu. Organizatorzy uroczystości uhonorowali także Panów: Dariusza Czuka, Dariusza Rymarza właściciela restauracji Verona oraz Jacka Sochę za lata współpracy przy Alei Sław.

Organizatorzy złożyli podziękowania wszystkim, dzięki którym przedsięwzięcie "Tadeusz Wicherek w Alei Sław" zyskało okazałą oprawę: Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za patronat honorowy, Panu Andrzejowi Wnukowi, Prezydentowi miasta Zamość za patronat Honorowy, Panu Maciejowi Koczurowi za poprowadzenie koncertu, Namysłowiakom, Pani Annie Gruszkiewicz i całej profesjonalnej załodze Orkiestry za przygotowanie koncertu, Pani Magdzie Stopie i Panu Patrykowi Czyżewskiemu oraz Szkole Tańca Magdalena i Janusz Myka. Specjalne podziękowania przekazano dla Pana senatora RP Jerzego Chróścikowskiego.Podziękowania przekazano dla partnerów/fundatorów Alei Sław: Właścicieli Arte Hotel: Pana Wojciecha Sternika, Pana Adama Byry i Pana Dariusza Rymarza, Pana Ryszarda Borowskiego Wójta Gminy Miączyn, Państwa Jadwigi i Bogdana Skrzypczuków - Smakołyk, Pana Marka Madeja - TVK Video Kadr, Pani Magdaleny Kubiny i Piotra Kubiny - Muzealna Ormiańskie Piwnice, Państwa Małgorzaty i Henryka Ryczków - Morandówka, Państwa Małgorzaty i Janusza Kitków - Bohema, Państwa Marianny i Stanisława Fostakowskich - Padwa, Państwa Ewy i Sylwestra Kruków - Skarbiec Wina, Pani Magdaleny Magryty - Hotel Mercure, Pana Mateusza Szulakiewicza - Stowarzyszenie Wszystko Gra, Pana Janusza Nowosada, dyrektora Zamojskiego Domu Kultury, Pana Mirosława Chmiela - Zamojska Grupa Fotograficzna. Organizatorami X edycji Alei Sław byli: Portal Zamość onLine, Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Zamość i Roztocze.
Wspólna fotografia znamienitych Gości w Alei Sław przechodzi do historii A.D. 2017 w Zamościu.

* * *

Uroczysta kolacja na cześć Pana Tadeusza Wicherka została wydana w letnim ogródku restauracji Hotelu Arte. W "Kronice Alei Sław" Pan Tadeusz Wicherek odnotował: "Jestem zaszczycony. Wielkie wyróżnienie. Dziękuję serdecznie. Zapamiętam ten dzień do końca życia! - Tadeusz Wicherek, o czym Państwu "donosi" pomysłodawczyni Alei Sław - Teresa Madej.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Mirosław Chmiel
dodano: 2017-06-10 przeczytano: 3020 razy.Zobacz podobne:
     Zespół VOX z Zamościa w Alei Sław / 2018-06-09
     Zaproszenie na odsłonięcia tablicy pamiątkowej zespołu VOX w Alei Sław / 2018-05-27
     Pobrano odciski butów muzyków zespołu VOX / 2018-05-14
     Tadeusz Wicherek w Alei Sław 2017 / 2017-05-26
     Tadeusz Wicherek bohaterem jubileuszowej Alei Sław / 2017-04-04
     Ścibakówna i Englert na tysiąc lat w Alei Sław w Zamościu / 2016-06-20
     Pobrano odciski Ścibakówny i Englerta / 2016-05-05
     Paweł Dudziński w Alei Sław w Zamościu / 2015-07-07
     Bosonogi Performer Paweł Dudziński / 2015-06-29
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2015 / 2015-06-25
     Ósmy do Alei Sław wybrany / 2015-05-20
     Mazur prof. Mariana Koniecznego w Alei Sław / 2014-06-01
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2014 / 2014-05-22
     Upamiętniono prof. Jerzego Kowalczyka w Alei Sław / 2013-05-20
     Profesor Kowalczyk w zamojskiej Alei Sław / 2013-05-20
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2013 / 2013-05-09
     VI edycja Alei Sław z prof. Jerzym Kowalczykiem / 2013-02-24

Warto przeczytać:
     74. rocznica walk z UPA pod Narolem / 2018-06-02
     Zespół VOX z Zamościa w Alei Sław / 2018-06-09
      "Moja Niepodległa" - zamojskie nauczycielki nagrodzone / 2018-06-12
     I LO Zamościu w czołówce ogólnopolskiego rankingu / 2018-06-10
     Zamojskie kino podwójnie nagrodzone / 2018-06-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/valdemaro/zamol/www/text.php on line 715