www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 14 listopada 2018, w 318 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Rogera, Serafina, Emila, Judyty, Wawrzyńca.
Listopadowe przysłowia: Śniegi Andrzejowe, zboża nie są zdrowe. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Jak wypełnić PIT online 2018/2019?

Z każdym rokiem wzrasta liczba osób, które decydują się na wypełnienie deklaracji PIT przez internet. W 2018 roku po raz pierwszy przekroczona została granica 10 milionów zeznań elektronicznych. Papierowych PIT-ów był prawie o połowę mniej - jedynie 5,6 mln. Szacuje się, że kolejne lata przyniosą tylko wzmocnienie tej tendencji, a za jakiś czas być może całkowicie przejdziemy na rozliczenia internetowe. Jak ułatwić sobie składanie PIT online i jak uniknąć popełnienia błędów, podpowiadamy w poniższym poradniku.    

Rozliczenie PIT online jeszcze prostsze niż kiedyś

Do niedawna Polacy, który wybierali rozliczenie przez internet, musieli samodzielnie przepisywać dane z PIT-ów otrzymanych od pracodawcy. Choć programy do PIT poprawiają większość błędów, nadal istniało pewne ryzyko pomyłki. W dużym stopniu niweluje je usługa PFR (z ang. Pre-filled Tax Return), czyli Wstępnie Wypełniony PIT. To częściowo uzupełniony formularz, który pobierany jest ze strony Ministerstwa Finansów. Zawiera on te dane, które przesłał Urzędowi Skarbowemu pracodawca. Wystarczy je uzupełnić o informacje na temat dodatkowych dochodów, ulg i odliczeń, czy organizacji, które zdecydujemy się wesprzeć 1% podatku. Może okazać się, że ktoś, kto ma tylko jedno źródło dochodów i nie stosuje ulg podatkowych, będzie mógł złożyć PIT online w takiej postaci, w jakiej dostanie PFR.  

Sposób na podpisanie PIT-a przez internet

Ważnym elementem każdego zeznania podatkowego jest podpis. Jednym z najczęstszych powodów odrzucania przez Urząd Skarbowy przesłanych deklaracji jest właśnie brak własnoręcznego podpisu na końcu dokumentu. W jaki sposób rozwiązano ten problem w programach do rozliczania PIT online?Internetowy formularz potwierdzany może być e-podpisem, ale ze względu na to, że niewiele osób go posiada (m.in. ze względu na koszty początkowe i konieczność regularnego odnawiania certyfikatu), umożliwiono jego autoryzację za pomocą osobistych danych. Od momentu wprowadzenia tej opcji liczba PIT składanych przez internet znacząco wzrosła.  

Czy składanie PIT online jest bezpieczne? Niektórzy obawiają się sytuacji, w której ktoś mógłby złożyć w ich imieniu niewłaściwe zeznanie podatkowe. Twórcy e-Deklaracji, czyli systemu, który pozwala na przesłanie PIT-a przez internet, przewidzieli taką sytuację i kontrolują wiarygodność dokumentów przez konieczność podania kwoty dochodu z ostatniej złożonej deklaracji podatkowej. Do takich danych osoby postronne raczej nie mają dostępu. Jednym z programów PIT, które są bezpieczne i zgodne z Ministerstwem Finansów jest m.in. Program PIT Pro.   

Jak uzyskać potwierdzenie wysłania PIT przez internet?

Niektórzy obawiają się wysyłania PIT-ów przez internet ze względu na brak namacalnego dowodu na to, że deklaracja rzeczywiście została nadana w terminie. W przypadku wysyłki pocztą lub złożenia PIT-u bezpośrednio w okienku urzędu otrzymuje się papierowe potwierdzenie nadania. Programy do PIT i system e-Deklaracje także umożliwiają pobranie takiego potwierdzenia, tyle że w elektronicznej formie, która może być przechowywana w dowolnej liczbie kopii, na różnych nośnikach. UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru, stanowi pełnoprawny i wystarczający dowód na odebranie przez Urząd Skarbowy naszej deklaracji.  

Artykuł powstał przy współpracy z Beata Michoń


autor / źródło: LH
dodano: 2018-10-15 przeczytano: 71 razy.


- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet