www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 17 grudnia 2018, w 351 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Olimpii, Łazarza, Jolanty.
Grudniowe przysłowia: Jan Apostoł ośnieżony, święty Józef już zielony. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Udany sezon turystyczny 2017 w Zamościu

Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej wraz z Lokalną Organizacją "Zamość i Roztocze" podsumowało miniony sezon turystyczny w Zamościu. Uroczystość połączono z obchodami 25-lecia działalności Informacji Turystycznej w Zamościu (23.10.).Zaproszenie na uroczystość we wnętrzach Starej Bramy Lubelskiej, siedzibie lokalu "Wrota Kultury" (spotkania biznesowe, przyjęcia okolicznościowe), przyjęli: przedstawiciele władz miasta oraz dyrektorzy wydziałów magistratu, instytucji kultury, organizacji turystycznych działających na terenie Zamościa i Roztocza, biur turystycznych, przewodnicy, osoby oraz instytucje wspierające turystykę, a także organizatorzy licznych atrakcji skierowanych do turystów odwiedzających Zamość i Roztocze, oraz wójtowie i burmistrzowie z Zamojszczyzny, a także zamojscy restauratorzy i hotelarze.

Zaproszonych Gości powitała Joanna Liberadzka - Duras, Dyrektor Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, która zaprezentowała historię powstania i działalności Zamojskiej Informacji Turystycznej na przestrzeni ćwierć wieku. -Turystyka, to jest taka dziedzina, której nie da się "odfajkować", to jest ciągła praca, codzienna praca nad tym, żeby kreować pozytywny wizerunek miasta i zwiększać jego atrakcyjność dla turysty. I staramy się to konsekwentnie realizować od trzech lat. Te efekty są widoczne. Miasto Zamość pod wieloma względami pobiło rekordy jeśli chodzi o liczbę turystów, i także jeśli chodzi o jakoś tej oferty turystycznej. Miasto, o co się stara, kładzie duży nacisk żeby turyści, którzy przejeżdżają do Zamościa byli zadowoleni. I mam nadzieję, że wszyscy, którzy pracują w tej branży turystycznej odczuwają efekty tego wzrostu ruchu turystycznego. Wszyscy pracujemy dla mieszkańców miasta po to, żeby można było powiedzieć, że miasto się rozwija w obszarze turystycznym, a ta oferta turystyczna daje duże profity społeczne - powiedział Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość.Jak dodał Andrzej Wnuk, w minionym tygodniu odbyły się w Zamościu trzy duże imprezy z branży turystycznej, m.in.: Forum Turystyki Medycznej, oraz spotkanie z osobami, które mają wpływ na branże turystyczną. Prezydent Andrzej Wnuk podziękował wszystkim tym, którzy w mijającym roku dołożyli swoją cegiełkę w dziele promocji i obsłudze ruchu turystycznego w Zamościu.

-Chylę czoła przed Państwa wysiłkiem pracą, zaangażowaniem. To dzięki Państwu udaje się nam z powodzeniem robić ten wzrost turystyki w Zamościu - podkreślił prezydent Andrzej Wnuk.

Podsumowania imprez dedykowanych turystom i działalności muzeów dokonał Wojciech Sachajko z ZCITiH. W minionym sezonie turystycznym (maj - wrzesień 2017) Zamość odwiedziło o 11% więcej turystów niż w analogicznym okresie roku 2016. W roku 2015 Zamość odwiedziło 216 tysięcy osób, w 2016 r. - 244 tysiące turystów, w tym roku Zamościem zachwycało się 271 tysięcy osób.Jednak nie wszystkie organizacje turystyczne i gminy mierzą ilość turystów. Pewną ilość turystów oprowadzają także przewodnicy prowadzący działalnością turystyczną. Poza tym, bilans nie precyzował ilości turystów korzystających z noclegów oraz z wyżywienia, a przecież turyści to także ci, którzy nie zwiedzają muzeów ani innych obiektów dokonujących pomiarów wchodzących osób, ani też nie korzystają z usług przewodnika turystycznego. Przyjeżdżają, aby pobyć w Zamościu, zjeść posiłek, posłuchać koncertu lub zobaczyć spektakl Zamojskiego Lata Teatralnego. Zapewne każdy mógł zauważył, że podczas imprez kulturalnych, odbywających się na Rynku Wielkim w Zamościu, w każdym z kilkunastu kawiarnianych ogródków wszystkie miejsca siedzące były zajęte. Ten znaczący wzrost wykazała analiza ruchu turystycznego przede wszystkim w zamojskim ZOO, Muzeum Zamojskim, w Muzeum Broni i Fortyfikacji Arsenale, na trasie turystycznej w podziemiach Ratusza, w Kojcu w Parku Miejskim oraz na wystawie strojów historycznych w Bastionie VI.

Najwyższy wzrost liczby odwiedzających notuje zamojskie ZOO. Przed dwoma laty było 150.000 odwiedzających, rok temu 170.000, a w tym roku blisko 200.000 osób, wśród których są także zamościanie z rodzinami. ZOO to nie tylko atrakcyjne zwierzęta na wybiegach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in.: konkurs plastyczny (437 osób), wieczór marzeń w ZOO (2500 osób), lekcje w ZOO (2432 osoby), noc w muzeum (200 osób), czy wystawa "Zamojskie ZOO miejscem inspiracji B. Leśmiana", która obejrzało ok. 50.000 osób. Na podstawie licznika rejestrującego wejścia do Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej, mieszczącego się na parterze Ratusza podano, że było ok 213.000 osób, czyli o 45% więcej niż roku 2016. Ekspozycje Muzeum Zamojskiego w tym sezonie obejrzało ok. 22.000 osób (2016 - ok. 17.000). Arsenał w tym roku "przyciągnął" do swoich wystaw ponad 42.000 odwiedzających (2016 ok. 39.000).Spadek liczby odwiedzających zanotowano na Bastionie VII. Trasa turystyczna - Bastion VII, Nadszaniec oraz Taras Widokowy odwiedziło ok. 10.000 turystów, o kilka tysięcy mniej niż przed rokiem. Zwiedzenie trasy turystycznej w podziemiach oficyn Ratusza wybrało ok. 5500 osób - to o kilkuset turystów więcej niż przed rokiem. Wystawę strojów Stowarzyszenia "Turystyka z Pasją": "Koronki, tiurniury, aksamity - wystawa kostiumów i strojów historycznych od końca XVI do końca XX wieku" odwiedziło w tym roku 3.000 osób, a makietę Zamościa w Kojcu w Parku Miejskim z ok 1.200 osób, nieco mniej niż w roku poprzednim. Popularnością cieszyła się Zamojska Karta Turysty. Skorzystało z niej ok. 400 osób.

Podczas prezentacji podkreślono, że nie było weekendu w Zamościu, aby się coś nie działo. Według oceny ZCIT dużą frekwencją cieszyły się imprezy kulturalno-turystyczne: Zamojska Majówka, Noc Muzeów, Szturm Twierdzy, Jarmark Hetmański wraz z Festiwalem Produktu Lokalnego i Festiwalem Smaków, oraz Aleja Sław.Wystąpienie dotyczące lokalnej turystyki, jej organizacji, współpracy z biznesem i nauką zaprezentował Jarosław Lichacy - Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych. Na temat roli Lokalnych Organizacji Turystycznych oraz Informacji Turystycznych w działalności POT mówiła Liliana Topolnicka - Waszczuk z Polskiej Organizacji Turystycznej. O formach promowania swojego miasta, pomysłach na współpracę z innymi lokalnymi organizacjami opowiadał Marcin Pałach - Dyrektor Centrum Informacji Turystycznej w Tarnowie.

Uroczyste podsumowanie swoim zasięgiem objęło również wymiar turystyki i jej infrastruktury szeroko pojętego Roztocza, którego gminy przynależą, podobnie jak miasto Zamość, do Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze", którego prezesem zarządu, jest Damian Miechowicz, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość. W podsumowaniu sezonu na Roztoczu uwzględniono wiele atrakcyjnych miejscowości wśród których znalazły się Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy, Krasnobród, Józefów, Szczebrzeszyn, Frampol czy Janów Lubelski.Organizatorzy wręczyli podziękowania i wyróżnienia osobom oraz instytucjom pracującym na rzecz rozwoju turystyki w Zamościu i na Roztoczu. Wręczono podziękowania osobom zaangażowanym w działalność turystyczną: Joannie Budzyńskiej i Wiesławie Zwolskiej-Poździk - przewodnikom turystycznym współpracującym z ZCIT, Andrzejowi Urbańskiemu, dyrektorowi Muzeum Zamojskiego, Krzysztofowi Łagowskiemu z Suśca, promującemu aktywną turystykę rowerową, Mirosławowi Nogalskiemu, który ocalił ostatni wiatrak na Roztoczu i prowadzi Muzeum Skarbów Ziemi, Jackowi Podkościelnemu, prezesowi Zamojskiego Towarzystwa Turystycznego za Festiwal Podróży "Zamojskie Eskapady Kresowe", Zofii Grodzkiej związanej od lat z zamojską informacją turystyczną, Wojciechowi Popko, reprezentującemu gospodarstwa agroturystyczne z gminy Zwierzyniec a także Kołu Przewodników Terenowych PTTK im. Róży i Jana Zamoyskich, na ręce prezes Marii Rzeźniak.

Nagrodę "Roztoczan" Lokalnej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny regionu w 2017 roku, za który uznano inwestycje w infrastrukturę turystyczną wręczono gminie Frampol.Oficjalną część uroczystości zakończył jubileuszowy tort, życzenia dla jubilata - Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej oraz występ wokalny Magdaleny Sałamachy, z akompaniamentem Andrzeja Fila.

Nawiązując do słów prezydenta Zamościa, że "otrzymaliśmy dziedzictwo kulturowe", będące wynikiem pracy wielu pokoleń zamościan, ale przede wszystkim Rodu Zamoyskich, ważne jest aby o to dziedzictwo dbać i maksymalnie wykorzystywać potencjał unikatowego miasta, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - dokładnie 25. lat temu. Jestem przekonana, że te "tłuste" lata w branży turystycznej Zamość ma ciągle przed sobą. Tym bardziej, że ciągle rozwija się baza hotelowa i gastronomiczna naszego miasta. Turystyka, wbrew pozorom, to przyszłość Zamościa.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2017-10-29 przeczytano: 2757 razy.


- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet