|
"Bajkowa" wystawa Dariusza Piekuta Prace Dariusza Piekuta z cyklu "Roztoczańska Bajka" i "Zamojska Bajka" będzie można obejrzeć na wystawie w zamojskim Hotelu Arte (ul. Rynek Wielki 9).
Wernisaż wystawy rysunku i malarstwa pochodzącego ze Skierbieszowa artysty będzie miał miejsce w najbliższy piątek (6 kwietnia) o godz. 18.
* * *
W malarstwie łączę elementy realistycznego pejzażu roztoczańskiego i architektury Zamościa z bajkową interpretacją tematu.
Na wystawie prezentuję obrazy z cyklu: "Roztoczańska Bajka" i "Zamojska Bajka". Niezwykłość i klimat Roztocza oraz zjawiskowość architektury Zamościa są dla mnie stałym źródłem inspiracji, które przekładam na własny kod kolorystyczny i odpowiednią wizję artystyczną. Od wielu lat w malarstwie zafascynowany polskim koloryzmem staram się dorównać wielkim mistrzom tego kierunku, jednocześnie z dużą dozą pokory pracuję nad własnym wizerunkiem artystycznym. Rysunek jest kontynuacją moich kompozycji industrialnych i architektonicznych, które powstały jeszcze w okresie studenckim. Czasem były to kompozycje z pogranicza surrealizmu. Wcześniej był to rysunek piórkiem i czarnym tuszem poruszający sprawy związane z egzystencją człowieka, obecnie kolorową ekoliną, który służy do podkreślenia baśniowości wybranych miejsc. Powstały prace zbudowane z drobniutkich kreseczek, kładzionych w równoległym lub ukośnym rytmie ukazujące wybrane fragmenty miejsc w pejzażu przemysłowym lub naturalnym z elementami industrialnymi. Stąd cykle rysunkowe: "Miejsca", "Obiekty". Ostatnie realizacje rysunkowe zaczynają nawiązywać do prac malarskich z ilustracyjnością przedstawień. Stąd cykl: "Lokomotywy" i "Wieża Babel". Ostre kontrastowe prace z początkowego okresu twórczości ustąpiły pastelowym połączeniom kolorystycznym w ostatnich pracach rysunkowych.
Dariusz Piekut /marzec 2018r./
* * *
Dariusz Piekut - w 1979 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1980-1984 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki w pracowni druku płaskiego(litografia) u prof. Danuty Kołwzan- Nowickiej.
Obecnie zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, USA, Niemcy, Bułgaria, Belgia, Australia), oraz w Muzeum w Lubaczowie, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, Hrubieszowskim Domu Kultury, BWA Galerii Zamojskiej, Muzeum w Kutnie i Muzeum w Bielsku-Białej.
Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1997 roku. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Matt Roberts Arts w Londynie. Od 2016 r. wystawia obrazy na aukcjach Sopockiego Domu Aukcyjnego w Warszawie. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych rysunku i malarstwa w Polsce, Niemczech, Litwie, Włoszech, Czechach, Słowacji, Ukrainie i Tajlandii. W 2010r. laureat Certyfikatu Najwyższej Jakości /Honorary Certificate of the Highest Quality - Short List/ VII Międzynarodowego Biennale Rysunku w Pilznie /Czechy/. Otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień za twórczość w dziedzinie rysunku i malarstwa w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. 44 wystawy indywidualne, udział w ponad 100 zbiorowych.
Obrazy i rysunki artysty znajdują się w stałej ekspozycji w Galerii BWA w Wałbrzychu, Galerii Nankiera we Wrocławiu, Galerii ART w Warszawie, Galerii "Pod Arkadami w Zamościu", BWA Galerii Zamojskiej, Galerii WITRYNA w Lublinie, Galerii ATU w Lublinie, Galerii Rynek 5 w Lublinie, Galerii pod Arkadami w Zamościu, Galeria Norland w Warszawie.autor / źródło: red. dodano: 2018-04-03 przeczytano: 11540 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|