|
Tadeusz Wicherek z batutą od Prezydenta ZamościaTadeusz Wicherek, dyrektor naczelny i artystyczny oraz dyrygent Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, który obchodził w tym roku podwójny jubileusz: 35-lecia pracy artystycznej oraz 10. lat pracy z "Namysłowiakami" będzie kierował Orkiestrą przez kolejne pięć lat.
Ćwierć wieku Zamościa na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO świętowano w mieście przez kilka dni. W programie obchodów znalazły się konferencja naukowa pt. "Ochrona i promocja miasta Zamość inwestycją w Dziedzictwo Narodowe. 25 lat na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO", pokaz balonów, osłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Bolesławowi Leśmianowi w Roku Leśmiana w Zamościu oraz Festiwal Kolorów pod hasłem Barwy UNESCO.
Koncert "Breakaout Symfonicznie", poświęcony twórczości Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy z udziałem ich syna - Piotra Nalepy i zespołu oraz Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, był ukoronowaniem jubileuszu wpisania Zamościa na Listę UNESCO.
Zanim w renesansowej oprawie jednego z najpiękniejszych rynków świata zabrzmiały zjawiskowe, kultowe utwory Breakoutu, w niezwykłych, symfonicznych aranżacjach Michała Jurkiewicza - Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość ogłosił wszem i wobec ze sceny, że wraz z wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego panem dr Piotrem Glińskim podjął decyzję, że powierza na kolejne pięć lat panu Tadeuszowi Wicherkowi "pałeczkę" do zarządzania Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
-Na kolejne pięć lat chcę wręczyć panu Tadeuszowi Wicherkowi nową batutę. Podobno się życzy "połamania" batuty. Ta prawdopodobnie jest lepsza, niż ta, której pan używa zazwyczaj. Podoba się panu? - pytał prezydent Andrzej Wnuk.
-Przepiękna. Ja mam z włókna szklanego, a ta jest oryginalna. To jest coś przepięknego. To jest naprawdę dzieło sztuki - powiedział Tadeusz Wicherek.
Były także życzenia dla dyrektora Tadeusz Wicherka oraz Namysłowiaków, aby tak samo doskonale jak dotychczas grali dla zamościan, ku rozrywce i zabawie doskonałej i wiernej publiczności.
Przypomnijmy, że Tadeusz Wicherek prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej. Dokonał wielu nagrań archiwalnych (WOSPR) dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Nagrał wiele płyt CD w Polsce Niemczech i Finlandii. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, takich jak. "Festiwal Mozartowski" w Warszawie, w Wiedniu, Holandii i Hiszpanii, "Wratislavia Cantans", "Warszawska Jesień" i "Carintischer Sommer Festival" (Austria).
Jest twórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu. Wspólnie z Teatrem Wielkim w Poznaniu powołał do życia Kaliską Scenę Operową, na której zrealizował "Czarodziejski Flet", "Madama Butterfly", "Fidelio", "Rigoletto", "Barona Cygańskiego" oraz "Widma" Stanisława Moniuszki. Zajmuje się również reżyserią. W grudniu 2007 zrealizował autorski spektakl "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki w Zamościu (kierownictwo muzyczne i reżyseria). Stale współpracuje z Teatrem Wielkim, Operą Narodową w Warszawie - ostatnia premiera "W krainie Czarodziejskiego Fletu". Jest dyrektorem artystycznym "Zamojskiego Festiwalu Kultury arte, cultura, musica e..." w Zamościu. W czerwcu 2017 r. został uhonorowany tablicą pamiątkową w Alei Sław w Zamościu.
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2017-09-13 przeczytano: 3723 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|