www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 14 listopada 2018, w 318 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Rogera, Serafina, Emila, Judyty, Wawrzyńca.
Listopadowe przysłowia: W połowie listopada deszczy, a w połowie stycznia trzeszczy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Pejzaż - jubileuszowa wystawa malarstwa Elżbiety Gnyp

Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska oraz Elżbieta Gnyp - autorka wystawy zapraszają na wystawę malarstwa "Pejzaż".

Wernisaż odbywającej się pod honorowym patronatem prezydenta Zamościa wystawy będzie miał miejsce w środę 10 października o godz. 17.

Jubileuszowej wystawie prezes Zamojskiego Towarzystwa "RENESANS" i inicjatorce Zamojskiego Leśmianowego Biennale Sztuki towarzyszyć będzie katalog z recenzjami oraz reprodukcjami prac.

Zapraszamy.

* * *

dr hab. prof. PJATK Barbara Szubińska - Rutkowska: Malarstwo Elżbiety Gnypianki jest jej manifestem zamkniętym w oszczędnym układzie kompozycji horyzontalnej krajobrazu. Króluje tam Palec Boży spokoju i medytacji. Krajobraz wolny jest od ingerencji człowieka, architektonicznej ornamentyki, miejskiego sztafażu zagłuszonego cywilizacyjnym zgiełkiem. Na zakreślonej ręką artystki płaszczyźnie papieru zawarta jest tajemnica odczuć pątnika patrzącego w daleka przestrzeń natury. Rytm obłych, jasnych form falując miękko przepływa wraz z niewidzialnym czasem. Oko pątnika prowadzi "dialog" z romantycznym rygorem ciemnych barw. Określają one resztę świata drzemiącego w łagodnym spokoju szumiących pod wpływem wiatru traw...W chaosie i zgiełku XXI w, w ogniu dramatów, wojen i nerwowych zgrzytów dzieło Elżbiety Gnypianki jawi się jako fundamentalna decyzja nieuczestniczenia w takim rynku sztuki gdzie artysta zmuszony jest do wymyślania sztuki - jako siły sprawczej tworzącej agresję. W zamian, artystka w swoich kompozycjach malarskich proponuje spokój, wyciszenie i duchowość. [...] Sugestywne w działaniu i wyszukane kolorystycznie, emanują pozytywną energią właściwą dla autorki i jej osobowości.

Trzeba być światłą i odważną artystką by obronić się przed pokusami efektów specjalnych i trwać cierpliwie w twórczym poszukiwaniu takich wartości, które we współczesnej sztuce będą ponadczasowe.


Stanisław Mazuś artysta malarz: Malarstwo Elżbiety Gnyp ma w sobie "coś", czego osobiście zazdroszczę. To połączenie słuchu muzycznego ze słuchem malarskim. W Jej obrazach słyszę wspaniałe koncerty namalowane z niedoścignioną wirtuozerią. Operuje pastelą jak Paganini na skrzypcach Stradivariusa. Jej taneczne formy z radością malowania przybliżają piękno natury. Natury bardzo poetyckiej - Leśmianowskiej.Ela ma swoisty świat, który kreuje najdoskonalszymi środkami.[...]. Jest świadoma swoich ponadczasowych wartości. Jest rozpoznawalna i kochana za to, że jest sobą pracując nad udoskonaleniem klawiatury malarskiej. Niepowtarzalnie wspaniała jest w organizacji plenerów malarskich i wystaw poplenerowych oraz wystaw inspirowanych i związanych z Bolesławem Leśmianem.[...].


* * *

Elżbieta GNYP
tel.+48 607357521, e-mail: elgnyp@wp.pl
Zamościanka, art. malarka, kuratorka wystaw sztuki współczesnej, animatorka kultury.

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w pracowni doc. Rajmunda Dybczyńskiego, dyplom z wyróżnieniem(1988 r.). Studia Podyplomowe na Wydz. Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (1991 r.).

Członkini Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Zamojskiej Grupy Fotograficznej. Wypowiada się w: malarstwie, rysunku, grafice, ilustracji, fotografii. Autorka 14 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w ponad 100 prezentacjach zbiorowych: regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Kuratorka artystyczna ponad 80 wystawa sztuki współczesnej m. in. Zamojskiego Leśmianowego Biennale Sztuki oraz plenerów malarskich. Zajmuje się dydaktyką artystyczną, eseistyką i publicystyką w zakresie sztuki (red. nacz. periodyku Zapis Czasu. Dziedzictwo i współczesność).

Autorka ponad 150 tekstów o sztuce i kulturze publikowanych w periodykach: Zamojski Kwartalnik Kulturalny, Akcent, Zapis Czasu, Plastyka i Wychowanie, prasie, w wydawnictwach zwartych: albumach, katalogach wystaw, periodykach, tomach poezji oraz ponad 100 zrealizowanych projektów graficznych znaków akcydensowych, katalogów wystaw, tomów poezji, wydawnictw. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007 r.). W 2000 r. uczestniczyła w Kongresie Kultury Polskiej w Warszawie. Od 2010 r. wykładowca na Wydziale Sztuka Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Prezes Zamojskiego Towarzystwa "RENESANS".


autor / źródło: red.
dodano: 2018-09-29 przeczytano: 193 razy.Zobacz podobne:
     "Czterdziestka" poetki pejzażu Elżbiety Gnyp / 2018-10-14
     "Istnienie" Elżbiety Gnyp w Zwierzyńcu / 2017-05-28
     Szeptem o sztuce - rozmowa z Elżbietą Gnyp / 2017-05-18
     "Szept traw" jak szept duszy Elżbiety Gnyp / 2017-05-04
     "Szepty traw" według Elżbiety Gnyp / 2017-04-23
     Bolesławowi Leśmianowi - "Dwa światy" / 2016-08-07
     V Zamojskie Leśmianowe Biennale Sztuki "Dwa światy" / 2016-07-23

Warto przeczytać:
     Galeria Staszica 13 gości dzieła artystów / 2018-10-16
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     "Czterdziestka" poetki pejzażu Elżbiety Gnyp / 2018-10-14
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Wspólna "Fotografia" Mirosława Chmiela i Stanisława Orłowskiego / 2018-10-01- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet