www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Gdy Marek z deszczem przychodzi, posuchę w lecie rodzi. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Wystawa Jacka Foty - PKiN

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne i Galeria Fotografii "Ratusz" zapraszają na wystawę Jacka Foty "PKiN". Czas trwania wystawy: 10.08.2018 - 06.09.2018

Spotkanie z autorem oraz oprowadzenie odbędzie się w piątek 31 sierpnia o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii "Ratusz".

* * *

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to w coraz mniejszym stopniu symbol stalinizmu, a coraz bardziej ikona miasta. Wywołuje silne emocje, ale pozostaje wciąż nie do końca poznany, trochę obcy. Gdy w 1952 roku planowano ten monumentalny gmach, miał on zmienić skalę polskiej stolicy. Jednakże dopiero dziś, wieżowce wyrastające po zachodniej stronie PKiN zaczynają być dla niego konkurencją. Ale ogromny, pusty plac Defilad, na którym stoi Pałac, sprawia, że nic jak dotąd poważnie nie zagroziło hegemonii budynku górującego nad Śródmieściem Warszawy. Po 1989 roku kilkakrotnie proponowano go zburzyć, choć właściwie nigdy nie brano tego rozwiązania do końca serio, aż w 2007 roku postulat ów stał się w ogóle bezzasadny, ponieważ PKiN został wreszcie wpisany na listę zabytków.

Pałac wzniosło między 1952 a 1955 rokiem 3500 rosyjskich budowniczych, działających na zrujnowanych XIX-wiecznych kwartałach Śródmieścia. Większość kosztów związanych z inwestycją pokrył rząd ZSRR. Lew Rudniew, główny architekt budynku, inspirował się stalinowskimi drapaczami chmur - tzw. Siedmioma siostrami stojącymi w Moskwie; wieżowcami, które z kolei wzorowane były na architekturze amerykańskiej.

Na etapie planowania to, jaką funkcję będzie pełnił Pałac, stanowiło kwestię drugorzędną (zdecydowano, że będzie służył potrzebom kulturalnym, choć przecież np. w latach 50. bardzo brakowało mieszkań). Istotną sprawą była natomiast forma gmachu. Zgodnie z obowiązującą doktryną, budynek miał być: "narodowy w formie, socjalistyczny w treści". Żeby zadośćuczynić nieco mglistemu pojęciu "narodowy", przy projektowaniu detali inspirowano się zabytkami z różnych polskich miast. W biednym, zniszczonym wojną kraju kontrowersyjną decyzją mogło się wydawać zatrudnienie najlepszych polskich rzemieślników, którzy na potrzeby PKiN wykonali wyszukane szklane i ceramiczne żyrandole, drewniane okładziny oraz specjalnie zaprojektowane meble.

W pałacu, poddawanym obecnie powolnemu, ale konsekwentnemu remontowi, jak zawsze znaleźć można zróżnicowany program kulturalny. Działają tu m.in. trzy publiczne teatry, są muzea - Techniki oraz Ewolucji, a także kino. Pałac Młodzieży, podobnie jak basen z wieżą do skoków, mieszczący się w północno-zachodnim skrzydle budynku, to miejsca, w których co roku kilka tysięcy dzieci oraz młodzieży korzysta z bardzo popularnych zajęć muzycznych, modelarskich, językowych czy sportowych.

Jednak za tymi dostępnymi dla publiczności przestrzeniami kryją się, zupełnie inne niż publiczne miejsca, zaplecza i zakamarki. I właśnie ta tajemnicza strona Pałacu zafascynowała autora książki, Jacka Fotę, kiedy kilka lat temu zaczynał swój fotograficzny projekt. Teraz wieloletni pracownicy PKiN są jego serdecznymi przyjaciółmi. Opowiadają nam fascynujące historie o swoim Pałacu. Ich opowieści stanowią dopełnienie tej fotograficznej podróży przez budynek, który po raz pierwszy odkrywa przed nami nieznane oblicze.
tekst (c)Agnieszka Rasmus-Zgorzelska/ Centrum Architektury


* * *

Jacek Fota
Fotograf, autor m.in. cyklu zdjęć o Pałacu Kultury i Nauki, wydanego w książce fotograficznej "PKiN" (2015), także autor serii zdjęć o podróży przez Stany Zjednoczone zamkniętego w książce "Some Things are Quieter than Others" (2014). Dwukrotny stypendysta miasta stołecznego Warszawy (2014 i 2016) oraz stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). Jacek związany jest z agencja Anzenberger z Wiednia.

Autor m.in. cyklu zdjęć o podróży przez Stany Zjednoczone, wydanego w książce fotograficznej "Some Things are Quieter than Others" (2014) oraz serii zdjęć "Vacant Florida", prezentowanego na wystawie w galerii Obserwacja (Warszawa, 2014). Laureat trzeciego miejsca na przeglądzie portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie (2013).

Obecnie przy wsparciu m. st. Warszawy wydał książkę fotograficzną "PKiN" (2015) poświęconą Pałacowi Kultury i Nauki w Warszawie. Publikacja została zrealizowana wspólnie z fundacją Centrum Architektury. Jacek jako pierwszy fotograf w Polsce podjął się sfotografowania całego Pałacu Kultury i Nauki oraz uzyskał dostęp do wszystkich zakamarków tego najbardziej rozpoznawalnego budynku w Polsce.


autor / źródło: ztf.pl
dodano: 2018-08-15 przeczytano: 10158 razy.



Zobacz podobne:
     Marka M. Berezowskiego pt.: "Citymorphosis" / 2019-10-01
     XVIII Zamojskie Spotkania z Fotografią! / 2019-09-28
     Zamojskie Spotkania z Fotografią wracają po wakacyjnej przerwie! / 2019-08-30
     Konstancja Nowina Konopka i 1001 złych uczynków / 2019-08-30
     Ulotności Andrzeja Borysa / 2019-02-19
     III Zamojskie Warsztaty Fotograficzne ZTF dla dorosłych / 2019-02-11
     Otwarcie wystawy pokonkursowej XXVI MBF Zabytki / 2018-12-09
     30 lat istnienia Zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz / 2018-11-28
     XX Zamojskie Spotkania z Fotografią "30 lat istnienia Galerii Fotografii Ratusz" / 2018-11-28
     "H&O Harmonia Obiektywna" - Romana Timofiejuka / 2018-11-14
     XIX Zamojskie Spotkania z Fotografią / 2018-11-03
     Magdalena Wywrot, Stop.Klatka / 2018-10-11
     "ZAMOŚĆ"- nowych... / 2018-10-04
     XVIII Zamojskie Spotkania z Fotografią / 2018-09-29
     Zofia Chomętowska "Polesie" - wystawa fotografii / 2018-09-19
     Bieszczadzka jesień Dariusza Szopy / 2018-08-31
     Italia 1957 Wojciecha Plewińskiego / 2018-07-03
     Wiec na finał "ciamajdanu na wózkach" / 2018-05-31
     Tymoteusz Słowik - "Prześwietlenia" / 2018-05-08
     "Wigry nasze Wigry". Krzysztof Gierałtowski w Zamościu / 2018-04-04

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet