www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 16 lipca 2018, w 197 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Mariki, Benity, Aleksego, Dzierżysława, Marii, Ruty.
Lipcowe przysłowia: Od świętej Anki zimne wieczory i ranki. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -


- - - - R E K L A M A - - - -

11. ZFK: Kuba Badach i "Dire Straits Symfonicznie"

W Koncercie Galowym Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e..." pt.: "Dire Straits Symfonicznie" na Rynku Wielkim wystąpili wybitni polscy artyści Marek Napiórkowski i Kuba Badach. Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu dyrygował sam Krzysztof Herdzin (11.06.)

- Dzisiaj zmieniamy nieco klimat i będzie legenda brytyjskiego rocka i muzyka zespołu "Dire Straits". I Państwo w tej chwili rzucają wszystkie marynarki i krzyczą "łaaał" - zapowiadał Paweł Sztompke.

Wysłuchawszy reakcji publiczności, popularny konferansjer, krytyk muzyczny stwierdził: - Słabo. To ja zaczynam jeszcze raz. Dobry wieczór! Witam Państwa bardzo serdecznie! Dzisiaj legenda brytyjskiego rocka zespół "Dire Straits". Teraz reakcja słuchaczy była zdecydowanie lepsza.-To później okaże się jaka to muzyka, muzyka, którą świetnie znamy, natomiast wykonawcy są polscy, którzy podjęli się tego ryzyka zaprezentowania przed Państwem muzyki zespołu "Dire Straits" i samego Marka Knopflera. To są takie szczyty szczytów polskiej sceny muzycznej. Naprawdę wielcy, wspaniali artyści. Dyrygent, który tym razem poprowadzi Orkiestrę powiedział, żebym za dużo o nich nie mówił. Żeby powiedzieć to, co mam do powiedzenia i żebym szybko znikał - dodał dziennikarz radiowy Paweł Sztompke.

Szef muzycznego Programu I Polskiego Radia podziękował jeszcze wszystkim osobom i instytucjom, oraz sponsorom dzięki którym, Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica e...", już jedenasty, może funkcjonować i rozwijać się coraz piękniej, tak jak coraz piękniej rozwija się Zamość.

-Chciałbym powitać, dla mnie, najwspanialszą Orkiestrę, Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego, którą witam i się kłaniam, tak jak Państwo się kłaniają Zespołowi, który wymyślił ten festiwal i od lat jest autentyczną perłą festiwalu i całego Zamościa. Ta perła jest nie od dziś, nie od wczoraj, a od roku 1881, kiedy założony został zespół i działa od tego momentu nieprzerwanie. Jest to najstarsza polska orkiestra symfoniczna. Gratulacje! - podkreślił Paweł Sztompke.Krytyk muzyczny dodał, że Tadeusz Wicherek, który prowadzi Orkiestrę od dziesięciu lat, zauważa, aby nie podkreślać, że najstarsza, bo to może źle brzmi. Ale przecież, to są zupełnie nowi, znakomici artyści, a Orkiestra jest miejscem, gdzie odbywają się koncerty, nagrania i odbywa zagraniczne tournée. To wszystko jest budowane z dużym pomysłem i konsekwencją. A przy tym są plany budowy sali koncertowej, która będzie służyła nie tylko Orkiestrze. Powstała Fundacja "Dla Zamojskiej Orkiestry", której celem jest podejmowanie i popieranie wszystkich inicjatyw i działań dotyczących nowej siedziby Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Tak o pomoc do realizacji szczytnych celów Fundacji apelował ze sceny Paweł Sztompke.

Prowadzący koncert - na ręce koncertmistrza Piotra Redeła i wiolonczelistki Magdaleny Pasikowskiej złożył gratulacje i ukłony dla całej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Do wykonania koncertu "Dire Straits Symfonicznie" Paweł Sztompke zaprosił trzech wspaniałych, wielkich muzyków polskiej sceny muzycznej, tej rozrywkowej. Jak podkreślił - to są giganci muzyki rozrywkowej, artyści pracujący z najwybitniejszymi muzykami na całym świecie, grający z całą czołówką polskich artystów. Krytyk muzyczny dokonał prezentacji wykonawców koncertu.- Marek Napiórkowski - gitara, "dzisiejszy Mark Knopfler", 150 płyt, występy na całym świecie, artysta nieprawdopodobny; Kuba Badach - Polska, dla mnie jest to najwybitniejszy polski artysta, ukończył I i II stopień nauki w Szkole Muzycznej w Zamościu. I powiedział mi, że jest wzruszony. I ten wielki gigant. On w zeszłym roku nagrał płytę w Londynie, tam gdzie Beatlesi nagrywali - Krzysztof Herdzin - Polska! Jeszcze chcę dodać, że jest laureatem połowy Oskara, bo zorkiestrował muzykę do filmu "Marzyciel" Jana A. P. Kaczmarka, za który to film Janek otrzymał Oskara. Panie, panowie - "Sułtani swingu" "Dire Straits" i nasze legendy - zapowiedział pierwszy utwór Paweł Sztompke.

Na zamojskiej scenie pojawili się Kuba Badach - śpiew, Marek Napiórkowski - gitara, Tomasz Kałwak - instrumenty klawiszowe, Robert Kubiszyn - gitara basowa, Paweł Dobrowolski - perkusja oraz jako dyrygent Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego - Krzysztof Herdzin.

W ich bezapelacyjnie godnym podziwu popisowym wykonaniu mogliśmy wysłuchać dwóch utworów: "Sultans of Swing" oraz "Money for Nothing".-To miejsce, ten Rynek cudowny, niesłychany i to, że możemy tu zagrać przy tak pięknej aurze i, że Państwo tak licznie nam towarzyszycie. Zaprezentujemy utwory Marka Knopflera z jego repertuaru solowego i z repertuaru grupy "Dire Straits". Muszę się przyznać do tego, co zrobiliśmy z tymi utworami w trójkę, właściwie co zrobiłem ja, ale z przyzwoleniem i sugestiami Marka. Otóż, generalnie jesteśmy muzykami proweniencji jazzowej, Kuba bardziej muzyka soul, muzyka funky, muzyka neo soul, również jazzowa i siłą rzeczy postanowiliśmy przefiltrować te utwory przez to, kim jesteśmy. Cały ten projekt to nie jest tylko tzw. cover band do utworów "Dire Straits" z udziałem tej Orkiestry. Tutaj Orkiestra ma co zagrać, w związku z czym te piosenki stały się bardziej muzyką filmową, programową, czasem jazzową. I to co robi Kuba z tymi piosenkami, to w moich oczach idzie bardzo wysoko w górę - powiedział Krzysztof Herdzin.

Z zamojskiej letniej sceny na Rynku Wielkim, w Koncercie Galowym "Dire Straits Symfonicznie", rewelacyjnie wybrzmiały: cudowna, liryczna opowieść "Your Latest Trick", utwór ze wspaniałym tekstem o utraconej miłości "Romeo And Juliet", "Brothers In Arms", "Sailing To Philadelphia", "Ride Across The River", czyli muzycy Orkiestry grający muzykę reagge i muzyka filmowa do "Local Hero". Zachwyciło i oczarowało nas wykonanie ballady "Private Investigations", utwór, w którym jest zawarta cała historia człowieka. W programie niezwykłego, magicznego koncertu znalazły się również: rock'n'rollowy utwór z pytaniem, które wszyscy sobie zadajemy (A cóż to jest?) "What It Is" i radosny, afirmatywny utwór "Walk Of Life", do których to utworów znakomity klimat muzyczny stworzyła Orkiestra Symfoniczna.Muzycy nie pozostawili cienia wątpliwości, że projekt gdzie dwa, pozornie odległe światy - muzyki rockowej i symfonicznej - spotykały się właśnie po to, by bogactwem i pełnią brzmienia zadowolić nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Zaaranżowane z rozmachem przez Krzysztofa Herdzina zyskały nowy fascynujący wymiar. Zdumiewające aranżacje mistrz przygotował w cztery dni. Jak podkreślono, gdyby Walt Disney żył, to wziąłby ten wstęp do któregoś ze swoich filmów, a Krzysztof Herdzin dzielić Oskara by nie musiał. A Kuba Badach? Jego występ przed zamojską publicznością był fenomenalny! Żal, że ominie nas jego najnowsza trasa koncertowa - brak sali na 800 osób. Oklaski, oklaski, owacje, owacje i prośby o bis. Tak dziękowała muzykom zachwycona publiczność.

Organizatorem 11. Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e..." była Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu.

Portal Zamość onLine był patronem medialnym
11. Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e..."


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Mirosław Chmiel
dodano: 2017-06-15 przeczytano: 3011 razy.Zobacz podobne:
     12. ZFK: VOX i Namysłowiacy w koncercie roku / 2018-06-10
     12. Zamojski Festiwal Kultury / 2018-06-04
     Zamojski Festiwal Książki / 2018-05-09
     Twórczość Herberta motywem przewodnim ósmej edycji Zamojskiego Festiwalu Książki / 2018-04-20
     Kuba Badach o koncercie, nauce w Zamościu i pierwszej płycie autorskiej / 2017-06-21
     Maestro Wicherek o 11. Zamojskim Festiwalu Kultury / 2017-06-13
     11. ZFK: Włoska Noc Operowa "Pod słońcem Italii" / 2017-06-13
     11. Zamojski Festiwal Kultury w obrazach / 2017-06-13
     11. Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica e..." - program / 2017-06-03
     10. ZFK: Wieczór piosenki włoskiej w Zamościu / 2016-06-29
     10. Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica e..." w obrazach cz.2 / 2016-06-27
     10. Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica e..." w obrazach cz.1 / 2016-06-27
     VI Zamojski Festiwal Książki / 2016-05-06
     9. ZFK: Ray Wilson i Namysłowiacy w koncercie roku / 2015-06-21
     9. ZFK: Appassionante i Namysłowiacy w show roku / 2015-06-17
     9. Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica e..." w obrazach / 2015-06-14
     9. Zamojski Festiwal Kultury - rozdajemy wejściówki / 2015-06-10
     9. Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica e..." - program / 2015-05-31
     V Zamojski Festiwal Książki / 2015-04-28
     8. ZFK: Widowiskowa Co-Opera i światowe przeboje / 2014-06-19

Warto przeczytać:
     Wieczór Chwały, czyli II Diecezjalny Koncert Uwielbienia w Zamościu / 2018-06-02
     Performance i wystawa, czyli Włosi w Zamościu / 2018-06-16
     12. ZFK: VOX i Namysłowiacy w koncercie roku / 2018-06-10
     VOX z Zamościa, Beatlesi z Liverpoolu - rozmowa z muzykami grupy VOX / 2018-06-08
     Jaskrawość. Malarsko-teatralne refleksje / 2018-06-27- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/valdemaro/zamol/www/text.php on line 715