|
Andrzej Bubeła o 23. SacrofilmieOd wielu lat Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilm, odbywające się w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, stają jest miejscem prezentacji filmów traktujących o życiu człowieka w wymiarze religii monoteistycznych.
O ofercie programowej tegorocznego Sacrofilmu, prezentującej problem prawdy w życiu konkretnego człowieka i społeczeństw w świetle religii monoteistycznych - chrześcijaństwa, judaizmu i islamu - rozmawiam z Andrzejem Bubełą, dyrektorem CKF "Sylowy" oraz współinicjatorem i współorganizatorem MDFR Sacroflim, na chwilę przed inauguracją 23. edycji Sacrofilmu.
Teresa Madej - Prawda, rozważania o prawdzie - stały się motywem przewodnim tegorocznej edycji Sacrofilmu. Zapewne jest to konsekwencją poprzednich tematów, ale też wpisuje się w nasz czas.
Andrzej Bubeła: -Zawsze naszym zamierzeniem i celem kolejnych edycji Sacrofilmu jest przywoływanie dorobku Jana Pawła II. I tak stało się i tym razem. Papież w swoich dokumentach mówił często o prawdzie i przyszła kolej na taki motyw przewodni 23. już Sacrofilmu. Staraliśmy się dobrać - według tego klucza tematu przewodniego - filmy fabularne. Znakomita większość to są seanse premierowe filmów, które będą za chwilę na ekranie. Jest to kino różnorodne, poczynając od kina europejskiego - rosyjskiego, amerykańskiego - mamy "Czwartą władzę" Stevena Spielberga. Film jak najbardziej na czasie, który mówi o świecie mediów. Wiemy jak świat mediów jest teraz postrzegany i dotyczy to nie tylko naszego kraju, ale także Stanów Zjednoczonych.
-Mamy obraz o wojnie w Syrii, czyli "W czterech ścianach", który pokazujemy w czwartek. Jest to inne pokazanie tematyki wojennej niż mamy ten obraz wojny pokazany w mediach. Wojna jest pokazana od strony ludzi, którzy tam mieszkają, żyją i chcą przetrwać. Zaczynamy filmem "Niemiłość" Zwiagincewa o rozpadzie rodziny, o prawdzie, która powinna budować więzy rodzinne. Bardzo ciekawy film. Pokazujemy film o Ignacym Loyoli, czyli twórcy zakonu Jezuitów. Są także "Opowieści weekendowe". Pokażemy również film Krzysztofa Zanussiego. Po raz pierwszy na ekranach kin "Linia opóźniająca". Ten film otrzymaliśmy od Telewizji. Miał swoją premierę wiele lat temu, ale po raz pierwszy pokazujemy go w kinie.
- Dobór filmów to nasz autorski program - mój i ks. Wiesława Mokrzyckiego. Oczywiście, nasze wybory konsultujemy z naszymi przyjaciółmi z różnych kręgów i tak się udaje, drogą wyboru i eliminacji. Festiwal jest dosyć krótki i nie możemy pokazać wszystkich interesujących filmów, które wpisałyby się w temat przewodni 23. edycji Sacrofilmu, a tych filmów sporo się pojawia.
Teresa Madej - Temat przewodni, dążenie do prawdy, problem prawdy przebija się aktualnie bardzo mocno w mediach w naszym kraju i na świecie. Budzi też demony...
Andrzej Bubeła: -Myślę, że temat jest uniwersalny i w każdym czasie jest aktualny. Zmienia się oczywiście kontekst i jakieś doraźne problemy się zmieniają, ale myślę, że to temat ponadczasowy i będzie towarzyszył ludzkości już do końca.
Teresa Madej: -Tak jak Sacrofilm!. Może gdy częściej mówiło się o prawdzie, to mielibyśmy to inaczej poukładane w naszym życiu, naszym kraju.
Andrzej Bubeła: -Moim zdaniem, mówi się o tej prawdzie, tylko...
Teresa Madej - Tylko nie mówi się prawdy!
Andrzej Bubeła: -Tak, właśnie.
Patronat honorowy nad 23. edycją Sacrofilmu objęli: J.E. Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, Prezydent Miasta Zamość - Andrzej Wnuk, prof. Krzysztof Zanussi, dr Stanisław Wieczorek - rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.
Portal Zamość onLine jest patronem medialnym
23. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2018-02-18 przeczytano: 13912 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|