www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 17 grudnia 2018, w 351 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Olimpii, Łazarza, Jolanty.
Grudniowe przysłowia: Święto Luci noc króci. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Joanny Brześcińskiej-Riccio "Continuum... rysunki z ziemi włoskiej"

"Continuum... rysunki z ziemi włoskiej" to tytuł nowej wystawy Joanny Brześcińskiej-Riccio, artystki od lat związanej z Zamościem. Ekspozycja odbyła się w dniach 29 lipca - 3 września br., w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (Galeria Brama Bielańska) - Muzeum Niepodległości w Warszawie.


Wernisaż wystawy, od lewej, prof. Zbigniew Judycki, Joanna, dyrektor Muzeum Niepodleglosci Tadeusz Skoczek, Agata Kalinowska-Bouvy, Michel Bouvy, Olga Brzescinska-Riccio, ks.Czeslaw Nowak, Galeria Brama Bielanska


Tytułowe "continuum", słowo zrozumiałe w wielu językach, informuje o konsekwentnym stosowaniu przez autorkę technik artystycznych i wierności tematyce, o dążności do utrzymania jednolitego stylu. A także o nieprzerwanym związku z ojczyzną: artystka, która od blisko trzydziestu lat mieszka we Włoszech, ale stale powraca do Polski i przypomina o swoich korzeniach.

Wystawa zorganizowana została przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Patronat honorowy wystawy: Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Instytut Kultury Polskiej w Rzymie, Instytut Kultury Wloskiej w Warszawie, Fundacja Polonia Semper Fidelis, Vox Pelegrina, Museo Ugo Guidi i Amici del Museo Ugo Guidi, Simultanea Spazi d'Arte we Florencji.


Wernisaż wystawy, pierwsza z lewej Natalia Roszkowska kurator galerii i wystawy, Galeria Brama Bielanska


29 lipca br. dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie razem z kurator Galerii - Natalią Roszkowską, uroczyście otworzyli wystawę Artystki w historycznej Bramie Konstantynowskiej Cytadeli i powitali licznie przybyłych gości z różnych stron Polski i zza granicy. Podczas wernisażu obecni byli goście z Polski, Włoch i Francji; rodzina, przyjaciele Joanny Brześcińskiej - Riccio, a także wielu wielbicieli Jej twórczości.

Wernisaż rozpoczął się w sali kinowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej projekcją artystycznego video "Arte de Sognare - podróż w artystyczny świat Joanny Brześcińskiej-Riccio" autorstwa włoskiego video artysty i kompozytora Giuseppe Joh Capozzolo. Po projekcji filmu słowo na temat jej twórczości wygłosili również: przybyła z Paryża dziennikarka, poetka i pisarka Agata Kalinowska-Bouvy i ks. Czeslaw Nowak - dlugoletni duszpasterz polonijny i dyrektor Instytutu Badań nad Kulturą Polonijną, który przybył specjalnie z Opola oraz prof. Zbigniew Judycki, dlugoletni badacz biografistyki polonijnej, historyk, publicysta, dziennikarz, autor słowników biograficznych, założyciel i dyrektor Instytutu Biografistyki Polonijnej w Paryżu.


Wernisaż wystawy, Galeria Brama Bielanska


Druga część wernisażu odbyła się w Galerii Brama Bielańska, gdzie w dwoch salach galerii eksponowanych było 45 obrazów artystki. Tam również odbył się performance artystki, podczas którego Joanna Brześcińska-Riccio zdradzila tajemnice swojego warsztatu pracy i objaśnila ideę "Continuum" w swojej sztuce, a Agata Kalinowska-Bouvy zarecytowalala napisany przez nią wiersz, inspirowany twórczością Joanny i jej zadedykowany. Zaprezentowany został również bogaty katalog wystawy (88 stron), specjalnie wydany z tej okazji przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Jeden z obrazów artystki został przekazany do zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.


Performance artystyczny, Galeria Brama Bielanska


Nie mam wątpliwości, że Joanna Brześcińska-Riccio nie powiedziała jeszcze ostatniego zdania w obszarze swojej działalności artystycznej. Jej dziełami zachwycają się widzowie, koneserzy sztuki i krytycy sztuki z Polski i ze świata. Ta godna tylko podziwu jej sztuka jest jak nie z tego świata. I na tym polega mistrzostwo i wielkość tej Artystki, obdarzonej przez Stwórcę niebywałym talentem. Joannie Brześcińskiej-Riccio gratulujemy fascynującej i magicznej wystawy.
* * *


Kontynuacje Joanny Brześcińskiej-Riccio

Jak zawsze Joanna Brześcińska-Riccio zachwyca nas swoim światem. Jej rysunki o potarganych liniach nieskończenie wybiegających poza ramy obrazu kontynuują wizje w naszych marzeniach i zapisują się w podświadomości.


Agata kalinowska-Bouvy czyta wiersz i recenzje jej autorstwa opublikowane w katalogu wystawy, obok Tadeusz Skoczek - dyrektor Muzeum i Joanna Brzescinska-Riccio


Jej twórczość artystyczna to głównie rysunek, rysunek o perfekcyjnie, wręcz z nadludzką doskonałością kreślonych liniach, niepoliczalnych i nieprzebranych punktach i kropkach, a wszystko to tworzy magiczny, tajemny, czasami kosmiczny, czasami ziemski krajobraz. Linie jak pajęcze nitki, jak jedwabne włókna swoją skłębioną i jednocześnie jakże uporządkowaną strukturą tworzą cienie, głębie i światło obrazu. Joanna rysuje czarnym tuszem na białym tle, jakże jednak często biel tła, ta pusta przestrzeń, daje wrażenie namalowanej. Artystka uzyskała w swej pracy wyjątkowy efekt, wydobywa tło na pierwszy plan, a jej naniesione linie i punkty stają się tłem. Rysuje czarnym tuszem, a my mamy wrażenie, że maluje białą farbą. Tak oto powstaje rewelacyjny efekt snującej się mgły, mlecznej drogi, czy też zaczarowanej mgławicy. Twórczość Joanny można lubić lub nie, gusta są przecież różne, ale bezsprzecznie jej obrazy nie pozostawią nikogo obojętnym na tę niezwykłą twórczość i jakże osobistą technikę.


Dedykacje w katalogu wystawy dla gości


Obecna wystawa potwierdza jeszcze jeden wyjątkowy aspekt twórczości artystki. Jej obrazy, jakże różne i różnorodne wizje, tworzą w rzeczywistości nieskończone puzzle, łączą się, przewijają ciągiem wybiegając ku nieskończoności, której nowe fragmenty nieprzerwanie tworzy dla nas Joanna Brześcińska-Riccio.


Agata Kalinowska-Bouvy, poetka, tłumacz, dziennikarka, czerwiec 2017 (recenzja napisana specjalnie do katalogu wystawy).
Twój obraz

Twój obraz przemówił do mnie ciszą i spokojem
zastygłej fali wzruszenia z głębi tęsknot skłębionych
ukazał drogę bez końca prowadził w odległe światy uczuć
W porywie wyobraźni w szale wirujących tysięcy linii
odkrywał najgłębsze myśli  

Twój obraz spoglądał na mnie okiem zamglonego horyzontu
wodził za mną meandrami linii wybiegających poza ramy
by gubić się na kolejnych kartonach
Czarna kreska rysunku wydobyła biel tła na pierwszy plan  

Twój obraz otwiera okno wyobraźni
Zatopionemu w zadumie odbiorcy
gra tęczą dźwięków muzyka
tańczy choreografią baletu
opowiada baśnie słowami poety
 

Agata Kalinowska-Bouvy, lipiec 2017 (wiersz napisany specjalnie z okazji wystawy)


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2017-09-05 przeczytano: 2842 razy.


- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet