www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 15 grudnia 2018, w 349 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Niny, Celiny, Krystiany, Fortunaty, Waleriana.
Grudniowe przysłowia: Barbara po wodzie - Gody po lodzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

6. ZFF "Spotkania z historią": TVP Historia dla Niepodległej

W tegorocznej 6. edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historia", TVP Historia zaprasza widzów na pozakonkursowe projekcje 5 filmów dokumentalnych nawiązujących do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokaz filmów odbędzie się 15 sierpnia od godz. 16:00 w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, ul. Odrodzenia 9.

Wstęp wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasach CKF Stylowy, ul. Odrodzenia 9. Liczba miejsc ograniczona.PROGRAM PROJEKCJI | 15 sierpnia | środa | CKF Stylowy

Gość specjalny: Piotr Legutko - Dyrektor TVP Historia

16:00 Z archiwum zimnej wojny, scen. Andrzej Mietkowski, Jan Sosiński, reż. Jan Sosiński, 50'
17:00 Kryptonim "Orędownicy". Studencki Komitet Solidarności, scen. i reż. Marcin Bradke, 50'
18:00 Orlęta bronią przemyskiego gniazda, scen. i reż. Agnieszka Niemiec, 50'
19:00 Trzy losy, jedna Polska - bracia Pomarańscy, scen. i reż. Leszek Wiśniewski, 50'
20:00 Klerycy w komunistycznej armii, scen. i reż. Stanisław Królak, Elżbieta Szumiec-Zielińska, 49'

Z ARCHIWUM ZIMNEJ WOJNY

scen. Andrzej Mietkowski, Jan Sosiński, reż. Jan Sosiński, 50'
"Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opadła żelazna kurtyna w poprzek kontynentu" - mówił Winston Churchill w przemówieniu w 1946 roku. To początek zimnej wojny. Film Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego jest oparty na unikatowych nagraniach z weteranami tej wojny, która zdaniem wielu ekspertów nadal trwa. Jest opowieścią o konflikcie, który się toczył między zachodnią demokracją a sowiecką dyktaturą. Radio Wolna Europa było głosem wolności przekraczającym, mimo zagłuszania, żelazną kurtynę. Głos ten uczestniczył we wszystkich kryzysach i przełomach, rejestrując i pokazując to, co cenzura PRL-u próbowała wykreślać z oficjalnego obiegu, ze świadomości społecznej. RWE była też azylem dla tych, którzy uciekali ze świata "demokracji ludowej". W filmie wykorzystano mało znane nagrania i archiwa z tamtego okresu. Film powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

KRYPTONIM "ORĘDOWNICY" STUDENCKI KOMITET SOLIDARNOŚCI

scen. i reż. Marcin Bradke, 50'
To spotkanie z bohaterami wydarzeń, które dla młodych ludzi miały charakter formacyjnego doświadczenia i które miały kluczowe znaczenie dla demokratycznej opozycji końca PRL i czasu Solidarności. Przywołamy ten okres we wspomnieniach twórców i uczestników SKS. Po 40 latach odniosą się oni do swoich młodzieńczych wyborów i decyzji. Opowiedzą o tym, jak i kiedy powstał SKS, jak go tworzono (to nie była konspiracja). Jakim impulsem do powstanie SKS - u miała śmierć Stanisława Pyjasa. Kto w tym studenckim środowisku - samokształcenia, oporu i wolności wiódł prym. Ciekawią nas epizody, anegdoty. Opowiemy też o tym, jak postrzegano eskaesowców, w jakim stopniu dotykały ich represje bezpieki oraz jak wyglądała pomoc lub konformizm władz uczelni, na których studiowali (tu włączymy opowieści asystentów, takich jak choćby prof. Stanisław Bereś). Naszymi rozmówcami będą m.in. Jan Sobczyk, Adam Lipiński, Mirosław Spychalski, Aleksander Gleichgewicht, Jarosław Broda, Krzysztof Turkowski, Jerzy Filak, Stanisław Huskowski. Zostaną nagrani w scenerii Centrum Historii "Zajezdnia", które udostępnia zbiory związane z działalnością opozycyjną lat 80. To miejsce ściśle jest związane z Sierpniem 80, bowiem tu odbył się strajk solidarnościowy z gdańskimi stoczniowcami. Tzw. lejtmotywem będą archiwalne zdjęcia (lata siedemdziesiąte) Wrocławia i Polski. Wykorzystamy również dokumenty i ikonografie z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej. Całość zepnie narracja jednego z naszych bohaterów, który oprowadzi nas po miejscach kluczowych dla historii SKS.

ORLĘTA BRONIĄ PRZEMYSKIEGO GNIAZDA

scen. i reż. Agnieszka Niemiec, 50'
O Lwowskich Orlętach wiedzą wszyscy. Niewielu wie, że także Przemyśl miał swoje Orlęta. Uczniowie przemyskich szkół, tak jak lwowskie dzieci, bronili swojego miasta przed Ukraińcami. Ich udział w walkach w pierwszych dniach listopada 1918 roku był zwieńczeniem marzeń o wolnej Polsce. Bohaterscy uczniowie-gimnazjaliści obok dorosłych działaczy polskich organizacji niepodległościowych, oficerów legionów, dzielnie stawali do walki nie zważając na zbyt młody wiek i niedoświadczenie żołnierskie. 16 harcerzy "Przemyskich Orląt" otrzymało Krzyż Walecznych, 226 chłopców i dziewczyn, otrzymało "Gwiazdę Przemyśla". Film zawiera sceny fabularyzowane z obrony Przemyśla. Jest oparty na przekazach zapamiętanych przez bezpośrednich świadków- uczestników tamtych wojennych wydarzeń.

TRZY LOSY, JEDNA POLSKA - BRACIA POMARAŃSCY

scen. i reż. Leszek Wiśniewski, 50'
Bohaterami reportażu są trzej bracia Stefan, Józef i Zygmunt Pomarańscy. Ich losy są jakże typowe dla owego fenomenu pokolenia wskrzesicieli Niepodległej. Służba w Legionach i Polskiej Organizacji Wojskowej, wojna polsko bolszewicka, praca i działalność społeczna w międzywojniu, Wrzesień 1939 i konspiracja, tragiczny koniec w hitlerowskich kacetach. Józef Piłsudski mawiał o nich moi ulubieni żołnierze i zapewne czekała ich świetlana wojskowa przyszłość w II Rzeczpospolitej, gdyby nie zdjęli mundurów i nie postanowili służyć Polsce codzienną sumienną pracą, której tak wiele było w młodej ojczyźnie.

KLERYCY W KOMUNISTYCZNEJ ARMII

scen. i reż. Stanisław Królak, Elżbieta Szumiec-Zielińska, 50'
12 października 1959 roku Prezes Rady Ministrów Józef Cyrankiewicz poinformował Episkopat Polski, że "(...) ze względu na wysoce niewłaściwą atmosferę panującą w seminariach duchownych, jak również wywołującą kategoryczny sprzeciw postawę społeczną młodego duchowieństwa, Minister Oświaty i Urząd do Spraw Wyznań sprawować będą nadzór nad wyższymi i niższymi diecezjalnymi i zakonnymi seminariami duchownymi". Podkreślano, że nowy narybek duchowieństwa rzymsko - katolickiego jest sfanatyzowany, ślepo wykonuje wytyczne swego kierownictwa i nie daje gwarancji lojalnej współpracy z władzami państwowymi. Biskupi wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec prób ingerencji komunistycznego państwa w proces kształcenia przyszłych kapłanów. Władze państwowe odpowiedziały powoływaniem alumnów seminariów duchownych do zasadniczej służby wojskowej w specjalnie utworzonych jednostkach. Głównym celem pobytu seminarzystów w wojsku miało być zniechęcenie ich do kapłaństwa. W filmie występują księża, którzy byli żołnierzami Ludowego Wojska Polskiego.


autor / źródło: MS / CKF Stylowy
dodano: 2018-08-05 przeczytano: 442 razy.Zobacz podobne:
     6. ZFF: Pamięci ofiar ludobójstwa "Niedokończone msze wołyńskie" / 2018-08-20
     "Wydarzenia Zielonogórskie 1960 - Bitwa o Dom Katolicki" najlepszym filmem 6. ZFF "Spotkania z historią" / 2018-08-18
     Zainaugurowano 6. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" / 2018-08-16
     Wydarzenia specjalne 6. ZFF "Spotkania z historią / 2018-08-15
     6. ZFF "Spotkania z historią" - pokaz filmu "Niedokończone msze wołyńskie" / 2018-08-09
     6. ZFF "Spotkania z historią": filmy nominowane do nagrody "Zamość Perła Renesansu" / 2018-08-02
     "Spotkania z historią": koncert Raz, Dwa, Trzy - Ważne Piosenki / 2018-07-25
     6. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" / 2018-07-19
     ELEKTRYCZNE GITARY gwiazdą gali finałowej "Spotkań z historią" / 2017-08-13
     5. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" - program / 2017-08-02
     5. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" / 2017-08-02
     5. ZFF "Spotkania z historią" - potrzebni wolontariusze / 2017-06-13
     "Spotkania z historią" dofinansowane przez MKiDN / 2017-04-23
     4. ZFF: Michał Lorenc i pytania o polskość / 2016-08-16
     4. ZFF: Lecha Dyblika świadectwo życia / 2016-08-15
     4.ZFF: Gala festiwalu, "Dotknięcie Anioła" z Grand Prix / 2016-08-15
     4. ZFF: Otwarcie festiwalu, Michał Lorenc ze statuetką Grand Prix / 2016-08-11
     4. ZFF "Spotkania z historią" - program / 2016-08-08
     4. ZFF "Spotkania z historią": projekcje filmowe na Rynku Wielkim / 2016-08-08
      4. ZFF "Spotkania z historią": Recital Lecha Dyblika "Towarzysze czas wstawać!" / 2016-08-04

Warto przeczytać:
     Tradycyjny Koncert Patriotyczny u Namysłowiaków / 2018-11-09
     11 Listopada - program obchodów / 2018-11-08
     Trzy dni świętowania z ZDK / 2018-11-08
     Śladami stulecia Niepodległej w Zamościu - wystawa fotografii / 2018-11-12
     "Wolność Nasza" - koncert z okazji 100 - lecia niepodległości / 2018-11-03- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet