www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Od Trzech Króli będą mrozy do Gertruli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Sceniczne emocje w obiektywie Barbary Siewień-Wszoły

W ramach projektu "Galeria Mała", realizowanego przez Zamojską Grupę Fotograficzną, w Morandówce zaprezentowano wystawę fotograficzną Barbary Siewień-Wszoły. Autorka pokazała ponad dwadzieścia prac portretowych, których tematem przewodnim są "Sceniczne emocje" (1.08.).Wernisaż wystawy owtorzył Mirosław Chmiel, artysta fotograf, Członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP), założyciel i prezes Zarządu Zamojskiej Grupy Fotograficznej Grupa Twórcza. Jak powiedział prezes ZGF - po serii wystaw zbiorowych członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej Grupa Twórcza, najczęściej prezentowanych w Zamojskim Domu Kultury, przy którym działa ZGF, wystawą m.in. Witolda Miąsika i Mirosława Chmiela rozpoczęto serię wystaw indywidulanych.-Basię poznałem w 2016 r., podczas orgaznizowanychw ZDK warsztatów fotograficznych dla młodzieży. Była bardzo ambitna, słuchała wskazówek, chętnie się udzielała, pokazała przepiękne zdjęcia na wystawie kursantów. Zaproponowałem jej przystąpienie do ZGF. Brała udział w II Przeglądzie Fotografii Zamojskiej oraz prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych. "Sceniczne emocje" to jej pierwsza wystawa indywidualna, której bardzo jej gratuluję, ponieważ takie zdjęcia jest naprawdę bardzo trudno zrobić. Trzeba myśleć, ustawić czas, przesłonę, czułość. Te zdjęcia robione są w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Wykonanie tej klasy zdjeć wymaga dużo wiedzy i pracy - podkreślił Mirosław Chmiel.

Barbara Siewień-Wszoła podziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania jej wystawy.-Bardzo lubię robić zdjęcia koncertowe. One stanowią większą część moich fotografii. O zdjęciach nie należy dużo mówić, ponieważ to do widza należy ocena tego, co widzi. Tak jak do autora należy ocena tego, co sam widzi - powiedziała autorka wystawy Barbara Siewień-Wszoła i zaprosiła zgromadzonych na wernisażu do obejrzenia jej wystawy.

Jak można przeczytać w mini katalogu wystawy - Fotografia koncertowa to rodzaj reportażu, ale bardzo specyficznego, który nie pokazuje zwykłego, codziennego życia, tylko emocje, interakcję artysty i odbiorcy. To fotografia z gatunku tych wymagających, często wykonywania w ekstremalnych warunkach oświetleniowych. Kluczowe znaczenie ma tak zwany "decydujący moment" wyrażający kwintensencję danej chwili. Dlatego tak ważna jest intuicja, refleks i umiejętnośc szybkiego kadrowania.Zdjęcia pokazane na wystawie "Sceniczne emocje" zostały wykonane podczas takich imprez jak: "Eksplozja", MFF "Eurofolk", Zamojskie Lato Teatralne, Rockowisko, Festiwal Jazz na Kresach.

Barbara Siewień-Wszoła zapytana o to, co ją urzeka w fotografii - odpowiada, że ludzie, których lubi fotografować. Przede wszystkim lubi pokazywać świat taki, jakim go sama widzi.

-Pierwsze na czym mi zależało przy robieniu zdjęć to aby uchwycić człowieka i pokazać jego wnętrze. Pokazać go takim, jakim ja go widzę. A najważniejsze są emocje i autentyczność tych postaci. To nie są wyreżyserowane miny. Ja szukam i czekam na wyrażone emocje, które się pojawią. Nie lubię zdjęć pozowanych, nie lubię zdjeć w studiu, ani takich, kiedy ludzie widzą, że ja robię im zdjęcie. Zanim zrobię zdjecie poszukuję wiarygodności ujęcia - mówi pani Barbara i dodaje, że w fotografii lubi także to, że człowiek cały czas się uczy, ponieważ jest to dziedzina, która cały czas się rozwija. Tu nie ma miejsca na rutynę i nudę.Dla Barbary Siewień-Wszoły początki fotografowania to zatrzymanie chwili, która się już nie powtórzy. Fotografowała, by pamiętać o pewnych rzeczach, bo pamięć jest zawodna, ale fotografia precyzjnie uchwyci i zapisze daną sekwencję, scenę, wyraz twarzy. Poza tym, wykonana fotografia przypomina jej ten moment i okoliczności towarzyszące robieniu tego zdjęcia. Każde zdjęcie niesie ze sobą opowieść i wspomnienie. I chyba po to właśnie wykonuje się fotografie.

Najciekawsza wydaje się być chwila wyczekiwania na koncercie, podczas którego fotografik tak do końca nie wie co się wydarzy. Akcja na scenie nie jest do przewidzenia. Jak podkreśla Barbara Siewień-Wszoła - uwielbia tę nieprzewidywalność, która rodzi optymalny poziom adrealiny, by wychwycić to, co w jej odbiorze będzie smaczkiem tego wydarzenia, czy koncertu.

I chociaż od od wykonania pierwszego trwałego obrazu o nazwie "View from the Window at Le Gras", wykonanego przez Francuza za pomocą światła wkrótce minie 200 lat, to fotografia nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno fotografików, jak i widzów. Bez wątpienia, jest w tym wielka magia, jakaś tajemnica i przede wszystkim dokument czasu, który przeszedł już do historii.Wystawa "Sceniczne emocje" w Morandówce będzie czynna do 10 września br. Warto obejrzeć fotografie Barbary Siewień-Wszoły po to, aby nie nie tylko doświadczyć doskonałej ich jakości technicznej, ale przede wszystkim poznać, jak z odbiorem scenicznych emocji artystów poradziła sobie utalentowana młoda adeptka sztuki fotograficznej. Zapewniam, że pokazane prace są doskonałe.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Witold Miąsik
dodano: 2018-08-04 przeczytano: 609 razy.Zobacz podobne:
     "DROGA" - wystawa członków Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego / 2019-01-16
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Martwa natura ZGF / 2018-12-13
     "Natura jest piękna" - wystawa Tadeusza Adamczuka / 2018-12-02
     Las - wystawa Zamojskiej Grupy Fotograficznej / 2018-11-12
     Agnieszka Bekier i Alina Ostasz z ZGF "Na górskim szlaku" / 2018-10-28
      "Na górskim szlaku" - wystawa fotografii Agnieszki Bekier i Aliny Ostasz / 2018-10-18
     Podsumowanie dwóch plenerów fotograficznych / 2018-10-11
     Fotografia - wystawa Stanisława Orłowskiego i Mirosława Chmiela / 2018-09-16
     Koncertowe szaleństwo(a) / 2018-09-14
     Sceniczne emocje - wystawa fotografii / 2018-07-25
     Struktury - wystawa Zamojskiej Grupy Fotograficznej / 2018-07-23
     IV Przegląd Fotografii Zamojskiej: Zamość fotografikami stoi / 2018-05-16
     IV Przegląd Fotografii Zamojskiej / 2018-04-19
     "Kuchenne ewolucje" - wystawa fotografii / 2018-04-09
     Minimalizm, wystawa fotografii / 2018-03-17
     IV Przegląd Fotografii Zamojskiej / 2018-02-14
     Mirosław Chmiel i jego "Obraz nierzeczywisty" / 2018-02-04
     Wystawy członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej / 2018-01-28
     Działo się w 2017 roku wg Zamojskiej Grupy Fotograficznej / 2018-01-28

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet