|
11. ZFK: Włoska Noc Operowa "Pod słońcem Italii"Podczas Włoskiej Nocy Operowej w Zamościu wybrzmiały arie operowe i pieśni neapolitańskie w wykonaniu Bellezza Opera Trio: Mikołaja Adamczaka, Agnieszki Adamczak-Hutek i Marcina Hutka oraz Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Tadeusza Wicherka (10.06.).
Włoska Noc Operowa to pierwszy koncert 11. Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...". Jak co roku, odbył się na Rynku Wielkim w "Padwie Północy". Artyści i muzycy wykonali trzy sety, a trwający równolegle do koncertu mecz piłki nożnej reprezentacja Polski wygrała z Rumunią 3:1. Brawa padały zarówno pod adresem artystów jak i naszych sportowców.
W koncercie festiwalowym "Wieczór neapolitański" pt.: "Pod słońcem Italii" arie operowe przeplatały się z pieśniami neapolitańskimi oraz pieśniami pochodzącymi z filmów. Unikatowe w skali światowej, przebojowe rodzinne trio operowe oczarowało zamojską publiczność fenomenalnymi głosami, mistrzowskim wykonaniem arii i pieśni oraz niezwykłą urodą i elegancją na scenie.
Koncert rozpoczęła Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu Marszem triumfalnym z opery "Aida". Imponujące, wirtuozowskie wykonanie pod batutą Tadeusza Wicherka nie pozostawiało wątpliwości. Takiego wykonania nie powstydziłaby się najlepsza orkiestra świata.
Do udziału w 11. ZFK Tadeusz Wicherek zaprosił arcyutalentowanych, nagradzanych i występujących na scenach Europy artystów. Agnieszka Adamczak-Hutek, sopran jest laureatką Konkursu im. Anneliese Rothenberger w Niemczech (I. nagroda) oraz International Hans Gabor Belvedere Singing Competition w Wiedniu (II. nagroda). Zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu rolą Paminy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta (2005). Partie solowe w operach w Zurychu (2008-2010), Weronie (2010), Genewie (2010), Ammanie (2013), Oviedo (2014), Pampelunie (2014) i słynnym Opernhaus Zurich (2015). Występuje na największych festiwalach operowych Europy, m.in Aix-En-Provence (Francja), Glyndebourne on Tour (Wielka Brytania), Kammeroper Schloss Rheinsberg (Niemcy). Brała udział w nagraniu płyty Huit chansons polonaises F. Poulenca (2011). Od 2015 r. występuje w przedstawieniu Maria Callas. Master Class z Krystyną Jandą.
Mikołaj Adamczak, tenor to finalista najsłynniejszego konkursu wokalnego na świecie Hans Gabor Belvedere International Competition 2015 w Amsterdamie. Zadebiutował w 2011 roku na deskach poznańskiego Teatru Wielkiego partią Księcia w operze La bella dormente nel bosco O. Respighiego. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi w Polsce. Od wielu lat zapraszany do gościnnych występów na galach operowych w Europie, m.in. Classic Open Air i Festival Kammeroper Schloss Rheinsberg (Niemcy), Classic Night (Szwajcaria).
Marcin Hutek, baryton jest również laureatem wielu konkursów wokalnych (m.in. w Zurychu, Częstochowie, Włoszakowicach). Zadebiutował w 2000 roku partią Chłopca w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta na Opernfestspiele w Bad Hersfeld, a w 2008 roku na festiwalu w Altusried, już jako baryton partią Palego w Baronie Cygańskim J. Straussa. Występował na deskach teatrów w Berlinie, Zurychu, Porto, Poznaniu i Wrocławiu (Źródło: impresariat sollus music).
W pierwszej części koncertu znalazły się niezrównane wykonania: arii Malatesta z opery "Don Pasquale" G. Dionizetti - "Bella siccome un'angelo", "Parla piu piano" - temat z "Ojca Chrzestnego - N. Rota, "Casta Diva" - aria Normy z opery "Norma" V. Bellini, "Va pensiero" - chór niewolników z opery "Nabucco" G. Verdi, "Parlami d'amore Mariu" - C. A. Bixio, "Il Bacio" - pieśń Luigi Arditi, "Marii, Marii" - pieśń E. di Capua oraz "Nessun Dorma" - aria/tercet z opery "Turandot" G. Pucciniego.
Część środkową sobotniego koncertu wypełnił występ Krystyny Zajkowskiej i Martina Fitcza z Teatru Wielkiego w Łodzi. Świetni młodzi artyści zaprezentowali kilka piosenek z czarodziejskiego widowiska tanecznego "Lamaila", z muzyką utrzymaną w disney'owskim stylu, którą skomponował Maciej Pawłowski. Historia mówi o wydarzeniach dziejących się w Krainie Dnia i Nocy, musicalowe piosenki w wykonaniu Krystyny Zajkowskiej i Martina Fitcha mogą uwieść i oczarować każdego słuchacza. Krótki film zaprezentowany na telebimie pokazał rozmach widowiska i jego baśniowy charakter. Jak podkreślił Tadeusz Wicherek, ten przepiękny spektakl z udziałem 70 wykonawców - tancerzy, akrobatów i solistów chciałby pokazać na festiwalu w Zamościu w 2018 r.
Trzecia część koncertu upłynęła pod znakiem piosenki neapolitańskiej. Agnieszka Adamczak-Hutek pojawiła się w nowej, godnej pozazdroszczenia sukni, zyskując uznanie publiczność i ... pana dyrygenta. Trójki wybornych głosów mogliśmy wysłuchać m. in. w utworach: "Nella fantasia" - temat z filmu "Misja" E. Morricone, "Voltare" - pieśń D. Modugno, "O sole mio" - pieśni neapolitańskiej L. Denza. Słynną piosenkę neapolitańską z 1880 roku "Funiculi, Funicula' - L. Denza śpiewali nie tylko soliści, ale także Tadeusz Wicherek. Potem zniewalające wykonanie "Libbiamo" - z opery "La Traviata" G. Verdi. Ze strony członków Bellezza Opera Trio padły słowa, które mogą zamościan napawać dumą: - Zazdrościmy Miasta, Dyrygenta i Orkiestry!
Publiczność urzekły kolejne wykonania pięknych, znanych i lubianych pieśni: latynoskiej "Besame mucho", tematu z filmu "Arrivederci Roma" R. Rascel, z temperamentem zaśpiewanej "La bamba" - R. Evans. I już na koniec, na pożegnanie z publicznością - pieśń z repertuaru Andrea Boccellego - "Con te partiro" (Time to say Goodbye) - F. Sartori.
Niesamowite wrażenie na słuchaczach wywarło wykonanie na bis "Earth song" - M. Jackson. Trójka solistów pokazała kunszt wokalny, a "Namysłowiacy" muzyczny - na najwyższym, światowym poziomie. Ukłony, oklaski i owacje za urzekające wrażenia artystyczne i muzyczne. Wielkie brawa dla dyrygenta Tadeusza Wicherka i muzyków Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego!
Tej czerwcowej, prawie włoskiej nocy z roziskrzonymi gwiazdami na niebie nad "Padwą Północy", przepełnionej dźwiękami operowymi i pieśniami neapolitańskimi, można było mieć wrażenie, że Polak Jan Zamoyski, fundator i Włoch Bernardo Morando, architekt - budując Zamość ponad czterysta lat temu przewidzieli taką Włoską Noc Operową i na jej potrzeby stworzyli wspaniałą, reprezentacyjną i prestiżową letnią scenę - Rynek Wielki, niczym dziedziniec włoskiego, renesansowego pałacu. A 427 lat później pojawił się w "Hetmańskim Grodzie" Maestro Tadeusz Wicherek. Mam pewność, że to wszystko było w Boskim akcie urządzania naszego pięknego świata....
Organizatorem 11. Zamojskiego Festiwalu Kultury była Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu.
Portal Zamość onLine był patronem medialnym
11. Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e..." autor / źródło: Teresa Madej, fot. Mirosław Chmiel dodano: 2017-06-13 przeczytano: 17847 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|