www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Gdy w końcu deszcz rosi, błogosławieństwo polom przynosi. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Zamość świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

Zamościanie składali kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, przeszli w VII Zamojskim Marszu Niepodległości, uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny, manifestacji patriotycznej na Rynku Wielkim oraz uroczystej sesji rady Miasta w Ratuszu (11.11.).

Uczestnicy VII Zamojskiego Marszu Niepodległości przeszli od pomnika Józefa Piłsudskiego do Katedry Zamojskiej, uczestnicząc we mszy św., której przewodniczył ks. płk. Bogusław Romankiewicz, kapelan Wojska Polskiego. Słowo Boże wygłosił ks. dr Jarosław Przytuła. Wyjątkową oprawę tej mszy podkreśliły poczty sztandarowe, koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia oraz posługa przy ołtarzu przez pracowników Straży Miejskiej.



-W niedzielę, 11 listopada, nasze serca są przepełnione wdzięcznością i radością za to, że żyjemy w wolnej Polsce. Witam wszystkich uczestników marszu Niepodległości, którzy przychodzicie tutaj z sercami wypełnionymi wielka miłością do Ojczyzny i wdzięcznością do Pana Boga za dar Niepodległej Polski - mówił w Katedrze Zamojskiej ks. dr Robert Strus. Jak podkreślił - trzy tysiące osób modliło się za Ojczyznę i wysłuchało hymnu "Te Deum".



Manifestacja patriotyczna, jako główny punkt obchodów Narodowego Święta, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbyła się na Rynku Wielkim, gdzie zgromadziły się tysiące zamościan i gości pod biało-czerwoną flagą. Tradycyjnie, uroczystości przebiegły zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Meldunek dowódcy Garnizonu Zamość płk. Leszkowi Winogrodzkiemu złożył dowódca uroczystości kpt. Kamil Taranowicz o gotowości kompanii honorowej do uroczystości. Odbył się przegląd oddziałów i pododdziałów, pocztów flagowych i sztandarowych biorących udział w święcie. Podczas podniesienia flagi państwowej na maszt, Nieetatowa Orkiestra Wojskowa pod batutą Lesława Górniaka zagrała hymn państwowy. W wykonanie Mazurka Dąbrowskiego włączyli się wszyscy zebrani na płycie Rynku Wielkiego. Poczet flagowy wystąpił w składzie: dowódca - ppor. Szymon Walczyk, flagowy - st. sierż. Bartłomiej Oryszczak, asystujący - st. kpr. Wojciech Bielec.



Okolicznościowe wystąpienie wygłosił Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość, który powiedział między innymi:

-Sto lat temu odzyskaliśmy Niepodległość. To jedno zdanie, a jak wiele znaczy. Sto lat temu! Sto lat temu wydarzyło się coś, dzięki czemu mówimy dziś do siebie w języku polskim. Sto lat temu wydarzyło się coś, dzięki czemu uczymy się w szkole polskiej historii. Sto lat temu wydarzyło się cos, dzięki czemu słuchamy dziś polskiego hymnu. Sto lat temu wydarzyło się coś, dzięki czemu w sklepach nie płacimy rublami - mówił Andrzej Wnuk.



(...) Sto lat temu odzyskaliśmy Niepodległość. To powód do radości i dumy, pamięci i refleksji. Tan naprawdę nasze zamojskie uroczystości rozpoczęły się już 5 listopada. Po 76 latach powrócił do Zamościa marszałek Józef Piłsudski. (...) Józef Piłsudski wrócił do miasta, aby każdy z nas w rocznice stulecia odzyskania Niepodległości mógł się zastanowić - jaki jest testament tego niezwykłego Człowieka? Człowieka, który dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek - podkreślił prezydent miasta Zamość. Przytoczył tez słowa ministra Jana Józefa Kasprzyka, wypowiedziane podczas odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego w Zamościu: "Józef Piłsudski zarażał tamto pokolenie i musi zarażać nas. Tym marzeniem i snem o wielkiej Polsce. Polsce, którą będą szanować przyjaciele i obawiać się wrogowie. "Bo inaczej zewsząd zguba" (Kazimierz Wierzyński).



(...) Dzisiaj możemy stać na Rynku Wielkim i cieszyć się wolnością. I za to jesteśmy wdzięczni temu pokoleniu i marszałkowi Piłsudskiemu, który przypomniał wszystkim zniechęconym niedowiarkom: "Bez suwerenności, niepodległości nie jesteśmy w stanie funkcjonować jako naród i budować przyszłości dla swoich dzieci i wnuków!" (...) Piłsudski powiedział kiedyś: Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości".



-Szanowni Państwo! Żyjemy w Polsce dzięki Jemu i Jemu współczesnym. Niech mi będzie dana możliwość złożyć Wam życzenia w tej niezwykłej chwili, raz na sto lat. Życzę Wam, abyście mieli szanse świętować takie jubileusze jeszcze raz. I choć wiem, że pewnie jest to niemożliwe życzę, aby to najbliższe sto lat wszystkim tu obecnym, naszym potomkom, upłynęło w takiej atmosferze! - podkreślił prezydent Andrzej Wnuk. Harcerze Hufca Zamość przekazali Ogień Niepodległości prezydentowi Andrzejowi Wnukowi. Następnie odbyło się wręczenie aktów mianowania na kolejne stopnie wojskowe żołnierzom 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego i 32 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zamościu.



Niepodległościowy Apel Pamięci odczytał por. Michał Żak, który przywołał pamięć wszystkich rodaków walczących o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej podczas powstań narodowych, twórców II Rzeczypospolitej i jej obrońców. Wspominał żołnierzy ze wszystkich pól bitewnych i frontów II wojny światowej, bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i powojennego podziemia niepodległościowego oraz działaczy opozycji demokratycznej. Wezwał do Apelu wszystkich rodaków, którzy spełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny składając na jej ołtarzu największy dar - swoje życie, a ich mogiły rozsiane po całej Polsce i świecie są świadectwem polskiej tradycji niepodległościowej oraz naszej pamięci i tożsamości.



Po salwie honorowej, wykonanej przez kompanię honorową 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, kilkadziesiąt delegacji złożyło wiązanki i kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Nieetatowa Orkiestra Wojskowa zagrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego "My Pierwsza Brygada". Przy dźwiękach "Warszawianki", pieśni patriotycznej z 1831 r., odbyła się defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Stowarzyszenia im. Ochotniczej Legii Kobiet oraz Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich, gorąco oklaskiwana przez zgromadzonych. Po oficjalnych uroczystościach, prezydent Andrzej Wnuk i pracownicy UM Zamość rozdali wszystkim uczestnikom flagi państwowe.



Uroczystości stulecia Niepodległości Polski dopełniła uroczysta sesja Rady Miasta Zamość w sali "Consulatus" zamojskiego Ratusza, która poprowadził przewodniczący Jan Wojciech Matwiejczuk. Referat okolicznościowy pt.: "Kształtowanie się struktur niepodległego państwa polskiego", wzbogacony prezentacją mulitmedialną - wygłosił Zbigniew Kordyaczny, nauczyciel III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu, który stwierdził, iż w jego mniemaniu - "Polacy, po 1918 roku dokonali cudu, bo odbudowali w bardzo krótkim okresie czasu niepodległe, w miarę stabilne państwo Polskie."

Uczestniczący w sesji mogli również wysłuchać "Koncertu muzyki polskiej" w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu, na który złożyły się recytacje i piękne pieśni polskie. Polsko, bądź już zawsze Niepodległa!


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2018-11-12 przeczytano: 12312 razy.



Zobacz podobne:
     Zamojska "ósemka" na obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości we Lwowie / 2018-11-15
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     Fotograficznym szlakiem przedwojennego, literackiego Zamościa / 2018-11-14
     Śladami stulecia Niepodległej w Zamościu - wystawa fotografii / 2018-11-12
     Tradycyjny Koncert Patriotyczny u Namysłowiaków / 2018-11-09
     Śpiewnik Towarzyski z Zamojszczyzną / 2018-11-09
     Trzy dni świętowania z ZDK / 2018-11-08
     Koncert "Wolność Nasza" - wejściówki / 2018-11-08
     11 Listopada - program obchodów / 2018-11-08
     Działalność niepodległościowa młodzieży gimnazjalnej przełomu XIX i XIX wieku / 2017-11-17
     "Dekalog Polaka", czyli Dzień Niepodległości w Zamościu / 2017-11-12
     IX Nocny Rajd Listopadowy / 2017-10-26
     "Ta co nie zginęła, o odrodzeniu Niepodległej Polski" - zaproszenie na wykład / 2017-10-21
     "Kto Ty Jesteś? Polak Mały!" - zajęcia edukacyjne dla najmłodszych / 2017-10-21
     Ułani i piechota w piosence / 2016-11-22
     Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Zamość / 2016-11-16
     Patriotyzm przez szachy - wyniki turnieju / 2016-11-16
     Wystąpienie Prezydenta Zamościa z okazji Dnia Niepodległości / 2016-11-12
     11 listopada: koncert "W żołnierskiej pieśni" / 2016-11-06
     11 listopada: zajęcia edukacyjne "Kto Ty Jesteś? Polak Mały?" / 2016-11-06

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet